تاریخ: ۱۰:۳۴ :: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

امروز بانک دی علاوه بر انتشار عملکرد ۹ ماهه نخست در خصوص وضعیت برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت نیز شفاف‌سازی کرده است. چرا «دی» مجبور به فروش دارایی‌ها است؟

به گزارش رادیو سهام، زیان انباشته بانک دی به ۱۲ هزار میلیارد تومان تا پایان پاییز نزدیک شده است. زیان انباشته این بانک تا پایان نیمه نخست حدود ۱۰۸۰۰ میلیارد تومان بود. این بانک با سرمایه ۶۴۰ میلیارد تومان نیازمند افزایش سرمایه سنگین به منظور خروج از مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت است.

 اما همان‌طور که در مطالب پیشین «دنیای بورس» عنوان شده بود بر اساس محاسبات از ارزش املاک این بانک و همچنین در نظر گرفتن ارزش نیروگاه دماوند این بانک منابع لازم جهت انجام افزایش سرمایه و خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت را همچنان دارا نیست. در شفاف‌سازی بانک دی در این خصوص برنامه نخست بانک ابتدا کاهش زیان انباشته از طریق واگذاری املاک و در مرحله بعد تلاش برای انجام افزایش سرمایه به منظور خروج از قانون ورشکستگی است.

 باید توجه داشت که به ازای هر میلیارد تومان زیان انباشته بانک دی باید ۲ میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشد تا بتواند از مشمولیت ماده ۱۴۱ خارج شود. اگر فرض شود زیان انباشته بانک دی تا پایان سال ۹۸ به ۱۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد این بانک باید حدود ۲۵٫۵ هزار میلیارد تومان مازاد تجدید ارزیابی دارایی داشته باشد تا بتواند از قانون ورشستگی خارج شود. اما دارایی‌های موجود دارای چنین پتانسیل نیستند و بر این اساس لازم است ابتدا برنامه واگذاری دارایی‌ها دستور کار قرار گیرد.

حتما بخوانید :  «کحافظ» 371 درصد بیشتر از سال 97 درآمد ساخت

 برای مثال اگر بانک دی موفق به شناسایی سود حدود ۵ هزار میلیارد تومانی با فروش دارایی‌ها محقق کند و زیان انباشته بانک تا پایان سال به ۸ هزار میلیارد تومان برسد در نتیجه میزان منابع لازم برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان (حدود ۳۸ درصد کمتر از قبل) است. البته همچنان سایر احتمالات نیز ممکن است مطرح شود با این حال مسیر سختی پیش روی بانک دی وجود دارد.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۷ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.