تاریخ: ۱۲:۱۹ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۴

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

همچون همیشه بحث راه اندازی بورس ارز مورد بحث و نظر قرار گرفته است. مدیرعامل بورس کالای ایران درمورد راه‌اندازی بورس ارز تاکید دارد: بحث راه‌اندازی بورس ارز در سال‌های قبل مطرح بود، از سوی دیگر بحث راه‌اندازی بازار مشتقه ارز هم مطرح شد که از سال‌های قبل توسط بورس کالا هم پیگیری می‌شد.

به گزارش رادیو سهام، از آنجاکه سیاست‌گذار اصلی بازار ارز بانک‌مرکزی است، سیاست بانک‌مرکزی این بود که در آن زمان به سمت بازار مشتقه حرکت نکند و اگر قرار است بازاری راه‌اندازی شود با ملاحظات بانک‌مرکزی این کار صورت گیرد. حامد سلطانی‌نژاد با بیان اینکه شورای‌عالی بورس مجوز راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی را در سال ۱۳۹۵ مشروط به رفع ابهامات بانک‌مرکزی صادر کرد، ادامه داد: مهم نبود جای این بورس در کدام قسمت بازار سرمایه باشد اما بورس کالا به لحاظ فنی درآن زمان اعلام آمادگی کرد.

پس از اینکه تلاطمات ارزی سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد برنامه راه‌اندازی بورس ارز تغییر کرد و بانک‌مرکزی نیز تصمیم گرفت بازار رسمی ارز را راه‌اندازی کند که در این راستا شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران ایجاد شد. مدیرعامل بورس کالا گفت: قرار بود این بازار بین شبکه صرافی راه‌اندازی شود.

حتما بخوانید :  رشد بورس تا کی ادامه دارد؟

مبنا هم معاملات نقد است و مبنای مشتقه را شاید در آینده در دستور کار داشته باشند. در واقع شبکه بازار نقدی بین صرافی‌ها انجام می‌شود. یعنی اگر فردی بخواهد ارز خود را بفروشد، سراغ یک صراف می‌رود و صرافی که به نیابت از فرد ارز را در سیستم قرار می‌دهد، می‌فروشد و پول را پرداخت می‌کند. مرداد سال ۱۳۹۱ بود که با دستور رئیس‌جمهور وقت و تصویب شورای‌عالی بورس، راه‌اندازی بورس ارز در دستور کار بانک‌مرکزی و سازمان بورس قرار گرفت و به اولین خبر رسانه‌های داخلی تبدیل شد.

دستورالعمل‌ معاملات ارز توسط سازمان بورس طراحی، تصویب و امکان خرید و فروش ارز در بورس تهران فراهم شد،اما این پیشنهاد عملی نشد و با راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی پرونده بورس ارز مختومه اعلام شد. بعد از بسته شدن پرونده بورس ارز، مجددا زمزمه‌های راه‌اندازی نوع دیگری از ‌این بازار همزمان با گشایش‌های سیاسی و ورود سرمایه‌گذاران خارجی در سال‌جاری شنیده و موضوع راه‌اندازی این بورس توسط رئیس وقت سازمان بورس مطرح شد؛ به‌طوری‌که محمد فطانت از راه‌اندازی شکل دیگری از این بورس به نام بورس آتی ارز خبر داد و گفت که «با بازشدن فضای بورس و استقبالی که سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه دارند، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران خارجی بتوانند چشم‌انداز مثبتی به آینده نرخ ارز داشته باشند که در این راستا نرم افزارهای مورد نیاز آماده و بسترهای لازم از طریق راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی فراهم شده است.»

حتما بخوانید :  نیروگاه گیلان تا پایان تیرماه بورسی می‌شود

 با این حال، این اتفاق در آن زمان رخ نداد تا اینکه در تیرماه سال گذشته علی ربیعی – سخنگوی دولت – از تشکیل بازارثانویه بورس ارز برای سهولت تبادلات مردم خبر داد. پس از آن و در آبان همان سال، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک‌مرکزی  با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی خبر داد واعلام کرد که این بازار مبتنی بر سازوکار حراج، با هدف کشف قیمت ارز و تسهیل تامین نیازهای خدماتی و خرد مردم خواهد بود و با مشارکت بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و نظارت و بازارگردانی بانک‌مرکزی در آینده نزدیک به‌طور گام به گام و با تمرکز بر معاملات نقدی راه‌اندازی خواهد شد.

منبع: ایسنا

خبر انتخاب شده برای شما

دارو نقش حیاتی در عملکرد مناسب خدمات سلامت ایفا می‌کند. بسیاری از خدمات درمانی وابسته به دارو است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.