مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر تشريح كرد:
تاریخ: 7:00 :: 2020/06/01

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

موضوع حذف ارز یارانه‌ای یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی از دارو، در سال گذشته هم‌زمان با فشار تحریم‌ها و کاهش منابع ارزی کشور، شنیده شد و حالا در بهار ۹۹ دولتی که تمایل به آزادسازی نرخ ارز دارد، نسبت حذف ارز یارانه‌ای از اکسیپیان‌ها ( Excipients) که در داروسازی و فرمولاسیون نقش دارند، کرده است.

رادیوسهام: هرچند ماده موثره داروها از این تصمیم مستثناست و شامل تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شود اما واردات اکسیپیان‌ها با ارز نیمایی که اکنون به بیش از ۱۵۵۰۰ تومان رسیده است، تاثیر زیادی بر قیمت تمام‌شده داروها می‌گذارد. این مساله هرچند برای اقتصاد کشور مضر است اما تاثیر مثبتی بر عملکرد شرکت‌های دارویی حاضر در بورس می‌گذارد. در همین زمینه با دکتر محسن کردی، مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر با نماد «دلر»، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی می‌گوید: «با توجه به تصمیم اخیر سازمان غذا و دارو مبنی بر حذف ارز دولتی برای اکسیپیان‌ها، قیمت تمام شده محصولات به تناسب میزان استفاده از این مواد برای فرمولاسیون داروها، متفاوت است و باید منتظر اعلام افزایش قیمت دارو و میزان افزایش نرخ محصولات باشیم.» کردی همچنین معتقد است: «داروسازی اکسیر در میان شرکت‌های بورسی دارای مزیت‌های اقتصادی و مدیریتی است و روند افزایش فروش و سودآوری شرکت پایدار خواهد بود.» شرح کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

با توجه به وضعیت منابع ارزی و مشکلات دولت برای تامین و تخصیص ارز، زمزمه‌هایی مبنی بر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی دارو شنیده می‌شود. در این صورت چه تاثیری روی شرکت‌های دارویی می‌گذارد؟

حتما بخوانید :  افزایش سود هر سهم "وملی"

با توجه به تصمیم اخیر سازمان غذا و دارو مبنی بر حذف ارز یارانه‌ای برای اکسیپیان‌ها ( Excipients) -که در داروسازی و فرمولاسیون نقش دارند- روی قیمت تمام شده محصولات دارویی تاثیرگذار است. در همین حال باید منتظر افزایش قیمت دارو و اعلام آن از سوی دولت باشیم، این‌که چند درصد افزایش خواهد یافت و چه زمانی اعلام خواهد شد، روی گزارش عملکرد شرکت‌های دارویی حاضر در بازار سرمایه اثر مثبت می‌گذارد. البته فعلا افزایش قیمتی در محصول نهایی نداشته‌ایم و باید منتظر اعلام دستگاه‌های مربوط باشیم.

-در مجموع وضعیت شرکت‌های دارویی را در سال ۹۹ چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به شرایط کرونا، فشار تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، پیش‌بینی عملکرد شرکت‌ها در ماه‌های آینده دشوار است و باید هر روز منتظر اتفاق تازه‌ و درپی آن دستورالعمل‌ها و تصمیم‌های جدید باشیم. در همین‌حال وضعیت منابع ارزی دولت هم شرایط خاصی دارد و به همین دلیل بانک مرکزی در تخصیص ارز به شرکت‌ها با مشکلاتی مواجه است که اغلب با تاخیر همراه می‌شود. اینها مواردی هستند که بازار دارو را دچار مشکل می‌کند.

-طبق گفته جناب‌عالی، تنها برای اکسیپیان‌ها ارز یارانه‌ای حذف شده اما برای واردات ماده موثره دارو، دلار ۴۲۰۰ تومانی پابرجاست؟

بله. بر اساس تصمیم سازمان غذا و دارو، از این به‌ بعد شرکت‌های دارویی برای واردات اکسیپیان‌ها باید از ارز نیمایی استفاده کنند اما برای واردات ماده موثره، دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌یابد. بنابراین، بخشی از قیمت تمام شده داروها را اکسیپیان‌ها تشکیل می‌دهند که با محاسبه دلار نیمایی، قطعا افزایش قیمت دارو در دستور کار دولت قرار دارد.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه ۱۰ هزار میلیاردی شرکت مس در پیش رو

 -با محاسبه دلار نیمایی برای واردات اکسیپیان، این موضوع تا چه میزان بر عملکرد دلر در ماه‌های آینده تاثیر می‌گذارد؟

در شرکت داروسازی اکسیر ۲۰۰ قلم دارو تولید می‌شود و برخی از محصولات وابستگی بیش‌تری به مواد موثره و برخی دیگر به مواد جانبی و اکسیپیان دارند. در برخی اقلام دارویی هم بسته‌بندی سهم بیش‌تری در هزینه تمام شده، دارد. بنابراین قیمت تمام شده هر یک از محصولات دارویی متفاوت است و نیاز به تحلیل جداگانه‌ای دارد و نمی‌توان نسخه واحدی برای همه محصولات ارایه داد. برای نمونه در شربت‌ها بسته‌بندی سهم بیش‌تری دارد.

-گزارش عملکرد «دلر» در فروردین‌ماه با فروش ۸۰ میلیارد تومانی، قابل توجه بوده است. این روند تداوم خواهد داشت؟

با نگاهی به عملکرد دلر، متوجه می‌شویم که شرکت با روند پایدار و مشخص پیش می‌رود و در مقایسه با شرکت‌های هم‌تراز بورسی، دلر کمترین تغییر عملکردی و نوسان را داراست. تلاش مدیران شرکت بر این است تا با عملکرد مشخص و پایدار این روند ادامه یابد. رشد متوازن در تمامی بخش‌ها در دستور کار داروسازی اکسیر قرار دارد و کمتر شرکتی با این رویکرد وجود دارد که در همه حوزه‌ها با برنامه‌ریزی مدون بلندمدت و سازماندهی شده، رشد داشته باشد. در بخش فروش شاید برخی شرکت‌ها با یک دوره فعالیت کوتاه‌مدت، روند افزایشی ثبت کنند اما رشد متوازن در همه بخش‌ها نیاز به برنامه‌ریزی مدون و بلندمدت دارد که در اکسیر ایجاد کرده‌ایم. این رشد پایدار را در بخش‌های مختلف شاهد هستیم؛ در اخذ گواهینامه GMP از سازمان غذا و دارو، ۶ بخش  گواهینامه GMP دریافت کرده است و ۳ پروژه ارتقا با حجم بالا در دو سال اخیر داشته‌ایم. در بخش صادرات نیز عملکرد خوبی همراه با رشد صادرات ثبت کرده‌ایم. همچنین در تولید تعدادی، از ۸۰۰ میلیون واحد به یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون واحد رسیده‌ایم ودر تولید و حتی فروش هواساز، ماشین‌سازی و غیره شاهد روند مثبت و رو به رشدی هستیم. همچنین رشد فروش نیز در فروردین داشته‌ایم که در گزارش عملکرد محقق اردی‌بهشت نیز تداوم دارد و امروز در کدال منتشر می‌شود.

حتما بخوانید :  پیش بینی «فملی» از آینده تولیدات

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه اولیه عالیس در بورس تا ۳ ماه دیگر
بازار سهام نسبت به عبور قیمت دلار از نرخ ۱۸ هزار تومان در بازار آزاد و ورود به کانال قیمتی ۲۲ هزار تومان واکنش مثبت نشان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.