تاریخ: 17:38 :: 2020/02/05

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شاخص کل بورس امروز نیز با بیش از ۵هزار و ۶۰۰ واحد افزایش مجدداً قله جدیدی را فتح کرد. صعود بازار سهام در آخرین روز کاری هفته

به گزارش رادیو سهام، بورس ایران همچنان روی نوار صعود قرار دارد. امروز نیز حدود ۱٫۳ درصد به ارزش کل بازار بورس تهران اضافه شد تا از ۱۶۱۲هزار میلیارد تومان عبور کند. شاخص کل بورس امروز به مقدار ۴۴۵هزار و ۸۹۴ واحدی رسید و ۵هزار و ۶۹۴ واحد رشد را نسبت به روز گذشته تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیزبا ۱۵۲۲ واحد افزایش به میزان ۱۴۶هزار و ۵۷۱ واحدی رسید. شاخص فرابورس نیز مثبت بود و با ۱۰۹ واحد افزایش به مقدار ۵هزار و ۶۴۵ واحدی رسید.

نمادهای تأثیرگذار

بانک ملت با نماد «وبملت» با صف خرید به معاملاتش پایان داد و با ۴۶۷ واحد تأثیر مثبت، اثرگذارترین نماد بورسی روی شاخص کل بود. «اخابر» نیز مانند روزهای گذشته با اقبال بورسی‌ها مواجه بود و دومین نماد تأثیرگذار بورس بود. پالایشی‌ها نیز روز خوبی را سپری کردند و «شپنا»، «شبندر» و «شتران» همگی به صف خرید نشستند. سهامداران «تاپیکو» نیز بر خلاف سابقه نادرش در صف‌شدن، سهمشان امروز به صف خرید نشست. «حکشتی» هم پس از شفاف‌سازی عجیب هیئت مدیره‌اش، امروز نیز صف خرید بود و ارزش صفش به بیش از ۶۳ میلیارد تومان رسید.

حتما بخوانید :  مروری بر عملکرد مهرماه "وتوسم"

«شکلر» و ثبت رکورد جدید برای شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه

۱۵ درصد از سهام شرکت کلر پارس با نماد «شکلر» امروز برای اولین بار در فرابورس عرضه شد و به هر کد بورسی معادل حدود ۱۱۵هزار تومان سهام این شرکت تخصیص داده شد. در این عرضه اولیه بیش از ۱میلیون و ۳۰۰هزار کد مجزا شرکت داشته‌اند که مجدداً رکورد جدیدی برای بازار سهام ایران است.

بهبود نسبی بازارهای کالایی جهانی پس از یک خبر امیدوارکننده

با درز خبر کشف درمان ویروس کرونا حوالی ظهر امروز، بازارهای جهانی نسبتاً جان گرفتند و مس، روی و نیکل هر سه بیش از ۱ درصد نسبت به روز گذشته رشد داشته‌اند. نفت برنت نیز که به زیر ۵۴ دلار نیز رسده بود، اکنون بالای ۵۵ دلار معامله می‌شود. البته اوضاع فعلی همچنان فاصله زیادی با شرایط نرمال دارد و راستی‌آزمایی ادعای کشف درمان کرونا توسط دانشگاه چینی در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

احتیاط در شرایط تکرار یک فاجعه

عطش خرید برای سرمایه‌گذاران در بورس ایران همچنان مشخص است و همان‌گونه که در گزارش‌های قبلی نیز گفته شده، نقدینگی تنها فاکتور مشخص‌کننده حرکت بازار سهم در این روزهاست. اقبال بورسی‌ها به برخی گروه‌ها مانند سرمایه‌گذاری، بانکی و خودرو نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر است و تقریباً در همه محافل بورسی فضای خوشبینی وجود دارد. این مسأله به نوبه خود می‌تواند برای ادامه مسیر بازار بسیار خطرناک باشد و غفلت از عوامل بنیادی در کنار  سایر تحولات اقتصادی، می‌تواند فاجعه‌ای مانند اتفاق سال ۹۲ را برای بورس تکرار کند. احتیاط سرمایه‎‌گذاران کم‌تجربه و پرهیز از اختصاص قسمت عمده سرمایه‌شان به سهام ریسکی و حبابی (در تمام گروه‌های صنعتی حداقل یک یا چند سهم حبابی وجود دارد) از الزامات ادامه فعالیت در بازار فعلی است.

حتما بخوانید :  سقوط شاخص کل بورس به کف کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

افزایش ۳۰ درصدی فروش "ستران" در اولین ماه پاییز
شرکت سیمان تهران طی عملکرد ۱ ماهه منتهی به انتهای مهر معادل ۶۰۶,۸۱۳ میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره ۱ ماهه مشابه سال قبل ۳۰% افزایش داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.