تاریخ: ۹:۴۰ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۵

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

ریزش سنگین بورس در شرایطی رخ داد که سهامداران حقوقی در نقش خریدار گل کاشتند. به طوری که بیش دو و نیم برابر خالص خرید حقیقی‌ها در هفته گذشته را طی معاملات دیروز به سبد خود بازگرداندند. رکوردی بی‌سابقه که می‌تواند هیجان فروش را در معاملات امروز متوقف کند. اما کدام نمادها جولانگاه بزرگان بورس بودند؟ دیوار دفاعی بزرگان بورس در فروش‌های آبشاری

به گزارش رادیو سهام، سقوط بیش از ۱۶ هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز در حالی رخ داد که حضور تمام عیار سهامداران حقوقی، تا حدی توانست پاسخگوی عرضه سهامداران خرد باشد. در این میان نکته قابل توجه هزارتوی خرید توسط بازیگران عمده بازار بود. به طوریکه نه تنها خود به حمایت از شرکت های زیرمجموعه پرداختند، بلکه از حمایت سهامدار عمده نیز برخوردار شدند. این خریدهای دومینو وار سبب شد تا رکوردی تاریخی در کارنامه بازیگران عمده بازار ثبت شود. بر این اساس خالص خرید سهامداران حقوقی در معاملات امروز به ۱۸۵۰ میلیارد تومان رسید.  در این میان تمامی صنایع و نمادها از حمایت سهامدار عمده برخوردار شدند و تنها حقوقی فروشنده در این بازار مخابرات ایران بودکه اقدام به عرضه حدود ۴ میلیون و۵۰۰هزار سهم همراه اول کرد.

بیشترین حمایت در نمادهای شیمیایی و بانکی

بررسی بیشترین میزان خرید در میان صنایع فعال در بازار سهام نشان می دهد که دو گروه صنایع شیمیایی و بانکی بالاترین حجم خریدها را از سوی معامله گران عمده به خود اختصاص دادند. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در هر کدام از این دو گروه به حدود ۳۵۰میلیارد تومان رسید.

حتما بخوانید :  رشد شاخص بورس برای مدتی کوتاه متوقف می‌شود

در میان نمادهای فعال در این صنایع نیز بانک ملت از بیشترین میزان خالص خرید حقوقی برخوردار شد که رقمی در حدود ۱۸۶میلیارد تومان بود. در این نماد ۴حقوقی به حمایت پرداختند که در صدر آنها خرید ۱۰۷میلیون سهم «وبملت» توسط شرکت تعاونی معین آتیه خواهان قرار داشت. ۷۵میلیون سهم دیگر نیز از سوی صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی ملت خریداری شد. سرمایه گذاری صباتامین و سرمایه گذاری ملی ایران نیز دیگر حقوقی های فعال در این نماد بودند.

در این میان بیشترین میزان خرید از سوی یک سهامدار عمده در نماد بانک تجارت شکل گرفت. به طوریکه صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی تجارت ایران با خرید ۹۸۰میلیون سهمی ،رکوردی مناسب در این بازار برجای گذاشت.

در همین راستا گروه مالی سپهرصادرات نیز به تنهایی بیش از ۵۸۲میلیون سهم بانک صادرات را خریداری کرد. در نماد بانک پاسارگاد نیز شرکت دانش گستران آتی سازپویا به همراه شرکت آرمان گسترظفرمند به حمایت پرداخته و در مجموع بیش از ۶۰میلیون سهم را جمع آوری کردند.

در «فارس» چه خبر بود؟

در میان نمادهای شیمیایی نیز صنایع پتروشیمی خلیج فارس به حمایت از شرکتهای زیر مجموعه خود اقدام کرد. بر این اساس ۱۰میلیون سهم پتروشیمی را خرید و ۵میلیون سهم از سهام گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان را نیز به پرتفوی خود افزود. خرید یک میلیون سهم فجر انرژی خلیج فارس، ۵۰۰هزار سهم مبین انرژی خلیج فارس و ۱۰۰هزار سهم پتروشیمی نوری نیز از دیگر خریدهای ثبت شده توسط «فارس» بود.

حتما بخوانید :  کدام صنایع بورسی در کانون توجه هستند؟

نگاهی به دیگر حمایت ها در نمادهای پتروشیمی

گروه گسترش نفت وگازپارسیان نیز از دیگر حقوقی های فعال در بازار امروز بود که خود از حمایت سهامدار عمده یعنی شرکت سرمایه گذاری غدیر برخوردار شد. بر این اساس «وغدیر» اقدام به خرید یک میلیون سهم «پارسان» کرد. در سمت دیگر خود «پارسان» بیشترین حمایت را از سهام پتروشیمی ‌شیراز به عمل آورد که با جمع آوری ۳میلیون و ۷۰۰هزار سهم همراه شد. همچنین این حقوقی ۳میلیون و ۳۰۰هزار سهم صنایع پتروشیمی کرمانشاه را نیز خریداری کرد. خرید سهام پتروشیمی پردیس و پالایش نفت تبریز نیز از دیگر تحرکات «پارسان» در بازار امروز بود.

فولاد مبارکه چه خرید؟

فولاد مبارکه نیز از دیگر نمادهایی بود که مورد توجه بالایی از سوی حقوقی ها قرار گرفت. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در این نماد به بیش از ۱۵۰میلیارد تومان رسید. در این میان ۳۰میلیون سهم مزبور از سوی بانک رفاه کارگران و ۶میلیون سهم دیگر نیز توسط موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر خریداری شد.

از سوی دیگر خود «فولاد» نیز در نقش حامی برآمد و ۴۰میلیون سهم توسعه ‌معادن ‌و فلزات‌ و ۲۶میلیون سهم سرمایه‌گذاری ‌توکافولاد را خریداری کرد.

رصد خریدها در نمادهای خودرویی

درمیان نمادهای خودرویی نیز سایپا به خرید سهام سایپاآذین‌، فنرسازی ‌زر و پلاسکوکار پرداخت. در این میان خود «خساپا» نیز خرید ۴میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و ۲میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه گذاری وتوسعه صنعتی نیوان ابتکار را تجربه کرد.

حتما بخوانید :  رکورد مثال زدنی از یک پتروشیمی بورسی

شرکت سرمایه گذاری سمند نیز به عنوان حقوقی فعال در نمادهای خودرویی، ۱۱میلیون سهم ایران خودرو، ۷۰۰هزار سهم گسترش ‌سرمایه‌گذاری ‌ایران‌خودرو و ۳۰۰هزار سهم محورسازان ‌ایران‌خودرو را به ثبت رساند.

حقوقی ها در نمادهای معدنی چه کردند؟

در میان نمادهای معدنی نیز شاهد خرید ۸میلیون سهم چادرملو و ۲۰۰هزار سهم توسعه معدنی وصنعتی صبانور از سوی سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات بودیم. البته خود «ومعادن» نیز با حمایت چهار حقوقی روبرو شد. به طوریکه ۴۰میلیون سهم مزبور از سوی فولاد مبارکه، ۱۶میلیون سهم از سوی شرکت توسعه معدنی وصنعتی صبانور ، ۳میلیون سهم از سوی صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان و ۴۰۰هزار سهم نیز توسط شرکت سرمایه گذاری ملی ایران خریداری شد.

در همین راستا شرکت سرمایه گذاری سپه نیز به خرید ۵میلیون سهم «کچاد» و ۱٫۱میلیون سهم «کگل» پرداخت.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حال حاضر ۱۴ درصد مردم دارای کد معاملاتی بورسی هستند و سرمایه‌گذاری در بورس در بازه سه تا پنج ساله بیش‌تر از بازار طلا و ارز بازدهی دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.