درحال‌حاضر نباید نگران خروج پول از بازار باشیم
تاریخ: 14:15 :: 2019/12/09

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد. علت رشد قیمت‌های سهام و رکورد شکنی‌های شاخص

به گزارش رادیو سهام به نقل از اقتصاد آنلاین؛ مینا یوسفی کارشناس بازار سرمایه درباره رکورد شکنی دیروز شاخص که برای اولین بار قادر به عبور از نیمه کانال ۳۳۲ هزار واحدی شده گفت: این روزها با همراهی چند عامل موثر ، بازار سرمایه شرایط مثبتی را  سپری می کند.

رفع نگرانی‌ها از تحقق سناریوهای بدبینانه از بودجه ۹۹ دولت در سال بعد که در آن  افزایش چشم گیر قیمت برق و گاز و آب و… هم انتظار می رفت و می توانست اثرات منفی بر بهای تمام شده شرکت ها در برخی صنایع بگذارد که محقق نشد.

در این میان با بررسی جزییات لایحه بودجه سال آینده، مشخص شد دولت بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن را ۸۶ درصد افزایش داده و از ۱۵۰۰ سال جاری به ۲۸۰۰ میلیارد تومان سال آینده رسانده که در وهله اول به نظر برای شرکت های معدنی حاضر در بورس و فرابورس چندان خوشایند نیست . اما در نگاهی متفاوت تر از آنجایی که این مبلغ درصدی از فروش محصولات این گروه از شرکت ها بوده به نظر می رسد حقوق و بهره مالکانه سال جاری حدود ۳ هزار میلیارد تومان باشد.

حتما بخوانید :  صندوق ETF سوم در آذرماه عرضه می‌شود

وی افزود: بنابراین برآورد دولت بابت بهره مالکانه سال ۹۹ هم صرفا یک تخمین محافظه کارانه از بودجه سال جاری خواهد بود و نشان می دهد تغییر محسوسی در درصد های محاسبه بهره مالکانه تا بدین جا ایجاد نکرده است. به علاوه قیمت های فعلی سهام این گروه هنوز رشدی نکرده و از صنایع تورمی بازار عقب هستند.

با رشد و همراهی بازارهای جهانی فلزات پایه در ماه اخیر از کف های حمایتی قوی به همراه رشد نفت ناشی از توافق اوپک پلاس برای کاهش ۵۰۳ هزار بشکه‌ای سقف عرضه ، تحرکات مثبتی در گروه های فلزات اساسی و اخیرا پترو پالایشی رخ داد که در پیش بینی قبلی نیز به همراهی نمادهای بزرگ شاخص ساز برای ثبت پیک های بالاتر شاخص اشاره شده بود.

یوسفی در ادامه بیان کرد: سهام گروه بانکی هم این روزها بسیار مناسب داد و ستد می شوند و گزارش های فراتر از انتظار بانکی ها و بحث های تجدید ارزیابی برخی نمادهای گروه در کنار حمایت های معتبر و جا ماندگی صنعت از رشد اخیر بازار دست به دست هم داد تا این گروه هم مورد توجه بازار این روزها واقع شود و انتظار ادامه تحرکات مثبت در این گروه غیر واقع نباشد.

افزایش انتظارت تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین نیز شرایطی مهیا کرده تا صنایع پایین دستی و حمل و نقلی و گروه های کوچک تر بازار باز هم مورد توجه قرار گیرند و با فراز و فرودهای در مسیر افزایش قیمت بمانند.

حتما بخوانید :  دامنه نوسان بورس کاهش نمی‌یابد | مجلس از بورس حمایت خواهد کرد

در بازار های موازی نیز ، مسکن و طلا چشم انداز صعودی دارند اما با شیب بسیار ملایم تر . لذا فعلا” نباید نگران خروج پول از بازار بود. ولی برای دلار که همچنان با روند صعودی همراه بوده و دیروز هم به ۱۳۵۰۰ تومان رسید به نظر می رسد مجددا” به قیمت های ۱۲۰۰۰ و ۱۲۵۰۰ بر گشت کرده و مدتی تثبیت شود. همین رشد اخیر ارز نیز سبب رونق معاملات رینگ صنعتی و پتروشیمی بورس کالا شده که باز تاثیر مثبتی را در بازار داشته است.

وی ادامه داد: در بازارهای جهانی هم وقایع موثری رخ داده و ترامپ وعده افزایش ۱۵ درصدی تعرفه جدید بر ۱۶۰ میلیارد دلار کالای چینی داده که باید دید ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) تعرفه‌ها اعمال خواهد شد یا به تعویق خواهد افتاد.

خطر اعمال تعرفه بر مصرف‌کنندگان آمریکایی تأثیر منفی خواهد گذاشت و برای اقتصاد چین با توجه به وضعیت فعلی ، چندان مناسب نیست. نکته بسیار مهم این است که هفته گذشته آمار اشتغال آمریکا به بالاترین حد طی ۵۰ سال اخیر رسید . این رویداد نشان از آن دارد که جنگ تجاری تأثیر زیادی بر اقتصاد آمریکا نداشته و این چین است که باید تلاش بیشتری برای توافق داشته باشد. با توجه به اطمینان ترامپ از بازار کار، احتمال اعمال تعرفه نیز وجود دارد.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "دانا" کاهشی شد

با این همه شاخص کل با اتمام ریز موج ۴ میان مدتی از ۵ ریزموج صعودی موج ۳ بزرگ تر و شروع ریز موج ۵ از ۳ ، شاهد تداوم رشد نقدینگی و افزایش حجم و ارزش معاملات است.

خبر انتخاب شده برای شما

خبرهای تازه در مورد عرضه سهام «تامین سرمایه امین»
شرکت تامین سرمایه امین در حالی فردا ۱۵ درصد از سهام خود را با نماد «امین» عرضه می‌کند که قیمت کشف شده آن بیش از ۸۰ درصد ارزش محاسبه شده این نماد است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.