تاریخ: ۹:۴۰ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

وضعیت عملکرد شرکت‌های صنایع غذایی بورسی در ماه آبان طیف عملکرد ناهمگنی را نشان می‌دهد.

به گزارش رادیوسهام، قریب به نیمی از شرکت‌های تولیدی این صنعت روند با ثبات و رو به رشد عملکرد را در هشتمین ماه سال به ثبت رساند‌ه‌اند در حالی که برخی تولیدکنندگان در حوزه محصولات زراعی و محصولات فرآوری شده با سقوط تولید و فروش مواجه هستند. در این گزارش با ارائه جدول عملکرد شرکت‌های صنعت غذایی با اشاره مختصر به اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تصویر بهتری از روند این صنعت خواهیم داد.

عملکرد شرکت‌های صنعت غذایی به جز قند در آبان‌ماه در قیاس با ماه قبل‌تر از آن و متوسط عملکرد تابستان تغییرات زیادی را نشان می‌دهد. برخی شرکت‌ها که در مهرماه روند رو به رشد تولید و فروش تابستان خود را ادامه داده بودند، در آبان به هیچ وجه عملکرد مناسبی نداشتند و در نقطه مقابل نزدیک به نیمی از سهام این صنعت یا مسیر رو به رشد خود را ادامه می‌دهند یا خط روند مستحکم و ثابت تولید و فروش را در پیش گرفته‌اند. نکته مهم در گزارش آبان‌ماه، روند امیدوارکننده عملکرد شرکت‌های لبنی در این گروه است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که نمادهای تولیدی در حوزه روغن خوراکی تراز با ثبات‌تر تولید و فروش دارند. اما برخی شرکت‌های تولیدی در زمینه محصولات زراعی و تولیدکنندگان کنسرو و محصولات فرآوری شده افت محسوس تولید و فروش آبان در قیاس با روند تابستان و مهرماه را به ثبت رسانده‌اند که می‌تواند در دراز مدت به تغییر مسیر سهام این صنعت در بازار سهام منجر شود. امری که در روزهای گذشته و با حرکت‌های بعضا متضاد قیمتی در این گروه دیده شده‌است.

حتما بخوانید :  چرا در بورس عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است؟

نکته مهم دیگر در خصوص شرکت‌های غذایی، بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بوجه سال آینده دولت است. بسیاری از سرمایه‌گذاران به استقبال تورم ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرکت‌های تولیدی داخلی رفته‌اند. تخصیص ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی نظیر کنجاله سویا، دانه‌های روغنی می‌تواند به افزایش معنادار هزینه‌های تولیدی شرکت‌های مرتبط بیانجامد. امری که برای حفظ سودآوری شرکت‌ها نیازمند جهش محسوس قیمت مصوب محصولات در بازار است. موضوعی که علیرغم تاثیر مستقیم در بهای تمام شده، با چالش‌های زیادی در بخش تغییر قیمت محصولات نهایی برای مصرف‌کنندگان همراه است.

عملکرد متفاوت صنعت غذایی در آبان 98

توضیح: وضعیت نرمال به شرایطی گفته می‌شود که اختلاف عملکردی در بازه ۵- تا ۵ درصد قرار گرفته باشد. در مرحله بعد در وضعیت کمی خوب و کمی ضعیف قرار می‌گیریم. این صفت کیفی به اختلاف عملکرد بین ۵ تا ۱۵ درصد در بازه مثبت و منفی اطلاق می‌شود. بازه ۱۵ تا ۳۰ درصد مثبت را با صفات خوب و بازه ۱۵- تا ۳۰- درصد را با صفت کیفی ضعیف مشخص کرده‌ایم و در نهایت بازه تغییر بیشتر از ۳۰ درصد و کمتر از ۳۰- درصد با توصیفات خیلی خوب و خیلی ضعیف مشخص شده‌است.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.