رشد بورس در اسفند به چه عواملی بستگی دارد؟
تاریخ: ۱۱:۲۲ :: ۱۳۹۸/۱۲/۰۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان بهمن‌ماه با توقف بر روی رقم ۴۷۸,۷۵۵ واحد به کار خود پایان داد و آماده ورود به آخرین ماه معاملاتی سال ۹۸ شد.

به گزارش رادیو سهام، با افزایش ۶۶۳۵ واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه شاخص به رقم ۴۷۸,۷۵۵ واحد رسید.بازدهی شاخص کل بورس در بهمن‌ماه ۱۸ درصد و از ابتدای سال جاری تا پایان یازدهمین ماه سال معادل ۱۶۷ درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس ایران نیز که با رشدهای پی در پی در بهمن‌ماه وارد کانال ۶ هزار واحدی شده بود در آخرین روز معاملاتی این ماه ۹۰ واحد افزایش یافت و با رسیدن به رقم ۶۲۰۶ آماده ورود به اسفندماه شد.

عرضه اولیه بورس پس از ۴ ماه

در جریان آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه بورس اوراق بهادار پس از گذشت ۴ ماه از عرضه اولیه شرکت فولاد سپید فراب کویر ، میزبان عرضه اولیه شرکت پدیده شیمی قرن بود. در این عرضه علاوه بر شکسته شدن رکورد مشارکت در عرضه اولیه (۱,۴۹۸,۷۱۱) سهام این شرکت با برند تجاری اکتیو و حیات در قیمت ۱۷۰۰ تومان کشف قیمت شد و به هر کد معاملاتی تعداد ۶۷ سهم اختصاص یافت.

حتما بخوانید :  امکان حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا

آنچه در بهمن‌ماه گذشت

بهمن‌ماه ماه پرباری برای بورس بود. پس از رالی‌های صعودی که شاخص کل از ابتدای سال جاری داشته سومین دور رالی بدون توقف آن از ۱۸ دی‌ماه آغاز شد و بدون ریزش تا تاریخ ۲۹ بهمن ادامه یافت. در روز ۲۹ بهمن متاثر از بلاتکلیفی موجود بر سر مهلت دوباره FATF به ایران یا وارد شدن نام ایران به لیست سیاه، بورس که پس از صعودهای بدون توقف منتظر بهانه برای اصلاح بود فاز کاهشی و اصلاح در پیش گرفت اما این اصلاح دوام نداشت و در آخرین روز معاملاتی بهمن شاهد افزایش تقاضا در بازار و بهبود قیمت سهام در صنایع مختلف بودیم.

عوامل تعیین کننده مسیر بورس در اسفند

رشد پرشتاب بورس اوراق بهادار در سال ۹۸ به گونه‌ای رقم خورد که توجهات تمام افراد جامعه را به سمت بازار سرمایه کشاند و این روزها شاهد تشکیل صف‌های خرید در کارگزاری‌ها برای گرفتن کدبورسی هستیم. چنان‌چه روند صعودی بورس در آخرین ماه سال ۹۸ هم ادامه پیدا کند (که به گفته بسیاری از کارشناسان ادامه خواهد داشت) سال ۹۸ سالی رویایی و تاریخی برای بورس نام می‌گیرد.

در ادامه معاملات سال جاری مشخص شدن تکلیف FATF می‌تواند زمینه‌چینی مناسبی برای ادامه‌دار شدن رشد بورس باشد. همان‌گونه که خبرهای غیر رسمی منتشر شده مبنی بر تمدید مهلت ۴ ماهه ایران از سوی FATF توانست خریداران را دوباره به میدان سهام بیاورد. در کنار این عامل گزارشات بهمن‌ماه که در انتهای هفته جاری و ابتدای هفته آینده منتشر خواهد شد از وضعیت تولید، فروش و درآمد شرکت‌ها در دومین ماه زمستان رونمایی می‌کند و با توجه به گذشت دوماه از فصل زمستان می‌تواند پیش‌بینی عملکرد اسفند را تسهیل کند. از طرفی معاملات بورس کالا سکوی پرتاب دیگری برای بورس است که صنایع دلاری و صادرات محور را تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهد.

حتما بخوانید :  ارزش بازار "تپمپی" افزایشی بود

مجموع عوامل بیان شده در کنار یکدیگر با فرض ثبات سیاسی و بین‌المللی کشور چشم‌انداز بورس تا پایان سال جاری را روشن نگه می‌دارد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

بهادر بیژنی گفت: با توجه به امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا دور نخواهد بود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.