در گفتگو با مدیرعامل داروسازی اکسیر:
تاریخ: ۱۰:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۰

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

پیش‌بینی از آینده و وضعیت ارز یارانه‌ای برای دارو نداریم و مشخص نیست که دولت چه تصمیمی برای دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد اما افزایش نرخ و یا حذف دلار یارانه‌ای برای مارکت‌های دارویی نقاط ضعف و قوت و تاثیرهای مثبت و منفی به همراه خواهد داشت. پیامدهای حذف ارز یارانه ای بر شرکت های دارویی

به گزارش رادیو سهام به نقل از بااقتصاد، ارز یارانه‌ای که از یک‌و‌نیم سال گذشته پس از تک نرخی شدن دلار شامل برخی از کالاهای اساسی و دارویی شده، چالش‌های جدیدی را برای شرکت‌هایی که مشمول دریافت آن می‌شوند، ایجاد کرده است. حالا با افزایش قیمت بنزین و احتمال گران شدن گاز و گازوییل، برخی کارشناسان اقتصادی، افزایش نرخ دلار یارانه‌ای و یا حذف آن را در سال آینده پیش‌بینی می‌کنند که این مساله بر بازار سرمایه نیز تاثیر می‌گذارد. با توجه به افزایش فشار تحریم‌ها برای فروش نفت ایران در بازارهای جهانی، منابع ارزی کشور با کاهش مواجه شده است و به نظر می‌رسد سناریوی افزایش نرخ ارز یارانه‌ای و یا حذف آن در سال ۹۹ در دستور کار دولت قرار گیرد. با این تفاسیر بسیاری از شرکت‌های بورسی به‌ویژه گروه دارویی‌ها باید بر اساس آن تغییراتی در سیاست‎‌گزاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های‌شان اعمال کنند. در همین زمینه با محسن کردی، مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی ضمن‌ اعلام آمادگی این شرکت برای اجرای هر سه سناریوی ارزی(تداوم، حذف و یا افزایش نرخ دلار) در سال ۹۹، می‌گوید: «هیچ پیش‌بینی از آینده و وضعیت ارز یارانه‌ای برای دارو نداریم، به‌ویژه پس از اتفاقات اخیر و افزایش قیمت بنزین، مشخص نیست که دولت چه تصمیمی برای دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد.» کردی در مورد پیامدهای حذف ارز یارانه‌ای برای شرکت‌های دارویی نیز معتقد است: «افزایش نرخ و یا حذف دلار یارانه‌ای برای مارکت‌های دارویی نقاط ضعف و قوت و تاثیرهای مثبت و منفی به همراه خواهد داشت.»

حتما بخوانید :  با پایان یافتن عرضه اولیه «آریا» به هر نفر چند سهم تخصیص داده شد؟

-ارزیابی جناب‌عالی از وضعیت ارز برای شرکت‌های دارویی چیست؟ آیا دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده حذف می‌شود یا تداوم می‌یابد؟

هیچ پیش‌بینی از آینده و وضعیت ارز یارانه‌ای برای دارو نداریم، به‌ویژه پس از اتفاقات اخیر و افزایش قیمت بنزین، مشخص نیست که دولت چه تصمیمی برای دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد. در مجموع آینده مبهمی وجود دارد و به همین دلیل تا زمانی که دولت تصمیم قطعی خود را در این زمینه اعلام نکند، شرکت‌هایی که مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند، نمی‌توانند برای سال آینده پیش‌بینی درستی انجام دهند و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند.

-به هرروی، سه سناریوی تداوم تخصیص ارز یارانه‌ای، افزایش نرخ و یا حذف آن پیش روی دولت است. در صورت حذف و یا افزایش نرخ دلار، وضعیت شرکت‌های دارویی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از صنعت دارو، شرکت‌ها دیگر نیازی به طی کردن پروسه زمانی برای تخصیص ارز ندارند و مستقیما به خرید مواد اولیه اقدام می‌کنند. البته نیاز به نقدینگی بیشتری دارند. در صورتی که نرخ ارز یارانه‌ای افزایش یابد، باید دید این افزایش قیمت‌ها چند درصد است و سپس تاثیرگذاری آن را روی بخش دارو بررسی کرد. قیمت داروها نیز بنا به کاربردی که دارند، با افزایش مواجه می‌شوند. اگر تخصیص ارز یارانه‌ای همچنان در سال ۹۹ ادامه یابد و دولت تصمیمی برای حذف و یا افزایش نرخ نداشته باشد -با استناد به سخنان اخیر آقای روحانی و آقای نوبخت مبنی بر تداوم ارز یارانه‌ای در سال آینده برای برخی از کالاها- به شرط اینکه این تصمیم دولت در سال آینده به دلایل سیاسی و اقتصادی تغییر نکند، شرکت‌های دارویی هم به روال امسال ادامه خواهند داد اما در مجموع انتظار می‌رود، ماه‌های پایانی سال، بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

حتما بخوانید :  پیش‌بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال

-دلر چه برنامه‌ها و تمهیداتی برای سال مالی ۹۹ دارد؟ لطفا توضیح بفرمایید.

شرکت داروسازی اکسیر برای سه سناریوی تخصیص و تداوم، افزایش قیمت و یا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی که ممکن است برای صنایع دارویی اجرا شود، تمهیداتی اندیشیده است و برنامه‌های جایگزین دارد که در صورت اجرای هر سناریو و مطابق با شرایط حاکم، برنامه خاص خود را اجرا و افشا می‌کند. هر یک از موارد فوق (تخصیص، افزایش قیمت و یا حذف ارز یارانه‌ای) برای مارکت‌های دارویی نقاط ضعف و قوت و تاثیرهای مثبت و منفی دارد که در زمان خاص خودش باید آنها را بررسی کرد.

-چالش‌های پیش روی صنعت دارو کدامند؟

چالش‌های اصلی شرکت‌های داروسازی، تامین مواد اولیه، همکاری نکردن شرکت‌های خارجی با شرکت‌های ایرانی برای فروش محصولات، انتقال ارز، بروکراسی‌های فرایند تخصیص ارز و دستورالعمل‌ها و تصمیم‌های خلق‌الساعه از سوی دستگاه‌های دولتی است. البته ما به این نوع مشکلات تقریبا عادت کرده‌ایم و برای ادامه کار تلاش می‌کنیم.

-چشم‌انداز دلر در ماه‌های پایانی سال مالی ۹۸ و همچنین برنامه‌های سال ۹۹ چگونه است؟

داروسازی اکسیر با ۳۴ درصد سود خالص، بالاترین رتبه کسب سود خالص را در میان شرکت‌های دارویی بورسی کشور دارد و به همین دلیل چشم‌انداز شرکت در ماه‌های پایانی و همچنین در سال مالی آینده، بسیار مطلوب است. بر اساس گزارش‌های افشا شده، داروسازی اکسیر تاکنون ۹۰ درصد از تصمیم‌های مجمع و برنامه‌های تکلیفی هیات مدیره را در سال مالی ۹۸ محقق کرده است و امیدواریم این روند در سال مالی ۹۹ نیز تداوم یابد.

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.