تاریخ: ۱۳:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سهام شرکت‌های دارویی به رشد پرشتاب خود در مسیر صعود ادامه می‌دهند. مسیر صعودی پرشتابی که نگرانی از نوسان آتی سهام این شرکت‌ها افزایش داده است.

به گزارش رادیوسهام، قیمت برخی از نمادهای دارویی به سطوحی رسیده است که به عقیده کارشناسان بخش قابل توجهی از تورم انتظاری را نیز پیش‌خور کرده‌اند؛ به این معنا که از نظر برخی از فعالان بازار بخش قابل توجهی از اثرات تورمی انتظاری و رشد نرخ دارو احتمالی که ممکن است با موج تورمی دوباره رخ دهد نیز در قیمت‌های کنونی سهام دارویی لحاظ شده است. با این حال همچنان استقبال از این نمادها بالا است و عملکرد آبان این شرکت‌ها می‌تواند در نوسان سهام این گروه موثر واقع شود.

به نظر می‌رسد مسیر صعود دارویی‌ها در بخش فروش به سقف خود نزدیک شده است. عملکرد آبان دارویی‌ها برخلاف ماه‌های قبل کمتر خانه‌های سبز پررنگ و رشد محسوس مبالغ فروش را نشان می‌دهد. در شرایطی که به نظر می‌رسد ترمز رشد مبالغ فروش پرشتاب دارویی‌ها که از ابتدای سال آغاز شده بود کشیده شده است سهام دارویی اما همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند. میزان رشد در این نمادها نگران‌کننده و احتمال چرخش پرشتاب قیمت را بالا نگه داشته است اما همچنان با قدرت نقدینگی فعلی شاید صعود این نمادها ادامه‌دار باشد. تنها باید به معامله‌گران سهام دارویی در خصوص کنترل انتظارات هشدار داد احتمال رخداد چرخش‌های سریع در سهام را متذکر شد.

حتما بخوانید :  سود ۱۵۰ تومانی به ازای هر سهم «شرانل» در سال ۹۸

البته در سوی دیگر نظرات موافقی نسبت به دارویی‌ها مطرح می‌شود. به عقیده برخی سهام صنعت دارو با وجود رشد چند صد درصدی ارزش بازار اما به پیشواز تورم آتی رفته است، این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد که حتی اثر حذف ۴۲۰۰ نیز در سهام دارویی تا حدود زیادی پیش‌خور شده است. به هر حال در وضعیت کنونی باور خریداران سهام بر این است که این صنعت تامین‌کننده کالای اساسی در سیگنال‌های تورمی کنونی همچنان ارزنده است، گرچه که سیگنال‌های واقعی این موضوع را تایید نکند.

در چنین شرایطی لازم است احتمال وقوع هر دو سناریو برای سهام دارویی که با مشکل کمبود نقدینگی محسوس نیز مواجه است، در نظر گرفته شود. در ادامه جدول عملکرد دارویی‌ها (فروش شرکت‌های دارویی در آبان) آورده شده است.

بررسی کیفی فروش صنعت دارو در آبان

توضیح: وضعیت نرمال به شرایطی گفته می‌شود که اختلاف عملکردی در بازه ۵- تا ۵ درصد قرار گرفته باشد. در مرحله بعد در وضعیت کمی خوب و کمی ضعیف قرار می‌گیریم. این صفت کیفی به اختلاف عملکرد بین ۵ تا ۱۵ درصد در بازه مثبت و منفی اطلاق می‌شود. بازه ۱۵ تا ۳۰ درصد مثبت را با صفات خوب و بازه ۱۵- تا ۳۰- درصد را با صفت کیفی ضعیف مشخص کرده‌ایم و در نهایت بازه تغییر بیشتر از ۳۰ درصد و کمتر از ۳۰- درصد با توصیفات خیلی خوب و خیلی ضعیف مشخص شده‌است.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

سهام عدالت کِی نقد می‌شود؟
ارزش شرکت‌های بورسی سهام عدالت در ۱۵ سال اخیر، بیش از ۲۰ برابر شده، اما شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت هنوز ارزش‌گذاری نشده‌اند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.