تاریخ: ۹:۴۰ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۷

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سرمایه گذاری صنعت نفت در اطلاعیه ای از درآمد شرکت هایش با تغییر نرخ های شرکت پخش  پالایش خبر داده است. 

تحلیلگران معتقدند طرح های توسعه ای که در دستور کار «ونفت» هستند میتوانند به طور مستقیمی روی سود شرکت تاثیرگذار باشند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از کدال، سرمایه گذاری صنعت نفت اعلام کرده است. براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص تعیین حق الزحمه خدمات سوخت رسانی، نرخ خدمات مذکور برای شرکت سوخت رسانان پترو ایرانیان پاک و همچنین شرکت سوخت رسانی و خدمات فرودگاهی اوج (خدمات به شرکت‌های هواپیمایی داخلی) به ازای هر لیتر ۱۰۰۰ ریال تعیین گردیده است که با توجه به حجم عملیات سوخت رسانی دو شرکت مذکور مطابق سنوات گذشته، تغییر نرخ مذکور منجر به افزایش حدود ۳۰ میلیارد تومانی درآمد شرکت‌ها در سال می‌شود.

در همین حال برخی از گزارش ها از منابع مختلف رسانه ای ادعا دارد طرح های توسعه ای که در دستور کار سرمایه گذاری صنعت نفت است می تواند بر سود این شرکت تاثیر مستقیم و بالایی بگذارد.

کام شیرین سهامداران «ونفت» با شیرین‌سای نفت کوره

به گزارش بیدارنامه، براساس اطلاعیه‌ها نهاد بین‌المللی کشتیرانی سال ۲۰۲۰ را برای ممنوعیت استفاده از نفت کوره به علت گوگرد بالایی که دارد، تعیین کرده که از آن تاریخ به بعد، کشتی‌ها حق استفاده از این سوخت را ندارند. براین‌اساس شرکت‌های ایرانی برای گرفتن حق تردد نیاز به شیرین‌سازی نفت کوره دارند. این در حالی است که انجام این مهم نه‌تنها بسیار پیچیده بوده، بلکه هزینه و زمان بالایی را نیز می‌طلبد. از این رو شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت تصمیم گرفته که طرح تولید نفت کوره شیرین را در دستور کار خود قرار دهد.

حتما بخوانید :  جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت

طبق تحقیقات ارزش نفت کوره ترش(نفت کوره فعلی ایران) حوالی ۲۱۰ دلار و ارزش نفت کوره شیرین (که مناسب سوخت کشتی است) حوالی ۴۳۰ دلار است که این نشان از سود بالایی پس از اجرایی شدن این طرح برای شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت دارد. با این حال اجرایی شدن این طرح ۱۰۰ درصدی است، چرا که تمامی کشتی‌های ایران برای انتقال محمولات و رفت و آمد در آب‌های بین‌المللی باید از این سوخت استفاده کنند. اگرچه شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت پیش بینی از زمان اجرایی شدن این طرح ارائه نمیکند اما باتوجه به اعمال محدودیت‌های نهاد بین‌المللی کشتیرانی از حدود ۲ ماه آینده ( سال ۲۰۲۰) پیش‌بینی میشود که شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت به زودی این طرح را به مرحله اجرا برساند.

دولت مستاجر ونفت شد

اجاره مخازن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم از سوی شرکت ملی نفت ایران به منظور ذخیره سازی نفت خام، میعانات گازی و نفت کوره از دید کارشناسان پروژه اصلی شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت به شمار میرود که بخش عمده ای از دارایی این شرکت را برای مدت ۱۵ سال در خود جا داده که تاکنون دارایی مولد نبوده است. براساس آمار شرکت سرمایه گذاری نفت قشم ظرفیت ۳٫۲ میلیون بشکه ای را طی یک قرارداد بلند مدت ارزی به شرکت ملی نفت اجاره داده است که با توجه به منابع تزریق شده، پیش بینی میشود که پیش از پایان سال به طور حتم به بهره برداری برسد. لازم به ذکر است توسعه ی این مخازن تا ظرفیت بیش از ۶ میلیون بشکه ادامه یابد.

حتما بخوانید :  آرایش متفاوت بورس‌بازان در دو نیمه

نکته مهم این است که نحوه اجاره مخازن به صورت ماهانه بوده و اهمیتی ندارد که این مخازن پر یا خالی باشد، در هر صورت شرکت ملی نفت تا ۱۵ سال موظف به پرداخت اجاره قرارداد است. از سوی دیگر قرارداد به صورت ارزی بوده و با نرخ نیمایی محاسبه میشود. این در حالیست که با توجه به اینکه طرح مذکور هزینه عملیاتی چندانی ندارد، سود بالایی به شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت میرسد. سود این طرح ۱۵ میلیون دلار سالانه است که ۷٫۵ میلیون دلار برای «ونفت» خواهد بود.

تراز اتان

در حال حاضر تراز اتان در عسلویه و ماهشهر تراز نیست. عسلویه مازاد اتان و در ماهشهر کمبود آن وجود دارد. ازاین رو شرکت توسعه وتجهیز پتروایرانیان توسط شرکت سوخت‌رسانان پتروایرانیان پاک که از جمله شرکتهای تابعه این شرکت است قراردادی با شرکت پترو پالایش کنگان توافق نامه ای به امضا رسانده تا خوراک برخی از واحدهای پتروشیمی را دریافت و جهت فشرده سازی اتان جهت انتقال به برخی واحدهای پتروشیمی اقدام کند. طبق پیش بینی های صورت گرفته تاریخ موثر اجرای قرارداد ۲۴ آبان خواهد بود. که البته مدیران شرکت گفته اند: منتظر تایید سرمایه گذاری نفت در مورد بهره برداری از پروژه هستیم.

از سوی دیگر نرخ های منعقده بابت خدمات فشرده سازی و انتقال اتان و برآوردهای صورت گرفته در خصوص هزینه های اجرایی و عملیاتی پروژه پیش بینی شرکت بابت سود سالانه حدود مبلغ ۴۰ میلیارد تومان است. البته شنیده شده است که این قرارداد به صورت ارزی می باشد و شرکت به صورت ریالی برآورد سودآوری داشته است.

حتما بخوانید :  «فنورد» ۴۳۶۵ریال سود ساخت

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.