تاریخ: ۱۸:۱۲ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

ابزار فروش تعهدی فی نفسه ابزار مفیدی است، به این دلیل که سال‌ها است جای این موضوع در بازار ما خالی بوده و نیاز به حضور آن در بازار احساس می‌شد. پیش‌بینی عملکرد بورس تا پایان سال

به گزارش رادیو سهام، محمدمهدی رباطی در خصوص ابزار فروش تعهدی در بازار سرمایه بیان کرد: حضور این ابزار در بازار کاملا احساس می‌شد و باید همراه با بازارهای جهانی، بازار سرمایه نیز از این ابزار بهره می‌برد. اما زنجیره خدمات رسانی این ابزار باید در بازار ما راه بیفتد.

رباطی افزود: نکته‌ای که وجود دارد این است که این ابزار قرار است به چه صورت راه بیفتد؟ آیا فرهنگ‌سازی لازم برای فعالان بازار انجام خواهد شد؟ استفاده از آنها چه مقدار کاربردی خواهد بود که سهام‌داران و فعالان بازار سرمایه برای استفاده از این ابزار اقبال پیدا کنند؟ به نظر من اگر زیر ساخت‌های لازم ایجاد نشود و آموزش‌های لازم داده نشود و به عبارتی سهل بودن استفاده از این ابزارها فراهم نشود، فروش تعهدی هم به سرنوشت بحث اختیار معامله‌ها دچار می‌شود و خیلی مورد توجه و جذابیت برای بازار قرار نمی‌گیرد.

وی در ادامه در خصوص نقش هوش مصنوعی در بازار سرمایه بیان کرد: این موضوع نزدیک به ۳۰ سال است در بازارهای توسعه یافته دنیا به طور جدی فعال است و درحال‌حاضر طبق آماری که وجود دارد، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد معاملات در بورس‌های دنیا و بازار ارز و کالایی دنیا توسط هوش‌های مصنوعی، الگوریتم و ربات‌های معاملاتی انجام می‌شود.

حتما بخوانید :  تحلیل عرضه اولیه چهارشنبه | گران‌فروشی عیان در سهام تازه‌وارد

رباطی ادامه داد: در بازار ما این پدیده ۶ سال است که به وجود آمده است و شاهد مسابقات الگوریتمی هم هستیم. هوش مصنوعی و الگوریتم در بازارهای با عمق زیاد و کارآ، کاربرد دارد و بازار ما هنوز با عمق زیاد اندکی فاصله دارد. بازار ما در مقایسه با بازارهای سهام کشورهای توسعه یافته و نیمه توسعه یافته بسیار کوچک است. بازار ما با رشدهای اخیر چیزی در حدود ۱۶۰ میلیارد دلار است که هنوز عدد قابل توجهی نیست.

رباطی عنوان کرد: بحث هوش مصنوعی در بازار قطعا ابزار مفیدی است ولی این مفید بودن یک نسبتی به عمق و شفافیت بازار دارد و هرچقدر عمق بازار ما بیشتر شود، قطعا پرفورمنس و کارایی هوش مصنوعی هم در معاملات بالاتر می‌رود.

وی در ادامه در خصوص تأثیر بودجه بر بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه، بازاری است که طرفدار ثبات و طرفدار پرهیز از تصمیمات یک شبه و شوک است. در مورد بودجه هم این نکته وجود دارد. یعنی انتظاری که بازار از بودجه دارد این است که تصمیماتی در خصوص بهره مالکانه و بحث مالیات و خوراک پتروشیمی‌ها و مواردی از این دست که به طور کلی برای صنایع بزرگ بازار دارای اهمیت هستند، شاهد تصمیمات ناگهانی و شوک به بازار نباشد.

حتما بخوانید :  سرمایه‌گذاری در بازار سهام چقدر آینده‌دار است؟

رباطی افزود: همچنین آن چیزی که برای بازار مهم است بحث تامین مالی دولت از طریق ابزارهای بدهی است. به نظر من با توجه به کسری که در بودجه به دلیل عدم تحقق فروش نفت، وجود خواهد داشت ما شاهد یک تورم ادامه داری در سال آتی خواهیم بود و این موضوع باعث خواهد شد که شاهد تاثیر مثبت آن بر سطح قیمت‌ها و شاخص بورس در سال آتی باشیم.

وی در خصوص رشد اخیر بازار و زمزمه هایی مبنی بر سفته بازی بازیگران، خاطرنشان کرد: رشد شاخص که بازار را وارد سفته بازی نمی‌کند ولی وقتی بازار وارد فاز رونق می‌شود، طبیعی است که حجم زیادی نقدینگی را به خودش جذب می‌کند. از طرفی، اتفاقی که ظرف چند ماه گذشته رخ داد نقدینگی افراد غیر حرفه‌ای و سایر فعالان اقتصادی کشور را به بورس جذب کرد.

بنابراین، به دلیل رفتار حقوقی‌های بزرگ بازار بر سهام بنیادی و ارزنده بازار، این نقدینگی جذب سهامی می‌شود که قابلیت رشد داشته باشد. این روند در تمامی بازارهای سهام در دنیا طبیعی است که، وقتی بازار در فاز رونق قرار دارد، در بخشی از سهام و در بخشی از بازار شاهد شکل گیری هیجان خرید و فروش هستیم ولی این قابلیت تسری به کل بازار نیست و ما در کلیت بازار به ویژه شرکت‌های بزرگ بازار، ما به آن صورت نوسان قیمتی را شاهد نیستیم.

حتما بخوانید :  تمدید ۳ ماهه مهلت برگزاری مجامع رسما ابلاغ شد

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

بهادر بیژنی گفت: با توجه به امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا دور نخواهد بود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.