تاریخ: 15:02 :: 2020/05/31

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

با شناسایی سود قابل توجه بابت تسعیر ارز فروش صادراتی سال ۹۷، اثرات روانی ناشی از کاهش سودآوری پالایشگاه‌ها در زمستان قبل بهبود یافت. چرا نماد پالایشگاه‌ها متوقف شد؟

 به گزارش رادیو سهام، پالایش نفت لاوان با ارسال اصلاحیه‌ای خبر از افزایش درآمدهای خود داد. در آخرین صورت‌های مالی «شاوان» منتهی به سال مالی ۱۳۹۸ مبلغ ۳۱۲۳ میلیارد ریال سود در بخش سایر درآمدهای عملیاتی شناسایی شد که به گفته مدیران شرکت در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش‌های صادراتی سال ۹۷ می‌باشد که از سوی وزارت نفت ابلاغ گردیده است.

پس از این اتفاق، معاملات سهام پالایشگاه‌ها متوقف شد تا پس از افشای تأثیر این اطلاعیه، سرمایه‌گذاران فرصتی داشته باشند تا در تحلیل‌های خود تعدیل ناشی از این اتفاق را لحاظ کنند.

پالایش نفت تبریز دومین شرکتی بود که آخرین گزارش مالی خود را اصلاح کرد. این شرکت ۱۵۶۵ میلیارد ریال به سایر درآمدهای عملیاتی افزود و دلیل آن‌را مابه‌التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت کوره صادراتی در سال ۱۳۹۷ اعلام کرد که بر اساس اعلامیه ارسالی از پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تغییر یافته است.

یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی این دو شرکت در حال حاضر منتشر نشده اما به نظر می‌رسد نرخ دلار مبنا نزدیک ۱۳۰ هزار ریال لحاظ شده باشد.

حتما بخوانید :  دو سرنوشت درباره آینده نمادهای روغنی

شناسایی سود سال ۹۷ در صورت‌های مالی ۹۸ بر خلاف اصل تطابق در حسابداری است، شاید چنین اقدامی صرفاً برای بهبود اثرات روانی ناشی از کاهش سودآوری پالایشگاه‌ها در زمستان گذشته و فصل جاری باشد.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه اولیه عالیس در بورس تا ۳ ماه دیگر
بازار سهام نسبت به عبور قیمت دلار از نرخ ۱۸ هزار تومان در بازار آزاد و ورود به کانال قیمتی ۲۲ هزار تومان واکنش مثبت نشان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.