تاریخ: ۵:۱۳ :: ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نوسان‌های اخیر در بورس بیشتر ناشی از ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی است که بدون هیچ جهتی به این بازار ورود کرده‌اند. نقدینگی، اصلی‌ترین عامل نوسان‌های اخیر بورس

به گزارش رادیو سهام، «محسن عباسلو» اظهار داشت: سرمایه‌گذارانی که اکنون در حال ورود به بازار هستند، بدون هیچ اطلاعاتی از سهام موجود در بورس نقدینگی‌های خود را وارد بورس می‌کنند و بدون کارشناسی‌های صورت گرفته تصمیم به خرید سهام موجود در بازار می‌گیرند که این موضوع باعث می‌شود تا این افراد به محض وجود کوچکترین اصلاحی در بازار به سمت فروش سهام خود بروند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بارها اعلام شد که هشدارهای لازم در زمینه سامان‌دهی نقدینگی‌های چشمگیری که در حال ورود به بورس است داده شود و افرادی که برای نخستین بار به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس هستند باید از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری دست به این اقدام بزنند تا سرمایه آنها توسط کارشناسان حرفه‌ای مورد مدیریت قرار گیرد.

وی اظهار داشت: اگر قرار باشد این حجم از نقدینگی از بازار خارج شود شاهد ایجاد فشار فروش سنگین در بازار خواهیم بود و زمینه آسیب در روند معاملات بورس را فراهم می‌کند.

عباسلو خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی که از شرکت‌ها در حال انتشار است به لحاظ عملکردی چندان جالب نیست و باعث شد تا بیشتر سهام شرکت‌ها در صف فروش قرار بگیرند.

حتما بخوانید :  عرضه اولیه بعدی بورس کدام نماد است؟

این کارشناس بازار سرمایه نقدینگی را تعیین‌کننده روند اصلی بازار در وضعیت کنونی دانست و گفت: اگر نقدینگی که اکنون در حال ورود به بورس است مورد کنترل و مدیریت قرار نگیرد فشار فروش در بازار افزایش می‌یابد و شاهد شکل‌گیری روند منفی در بازار خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: احساس امنیت باید بین سرمایه‌گذاران تازه‌وارد افزایش یابد زیرا اینها افرادی هستند که با تبلیغات گسترده وارد سرمایه‌گذاری در بورس شدند و با کمترین نوسانی تصمیم به خروج از این بازار خواهند گرفت.

عباسلو گفت: بهترین راه از ابتدا برای سرمایه‌گذاران تازه وارد، آموزش بود تا بتوانند از طریق تصمیم‌گیری‌های منطقی ریسک های موجود را مدنظر قرار دهند و بازدهی معقولی را در بازار کسب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: دولت باید زمانی که بازار تشنه عرضه بود اقدام به ورود سرمایه‌های خود در بورس می‌کرد تا فعالان بازار از طریق خرید سهم‌های بنیادی وارد این بازار شوند در حالی که  اکنون سهامداران اقدام به خرید سهم‌هایی کرده‌اند که بیش از ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند و به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک این سهم با افت همراه خواهد شد.

وی به سهامی که مورد اقبال سهامداران در بازار قرار خواهند گرفت اشاره کرد و افزود: شرکت‌های صادرات محور، شرکت‌هایی که نرخ ارز تعیین‌کننده قیمت محصولات آنها است و نیز شرکت‌هایی که از ارزش ذاتی خود فاصله نگرفتند مورد اقبال بازار قرار خواهند گرفت.

حتما بخوانید :  پیش بینی 83 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

عباسلو اظهار داشت: با توجه به اینکه بازار امروز در دقایق پایانی معاملات شاهد فشار فروش سنگینی بود، به نظر می‌رسد، بازار فردا در ابتدای معاملات با حجم بالایی از عرضه همراه باشد اما به مرور با توجه به کاهش فشار فروش و افزایش خرید در بازار شاخص بورس به سمت روند صعودی پیش خواهد رفت.

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: ,