تاریخ: ۹:۵۳ :: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 3٫۰۰ out of 5)
Loading...

نشست شش روزه FATF در حالی از ساعاتی دیگر در روز یکشنبه ۲۷ بهمن آغاز خواهد شد که بازار سهام کشور در اولین واکنش به آن در روز گذشته، با فشار عرضه شدید در گروه‌های بانکی و خودرویی مواجه شده است.

به گزارش رادیو سهام، نشست شش روزه FATF در حالی روز یکشنبه ۲۷ بهمن با حضور بیش از ۸۰۰ نماینده از کشورهای مختلف در پاریس برگزار می‌شود که قرار است در پایان این نشست در خصوص اقدامات امارات متحده عربی، پاکستان و ایران برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی صورت بگیرد.

تصمیم‌گیری در خصوص FATF در حالی این هفته انجام می‌گیرد که پس از کش و قوس‌های فراوان و یک سال بررسی و تحویل دادن لوایح اختلاف برانگیز میان مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی لوایح CFT متوقف ماند.

این در حالی است که بر اساس بیانیه گروه ویژه اقدام مالی در هفتم مهر امسال، آخرین فرصت ایران برای پیوستن به معاهده پالرمو و معاهده CFT فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ماه) اعلام شده بود. حال که این فرصت پایان پذیرفته، باید دید آیا این نهاد اقدام‌های مقابله‌ای علیه ایران را با همکاری اعضای آن به اجرا خواهد گذاشت یا خیر.

حتما بخوانید :  تریبون صدا و سیما در اختیار سیگنال‌فروشان؟

آن طور که تاکنون اعلام شده، بازگشت ایران به لیست سیاه ضمن دشوارتر شدن مبادلات پولی و تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، همزمان بانک‌ها و موسسات مالی را نیز به عتوان نهادهای مالی پرریسک وارد لیست سیاه جهانی خواهد کرد. این موضوع باعث خواهد شد هزینه‌های مبادله اقتصاد ایران بالاتر رود و شرکت‌های بخش خصوصی نیز دچار محدودیت‌های تازه‌ای شوند.

هرچند مخالفان پیوستن ایران به این دو معاهده معتقدند با توجه به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های مالی و تجاری علیه ایران، قرار گرفتن در لیست سیاه تغییری در وضعیت اقتصادی کشور به وجود نخواهد آورد.

تاثیر بر بازار سهام

اگر چه بازار سهام در یک سال اخیر روندی کاملا صعودی در پیش گرفته است اما هر از چندگاهی برخی از تحولات سیاسی این بازار را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب اصلاح شاخص کل شده‌اند.

با این حال ورود ایران به لیست سیاه FATF شاید با تحولات زودگذر سیاسی دیگر کمی تفاوت داشته باشد، چرا که اثرات آن بلندمدت خواهد بود و نه تنها واکنش هیجانی به برگزاری نشست پاریس در کل هفته شاید بر تمام نمادهای بورسی ادامه داشته باشد بلکه پس از مشخص شدن نتیجه نشست، در بلندمدت نیز به دلیل سخت‌تر شدن عملیات بانکی و تجاری برای شرکت‌های صادرات و واردات‌محور شاهد تضعیف عملکرد مالی شرکت‌ها و در نهایت روی برگرداندن معامله‌گران از نمادهای این شرکت‌ها در بورس باشیم.

حتما بخوانید :  پدیده شاندیز با نماد «گتوشا» در بازار پایه فرابورس درج شد

در این میان نمادهای گروه بانکی و خودرویی به علت درگیری مستقیم با اثرات FATF احتمالا بیشترین تاثیر منفی را از ورود ایران به فهرست سیاه FATF بپذیرند. در وهله دوم نمادهای شرکت پتروشیمی و پالایشگاهی که صادرات‌محور بوده و حجم صادرات بالایی دارند احتمالا بیش از سایر شرکت‌ها تحت تاثیر قرار گیرند.

همچنین صنایعی که برای تامین مواد اولیه خود احتیاج به واردات و استفاده از سیستم‌های واسطه مالی و بانکی دارند نیز شرایط دشواری را متحمل خواهند شد. هر چند ورود چشمگیر نقدینگی به بازار سهام در چندماه اخیر و افزایش ارزش معاملات در این مدت باعث شده تا اکثر تحلیلگران آینده روشنی برای بورس متصور باشند.

این در حالی است که در اولین واکنش بازار سهام به برگزاری نشست پاریس، نمادهای گروه بانکی در روز شنبه ۲۶بهمن با افت شدیدی مواجه شدند و اکثر نمادهای خودرویی نیز در کف قیمتی معامله شدند. شاخص بورس تهران نیز پس از رشدی شش هزار واحدی در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار، در ادامه ساعات معاملاتی روندی نزولی در پیش گرفت.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

بهادر بیژنی گفت: با توجه به امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا دور نخواهد بود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.