2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سازمان خصوصی‌سازی در مطلبی به ۳۵ ابهام اصلی سهام عدالت پاسخ داده و اعلام کرده که بر اساس آخرین اطلاعات ماخوذه ارزش سهام عدالت هر مشمول حدود ۸ برابر شده است.

به گزارش رادیو سهام، طرح سهام عدالت در حالی از سال ۱۳۸۵ تا کنون در حال اجرا است که بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول این سهام هستند. در این راستا سازمان خصوصی‌سازی به منظور فرهنگ‌سازی بهتر و پاسخ به ابهامات و پرسش‌های موجود در این زمینه، اقدام به انتشار مطلبی شامل مهم‌ترین پرسش‌های قابل طرح در زمینه سهام عدالت و پاسخ به آنها به شرح زیر کرده است:

۱- سهام عدالت چیست؟

سهام مربوط به ۴۹ شرکت سرمایه پذیر است که بر اساس مصوبات هیأت وزیران به مشمولان سهام عدالت واگذار شده است. لیست و اطلاعات مربوط به شرکت‌های مزبور در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج شده است.

۲- چه کسانی سهام عدالت دارند؟ چه گروه‌هایی مشمول سهام عدالت شدند؟ چرا؟ مرجع تشخیص مشمولان سهام عدالت کجا بوده؟

مشمولان سهام عدالت در مقاطع گذشته بر اساس مصوبات ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در ۱۸ گروه تعیین شده‌اند و نهادهای متولی این گروه‌ها نیز در ستاد مزبور مشخص شده‌اند که در نهایت بر اساس اطلاعات مأخوذه از نهادهای مذکور سهام عدالت به این گروه‌ها تخصیص داده شده است. درحال‌حاضر بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند.

۳- آیا همه کسانی که برگه‌های سهام عدالت را دارند سهامدار محسوب می‌شوند؟

خیر، برگه‌های سهام عدالت ملاک نیستند. اشخاصی که با در دست داشتن برگه‌های دعوتنامه سهام عدالت و سایر مدارک لازم تشریفات ثبت نام را در بازه زمانی تعیین شده (تا پایان اسفندماه ۱۳۹۴) انجام داده و مشخصات انها در سامانه سهام عدالت درج شده باشد مشمول سهام عدالت هستند.

۴- آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می‌شود و یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی می‌باشدکه در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال شده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر شده و فرآیند ثبت نام آنها طی شده است.

۵- ارزش سهام عدالت چقدر است؟

ارزش سهام عدالت کلیه مشمولان مطابق میزان اعلامی در صورتحساب مندرج در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir متفاوت بوده است.

۶- آیا برگه‌های سهام عدالت قابل خرید و فروش هستند؟

حتما بخوانید :  سایه سنگین تورم بر آینده بازار مسکن

خیر- برگه‌های سهام عدالت فاقد هرگونه ارزشی هستند.

۷- چرا مبلغ سهام عدالت افراد متفاوت است؟

دلیل این تفاوت ناشی از تخفیفات اعطایی دولت به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، میزان مبالغ واریزی مشمولان بابت تتمه مبلغ بدهی و تعداد اعضای خانوار و … است.

۸- آیا امکان انتقال سهام عدالت از پدر به فرزندان و یا برعکس وجود دارد؟

خیر، درحال‌حاضردر حالتی که هر دو در قید حیات باشند چنین امکانی وجود ندارد.

۹- سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

به صورت سالیانه پرداخت می‌شود. پس از برگزاری مجامع عمومی ۴۹ شرکت سرمایه پذیر، دریافت سود از شرکت‌ها و مشخص شدن سود قابل تقسیم بین مشمولان پرداخت می‌شود.

۱۰- چرا ۱۰ سال اول هیچ سودی به سهام عدالت اختصاص نیافت؟

از بابت ثمن معامله سهام شرکت‌های سرمایه پذیر که به مشمولان واگذار شده است هیچ مبلغی از مشمولان دریافت نشده بود مقرر بود بهای مورد واگذاری به مشمولان از محل سود سالیانه شرکت‌ها تأمین و تسویه شد؛ بنابراین تمام سود دریافتی از شرکت‌ها در بازه ۱۰ ساله اول طرح، بابت تسویه اقساط کسر و اعمال شده است.

۱۱- چگونه متوجه بشویم که سهام عدالت داریم یا خیر؟

با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و وارد کردن کد ملی می‌توان اطلاعات لازم را دریافت کرد.

۱۲- شماره شبا برای سود را کجا باید ارائه بدهیم؟

مشمولان می‌بایستی با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای نسبت به ثبت شماره شبای بانکی اقدام کنند.

۱۳- آیا شماره شبا سرپرست خانوار برای همه افراد همان خانواده قابل قبول است؟

خیر، هریک از اعضای خانوار می‌بایستی نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت اقدام کند.

۱۴- شماره شبا باید مربوط چه بانکی باشد؟

مشمولان سهام عدالت می‌توانند نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود نزد کلیه بانک‌ها و مؤسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

۱۵- تاکنون چه مقدار سود مربوط به سهام عدالت واریز شده است؟

پس از پایان دوره ده ساله؛ سود عملکرد سال ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ شرکت‌های سرمایه پذیر بین مشمولان سهام عدالت تخصیص و پرداخت شده است.

۱۶- آیا مبلغ سود برای همه یکسان است؟

خیر، میزان سود به تناسب ارزش هر فرد در سامانه سهام عدالت برای هر مشمول تعیین می‌شود.

حتما بخوانید :  خداحافظی با خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون

۱۷- کسانی که تا کنون سود دریافت نکرده‌اند چه باید بکنند؟

کلیه مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت می‌بایستی نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه اینترنتی سهام عدالت اقدام کنند.

۱۸- از زمانی که شماره شبا در سامانه وارد شد تا زمان واریز سود چقدر طول می‌کشد؟

شماره شباهای بانکی اعلامی مشمولان سهام عدالت پس از استعلام از بانک مرکزی و اخذ تاییدیه در سامانه درج و در لیست واریزی سود سهام عدالت قرار می‌گیرد.

۱۹- سهام افراد پس از فوت چه می‌شود؟

وراث متوفیان با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و ارائه مدارک شناسایی و گواهی حصر وراثت می‌توانند نسبت به تسهیم و انتقال سهام بین وراث اقدام کنند.

۲۰- ارزش سهام عدالت در بازار چقدر است؟

درحال‌حاضر به دلیل عدم آزادسازی، سهام عدالت قابلیت معامله ندارد. بر اساس آخرین اطلاعات مأخوذه ارزش سهام عدالت هر مشمول حدود ۸ برابر است.

۲۱- ثبت نام جدید برای سهام عدالت کی آغاز می‌شود؟

درحال‌حاضر تمام سهام قابل تخصیص به گروه‌های هدف واگذار و نهایی شده است و سهمی برای واگذاری به افراد جدید از سبد سهام عدالت امکان‌پذیر نیست.

۲۲- چرا مددجویان بهزیستی سهام شأن دو برابر بقیه است؟

بر اساس مفاد آیین‌نامه سهام عدالت مشمولان دو دهک پایین درآمدی (نهادهای تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام ره) شامل احتساب ۵۰ درصد تخفیف در بهای واگذاری و به صورت اقساط ۱۰ ساله بوده‌اند.

۲۳- آیا کسانی که بسته معیشتی دریافت می‌کنند سهام عدالت هم می‌توانند بگیرند؟

بسته معیشتی ارتباطی به سهام عدالت ندارد.

۲۴- سود سهام عدالت شامل مالیات می‌شود؟

مالیات مربوط به سود سهام عدالت قبلاً توسط شرکت‌های سرمایه پذیر محاسبه، کسر و پرداخت شده است و مالیات جدیدی ندارد.

۲۵- چه تعداد از افراد از سهام عدالت شأن خبر ندارند؟ بی‌شترچه کسانی هستند؟

از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت تاکنون حدود ۴۱ میلیون و پانصدهزار نفر با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت نسبت به ثبت شماره شبای بانکی مراجعه نموده‌اند. ضمناً حدود ۲، ۵ میلیون نفر نیز از مشمولان در قید حیات نیستند.

۲۶- آیا شماره تلفن و شماره شبا باید حتماً به نام فرد مشمول باشد؟

شماره شبای بانکی باید حتماً به نام خود مشمول باشد. همچنین در سامانه فعلاً الزامی نسبت به ثبت شماره تلفن خود مشمول وجود ندارد ولی برای اقدامات و اطلاعیه‌های بعدی ثبت شماره تماس خود مشمول هم ضروری به نظر می‌رسد.

حتما بخوانید :  پيش بيني قيمت دلار در سال جديد

۲۷- برای اطلاعات بیشتر به کجا مراجعه کنیم؟

مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌های لازم صرفاً به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه و کسب اطلاع نمایند. یا با شماره تلفن ۸۳۳۳۸-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

۲۸- در شهرستان‌ها برای سهام عدالت به کجا باید مراجعه کرد؟

درحال‌حاضر نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد.مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌های لازم صرفاً به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه و کسب اطلاع نمایند. یا با شماره تلفن ۸۳۳۳۸-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

۲۹- سهام عدالت از چه زمانی قابلیت خرید و فروش پیدا می‌کند؟

لایحه ساماندهی سهام عدالت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قراردارد. بدیهی است که در صورت تصویب و ابلاغ لایحه مذکور سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا خواهد کرد.

۳۰- افرادی که ثبت نام آنها به صورت ناقص انجام شده است، آیا سهام عدالت به آنها تعلق خواهد گرفت؟

خیر

۳۱- آیا امکان افزایش سرمایه برای دارندگان سهام عدالت وجود دارد؟

خیر- امکان واریز برای افزایش میزان سهام عدالت مشمولان وجود ندارد.

۳۲- آیا سهام عدالت برای افرادی که تازه به دنیا آمده‌اند تعلق می‌گیرد؟

خیر- ثبت نام جدید امکان‌پذیر نیست.

۳۳- چرا به همه اقشار جامعه سهام عدالت تعلق نگرفته است؟

براساس آیین‌نامه توزیع سهام عدالت، مشمولان طرح شامل شش دهک بوده‌اند که گروه‌های آن توسط ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ تعیین شده است.

۳۴- سود سهام عدالت هر چند وقت یکبار واریز می‌شود؟

سود سهام عدالت هر سال یکبار واریز می‌شود.

۳۵- سود سهام عدالت توسط شرکت‌ها در چه زمانی واریز می‌شود؟

سود شرکت‌ها ظرف مهلت قانونی مندرج در قانون تجارت (به مدت ۸ ماه پس از برگزاری مجامع عمومی سالیانه) دریافت و برای توزیع تخصیص می‌یابد.

منبع: مهر

خبر انتخاب شده برای شما

بعد از انتشار ابلاغیه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی توسط یکی از بانک های خصوصی، بانک مرکزی اعلام کرد که برنامه ای برای تغییر در شرایط و نرخ سپرده ها ندارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.