2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

علاوه بر تاثیر حضور بازارساز برای کنترل دلار می‌توان به تخلیه طبیعی بخشی از هیجانات معامله‌گران هم اشاره کرد. نوع واکنش ایران به اقدامات تروریستی آمریکا از مهم‌ترین ریسک‌های بازار ارز محسوب می‌شود. به‌نظر می‌رسد بخشی از پول‌های نگران تا واکنش عملی ایران در بازار ارز بمانند. پیش‌بینی قیمت دلار تا چند روز آینده

به گزارش رادیو سهام، قیمت دلار در اولین روز پس از شهادت سردار سلیمانی نوسان آنچنان قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

در اولین روز هفته، قیمت دلار در ابتدای روز تحت تاثیر رفتارهای هیجانی قرار داشت، ولی به سرعت جریان بازار به سوی آرامش پیش رفت؛ روز شنبه، دلار در دقایق آغازین روز در دامنه ۱۳ هزار و ۸۰۰ تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومانی معامله می‌شد؛ در حالی که نوسان‌گیران افزایشی با توجه به رشد ابتدای روز حداقل انتظار شکست مقطعی مرز ۱۴ هزار تومانی را داشتند، به یکباره مسیر دلار تغییر کرد و این ارز به سوی مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدودا در محدوده ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد که بسیار پایین تر از قیمت‌های ابتدای روز بود؛ با این حال افزایشی ۲۵۰ تومانی را نسبت به قیمت بسته شده روز پنج شنبه نشان می‌داد.

حتما بخوانید :  پیش‌بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه‌سازان

اما در این شرایط قیمت دلار تا چند روز آینده چه وضعیتی خواهد داشت؟ دنیای اقتصاد در این مورد تحلیل کرده است:

بازار ارز هم روز شنبه به اقدامات تروریستی آمریکا در بغداد واکنش نشان داد. شهادت سردار سلیمانی و تاکید مقامات کشورمان بر پاسخ قاطع سبب شد دلار در اولین واکنش به این اتفاق جهش ۵۵۰تومانی را ثبت کند و سطح ۱۳هزار و ۸۵۰ تومان را هم لمس کند. اما این افزایش هیجانی در ساعت بعدی معاملات فروکش کرد و نهایتا میزان رشد روزانه نرخ دلار در ساعت ۱۶ به ۲۵۰تومان محدود شد. دلار با افزایش ۹/ ۱ درصدی روز گذشته به بالاترین سطح از هجدهم آذرماه رسید.

علاوه بر تاثیر حضور بازارساز برای کنترل دلار می‌توان به تخلیه طبیعی بخشی از هیجانات معامله‌گران هم اشاره کرد. نوع واکنش ایران به اقدامات تروریستی آمریکا از مهم‌ترین ریسک‌های بازار ارز محسوب می‌شود. به‌نظر می‌رسد بخشی از پول‌های نگران تا واکنش عملی ایران در بازار ارز بمانند.

اهرم‌های دوجانبه جهش سکه

سکه هم در معاملات روز شنبه از دو سو تحت‌تاثیر قرار گرفت. هم جهش نرخ دلار در بازار داخلی و هم رشد محسوس قیمت طلای جهانی در حمایت از سکه عمل کردند. برآیند این دو نیرو طی روز گذشته در جهش ۹/ ۳ درصدی قیمت سکه تبلور یافتند. بهای هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ دیروز ۱۸۰ هزار تومان افزایش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان رسید. این بیشترین سطح قیمت سکه از اول خرداد سال‌جاری است. البته سکه در اولین معاملات دیروز سقف ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی را هم تجربه کرد اما با فروکش هیجان اولیه از سقف روزانه برگشت.

حتما بخوانید :  اگر سود سهام عدالت نگرفتید بخوانید

نکته جالب توجه معاملات دیروز، پیشروی سریع‌تر بهای سکه از نرخ دلار بود. به نظر می‌رسد صعود طلای جهانی نقش عمده‌ای در صعود مضاعف سکه نسبت به رشد قیمت دلار داشت.

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و افزایش حدود ۴۰ درصدی آن، افزایش قیمت مسکن در سال جاری را محتمل دانست.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.