تاریخ: ۴:۵۱ :: ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

روز چهارشنبه عرضه اولیه «پیزد» در حالی انجام می‌شود که این شرکت میزان فروش خود را در فروردین ماه نسبت به سال گذشته ۱۰۹ درصد افزایش داده است.

به گزارش رادیو سهام، سرانجام تکلیف چهارمین عرضه اولیه سال ۹۹ نیز مشخص شد. شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد «پیزد» در روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم خود را در دامنه قیمتی ۴۰۱۰۰ تا ۴۰۳۵۳ ریال در اختیار عموم قرار می‌گذارد که سهمیه هر کد بورسی تنها ۵۰ سهم خواهد بود.

مجتمع صنایع لاستیک یزد که در سال ۱۳۶۴ فعالیت خود را با تولید تایر و تیوب دوچرخه و موتورسیکلت آغاز کرد از سال ۱۳۷۶ به بعد به تولید انواع لاستیک خودرو پرداخت. بیش از ۶۱ درصد سهام پیزد را شرکت آرتاویل تایر در اختیار دارد و شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز تامین نیز ۳۶ درصد سهام این شرکت را به خود اختصاص داده است. سهامدار دیگر پیزد آستان قدس رضوی است که سهمی ۲ درصدی دارد.

مجتمع صنایع لاستیک یزد که یکی از زیرمجموعه‌های شستا به حساب می‌آید در گزارش صورت مالی سال ۹۸ خود بیش از ۷۱۲ میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده که نسبت به سال مالی ۹۷ رشدی ۷۴ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین سود خالص این سهم به ۱۱۷ میلیارد و ۷۷۴ میلیون تومان رسیده که در ۱۹۷ درصد بیشتر از سال مالی ۹۷ بوده است. با این حساب این شرکت در سال مالی ۹۸ سودی ۲۳۰۹ ریالی را برای هر سهم خود محقق کرده است که در مقایسه با سال قبل ۱۹۷ درصدی بیشتر بوده است.

حتما بخوانید :  «فنورد» ۴۳۶۵ریال سود ساخت

عرضه اولیه «پیزد» بخریم یا نخریم؟

بررسی نسبت حاشیه سود خالص این شرکت همچنین نشان می‌دهد که این نسبت در سال ۹۸ برای پیزد ۱۶٫۵ درصد بوده که در مقایسه با نسبت ۹٫۶ درصدی سال ۹۷ رشدی ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین عملکرد فروش این شرکت در سال ۹۸ نشان از افت ۳۵ درصدی درآمد صادراتی می‌دهد. پیزد در سال ۹۸ تنها ۱۲۴ میلیارد ریال درآمد صادراتی داشته که با این وجود سود حاصل از فروش محصولاتشان به خارج از کشور ۲ برابر شده است که این موضوع ناشی از افزایش بهای فروش محصولات این شرکت بوده است.

همچنین عملکرد ماهانه این شرکت نشان می‌دهد میزان فروش فروردین ماه پیزد ۳۱۸ میلیارد ریال بوده که اگرچه در مقایسه با اسفندماه افتی ۴۷ درصدی داشته اما نسبت به فروردین ۹۸ بیش از ۱۰۹ درصد افزایش داشته است که حاکی از بهبود عملکرد این شرکت در مدت اخیر است.

عرضه اولیه «پیزد» بخریم یا نخریم؟

با توجه به بازگشایی نماد پیزد در قیمت ۴۰۳۵۳ ریالی این سهم در روز بازگشایی و سود ۲۳۰۹ ریالی محقق شده در سال مالی ۹۸، نسبت P/E این نماد معادل ۱۷٫۴۸ خواهد بود که در مقایسه با هم‌گروهی‌های این نماد وضعیت خوبی خواهد داشت. به عنوان مثال پسهند که امروز در قیمت ۴۶۶۴۹ ریالی معامله شد نسبت P/E معادل ۳۱ واحدی دارد و این نسبت برای پکویر ۲۰۳۱۰ رایلی ۸۲٫۳۲ واحد است و به طور کلی با توجه به نسبت P/E بالای ۳۴٫۷ واحدی گروه، می‌توان انتظار داشت که پیزد دستکم رشدی ۱۰۰ درصدی را در قیمت خود داشته باشد. و

حتما بخوانید :  سایه سنگین سهام عدالت بر معاملات بازار سهام

در عرضه اولیه روز چهارشنبه اگر چه سهمیه تخصیص داده شده به هر فرد ۵۰ سهم است اما با توجه به میزان مشارکت بالا در عرضه اولیه غگیلا و همچنین افزایش کدهای ورودی جدید در این مدت به نظر می‌رسد به هر کد بورسی بین ۱۱ تا ۱۴ سهم تعلق بگیرد که نقدینگی مورد نیاز برای خرید این تعداد سهم حداکثر ۶۰ هزار تومان خواهد بود.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.