تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۷

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

با توجه به سه عامل تقویت‌کننده شاخص بازار سهام، در صورت تداوم این سه عامل سهامداران می‌توانند به آینده بورس امیدوار باشند.

به گزارش رادیو سهام، تداوم روند رو به کاهش ارزش پول کشور در روزهای اخیر را باید یکی از عوامل تقویت عمومی تقاضای دارایی‌های مختلف از جمله سهام دانست. جهش قیمت جهانی فلزات طی روز جمعه هم عامل حمایت از غول‌های کالایی بورس تهران شد و با گمانه‌زنی‌های مثبت از نرخ مرجع ارز در بودجه سال آینده به رکوردشکنی تاریخی انجامید.

با توجه به سه عامل تقویت‌کننده شاخص بازار سهام که توسط روزنامه دنیای اقتصاد عنوان شده‌اند، در صورت تداوم این سه عامل سهامداران می‌توانند به آینده بورس امیدوار باشند.

این روزنامه در تحلیل اوضاع بازارها نوشته است: شاخص کل بورس تهران چهاردهمین صعود متوالی خود را طی روز گذشته با قدرت بیشتری به نمایش گذاشت. دماسنج اصلی سهام روز شنبه به لطف افزایش همه‌جانبه تقاضا رشدی ۶/ ۱ درصدی را ثبت کرد و پس از حدود دو ماه، ضمن تصاحب کانال تاریخی ۳۲۷ هزار واحد، رکورد قبلی در سیزدهم مهرماه را شکست. جدی‌ترین رشد شاخص کل بورس از ابتدای آبان‌ماه درحالی رقم خورد که ارزش معاملات خرد هم رقم قابل‌توجه ۱۹۰۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند. تداوم روند رو به کاهش ارزش پول کشور در روزهای اخیر را باید یکی از عوامل تقویت عمومی تقاضای دارایی‌های مختلف از جمله سهام دانست. جهش قیمت جهانی فلزات طی روز جمعه هم عامل حمایت از غول‌های کالایی بورس تهران شد و با گمانه‌زنی‌های مثبت از نرخ مرجع ارز در بودجه سال آینده به رکوردشکنی تاریخی انجامید.

حتما بخوانید :  «کحافظ» 371 درصد بیشتر از سال 97 درآمد ساخت

پیشروی دلار در کانال ۱۳

نرخ دلار که روز پنج‌شنبه پس از ۵ ماه وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شده بود، طی روز گذشته به روند افزایشی خود ادامه داد. هر دلار آمریکا ساعت ۱۶ دیروز با ثبت رشد ۱۰۰ تومانی به سطح ۱۳ هزار و ۲۲۰ تومانی دست یافت. شاخص ارزی کشور طی ۶ هفته اخیر با ورود تقاضای تجاری و غیرتجاری پیوسته روند صعودی داشته است. البته صعود دیروز خالی از تلاطم نبود.

برخی روایت‌ها از نوسان ۴۰۰تا ۵۰۰تومانی دلار طی روز گذشته صحبت به میان آوردند. همزمانی تسویه حساب شرکت‌های خارجی و افزایش تقاضای مسافرتی در آستانه سال نو میلادی از جمله عواملی است که در کنار جو روانی ناشی از انتظارات تورمی افزایش قیمت بنزین، منجر به رشد نرخ دلار شده‌اند. در این میان، رونمایی از نرخ دلار لایحه بودجه سال بعد می‌تواند در جهت‌دهی به بازار ارز موثر باشد.

عبور سکه از سقف ۵ ماهه

سکه‌بازان روز گذشته تحت‌تاثیر سیگنال‌های ناهمسو معاملات خود را انجام دادند. روز شنبه قیمت سکه با وجود فشار قیمت جهانی طلا، از سوی بازار ارز حمایت شد. به این ترتیب، هر سکه طرح جدید در چهارمین صعود متوالی خود طی روز گذشته ۱۴۰ هزار تومان افزایش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومانی رسید. صعود ۹/ ۰ درصدی بهای سکه منجر به عبور قیمت این فلز گرانبها از سقف ۵ ماهه شد. با وجود حمایت تمام‌قد نرخ دلار از سکه، قیمت جهانی این فلز گرانبها پس از ارسال سیگنال‌های قوی از بازار کار آمریکا تحت فشار قرار گرفت. اونس طلا روز جمعه به ۱۴۶۰ دلار کاهش یافت. با وجود این، کاهش مستمر ارزش ریال طی روزهای اخیر تقاضا برای این دارایی ارزشمند را قوی نگه داشته و تا واکنش دلار به نرخ ارز بودجه ادامه خواهد یافت.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۷ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.