تاریخ: 11:14 :: 2019/12/11

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بازیگران حقیقی معاملات روز سه شنبه را نیز با خریدهای پرحجم خود سپری کردند و بیش از آنکه فروشنده باشند، خریدار بودند.

به گزارش رادیو سهام، بر این اساس در جریان معاملات امروز بالغ بر ۱۳۶ میلیارد تومان سهم از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهام حقیقی‌ها منتقل شد. حقوقی‌ها همچنان خرید سهام «خودرو» علاقه نشان می‌دهند. در نقطه مقابل حقیقی در خرید سهام «تاپیکو» سنگ تمام گذاشتند.

خالص خرید ۵۱٫۵ میلیارد تومانی در کارنامه حقیقی‌های «تاپیکو» و ۱۳٫۲میلیارد تومانی در کارنامه حقوقی‌های «خودرو» ثبت شد. در این میان شرکت سرمایه گذاری سمند به عنوان حقوقی فعال در «خودرو» به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز حدود۲میلیون سهم دیگر را به سبد خود افزود. خریدهای سمند در رویه صعودی سهام ایران‌خودرو توجه بازار را به خود جلب کرده است و در موج شایعات افزایش سرمایه ایران‌خودرو توجه را بیشتر به این سهم جلب کرده است. لازم به ذکر است که ایران‌خودرو حدود ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری سمند را در پرتفوی خود دارد و این نکته نیز جالب است که به ازای هر صد تومان افزایش قیمت ایران‌‌خودرو حدود ۱۲۰ میلیارد تومان به خالص ارزش دارایی‌های سمند افزوده می‌شود. در شرایطی که ایران‌خودرو به دنبال انجام افزایش سرمایه سنگین است احتمالا باید گفت روی افزایش ارزش خالص دارایی شرکت‌های زیرمجموعه مانند «سمند» نیز حساب ویژه باز کرده است. برای حل بهتر این پازل باید گفت که تا حدود ۲۵ درصد از سهام ایران‌خودرو متعلق به گروه ایران‌خودرو است بر این اساس افزایش ارزش ایران‌خودرو ارزش کل گروه را افزایش می‌دهد و بررسی این موضوع از این منظر جالب توجه است. بر این اساس نفع گروه ایران‌خودرو از رشد نماد معاملاتی بورسی این شرکت، یعنی «خودرو» می‌تواند مهیا شدن منابع بیشتر برای افزایش سرمایه باشد.

حتما بخوانید :  "وامید" خریدار و فروشنده بود

عطش شستا برای تامین نقدینگی

یکی از نکات قابل توجه بازار امروز معاملات «تاپیکو» بود. این سهم عنوان نماد با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل را به خود اختصاص داد، علاوه بر این بیشترین ارزش معاملات به این نماد اختصاص یافت. در عین حال بیشترین تعییرمالکیت به نفع حقیقی‌ها را در این نماد شاهد بودیم. بررسی تغییرمالکیت‌ها نشان می‌دهد که به دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد در جمع‌آوری سهام «تاپیکو»، سهامدار عمده آن یعنی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به عرضه ۵۰ میلیون سهم پرداخت. از نگاه کارشناسی هر سهامداری این را دارد که در مورد خرید و فروش سهام تصمیم‌گیری کند و بر این اساس هرگونه نکوهش این رفتار از سوی سایرین و انحراف افکار عمومی جایز نیست. اما نکته‌ای که بعضا معامله‌گران از آن گله‌مند هستند عطش سهام‌دارانی مانند شستا نسبت به سهام شرکت‌های زیرمجموعه است که رشد سهم را در نطفه خفه می‌کنند.  البته باید تاکید داشت که این موضوع علاوه بر تامین نقدینگی در تنگنای نقدینگی این نهادها (مرتبط با بازنشسستگی) شاید به چشم‌اندازی که آن‌ها نسبت به آینده و مدیریت پرتفو خود دارند نیز مرتبط می‌شود. امروز «تاپیکو» با عرضه ۲۴۲ میلیون سهم از سوی حقوقی‌ها مواجه بود.

 «وبشهر» در سایه غول درآمد ثابت

توسعه‌ صنایع‌ بهشهر نیز از دیگر نمادهای مورد توجه معامله‌گران حقیقی در بازار امروز بود که با خالص خرید بیش از ۱۹میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد. در این نماد نیز دو سهامدار حقوقی به عرضه سهم پرداختند. واگذاری ۵ میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به عنوان سهامدار عمده و مالک ۴۳٫۷۱درصدی و فروش ۳۰میلیون سهم از سوی صندوق سرمایه گذاری گنجینه زرین شهر از جمله عرضه‌های صورت گرفته در نماد «وبشهر» بود.

حتما بخوانید :  رشد ۶۲ درصدی سود سهام پاکشو

پس از رشدهای هیجانی «وصنا» این‌بار توپ هیجان به زمین «وبشهر» افتاده است جایی که عرضه‌های سنگین دو سهام‌دار این سهم تا نیم ساعت مانده به پایان معاملات نیز نتوانسته بود که صف خرید را در هم بشکند اما عرضه‌های سنگین سرانجام باعث شد که «وبشهر» از سقف عقب بنشیند. طی روزهای اخیر غول درآمد ثابت زرین‌شهر بیش از ۸۰ میلیون سهم «وبشهر» را به فروش رسانده است. برخی رسیدن ارزش سهام در سبد این صندوق به سقف مجاز را اجباری برای فروش سهام از سوی زرین‌شهر عنوان می‌کنند.

در میان نمادهای بانکی نیز در حالی بانک صادرات در کانون توجه سهامداران خرد بود و خالص خرید ۱۲٫۷میلیارد تومانی را از سوی این گروه از بازیگران بورسی تجربه کرد که در مقابل بانک ملت از حمایت سهامدار حقوقی برخوردار شد. به طوریکه حقوقی‌های «وبملت» با خریدهای پرحجم خود ۹٫۶ میلیارد تومان سهام را به پرتفوی خود منتقل کردند. در نماد «وبصادر» در حالی ۹ میلیون سهم توسط صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات عرضه شد که جابجایی بلوکی سهم میان دو حقوقی دیگر نیز شکل گرفت. بر این اساس ۳۴میلیون و ۳۰۵هزار سهم معادل ۰٫۰۲درصد از سهام «وبصادر» از پرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی خارج و به پرتفوی گروه مالی سپهرصادرات منتقل شد.

حتما بخوانید :  ۱۴۰ شرکت جدید در راه بازار سهام

در این گروه بانک تجارت نیز عرضه یک میلیون سهمی از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تجارت ایران را تجربه کرد.

در میان نمادهای فلزی نیز شرکت توسعه ومدیریت سرمایه صبا به عرضه‌های خود در نماد فولاد مبارکه ادامه داد. این حقوقی امروز نیز حدود ۳میلیون سهم دیگر «فولاد» را در بازار عرضه کرد. در همین راستا ملی مس ایران نیز از حمایت دو سهامدار عمده برخوردار شد. به طوریکه شرکت سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس به همراه موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران در مجموع بیش از ۲میلیون سهم «فملی» را خریداری کردند.

در میان نمادهای شیمیایی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به خریدهای خود در نماد پتروشیمی شازند ادامه داد و امروز نیز ۵۰۰هزار سهم دیگر «شاراک» را به پرتفوی خود افزود.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

خبرهای تازه در مورد عرضه سهام «تامین سرمایه امین»
شرکت تامین سرمایه امین در حالی فردا ۱۵ درصد از سهام خود را با نماد «امین» عرضه می‌کند که قیمت کشف شده آن بیش از ۸۰ درصد ارزش محاسبه شده این نماد است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.