تاریخ: 12:03 :: 2020/06/03

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بازار سرمایه بعد از یک دوره رشد شتابان و عبور از سقف یک میلیون واحدی شاخص کل، با دو شوک گزارش‌های مالی سال ۹۸ گروه پالایشی -که زمستان بدی داشتند- و تصمیم‌های متعدد در فروش سهام عدالت مواجه شد و روند اصلاحی به خود گرفت. این روند اما در چهارشنبه هفته پیش به سمت مثبت گرایید و باز هم سهام عدالت خبرساز شد و به اصطلاح بازار سرمایه را ترساند. سیگنال مثبت بانک مرکزی به بازار سرمایه با نرخ بهره 15 درصدی اوراق

به گزارش رادیو سهام، موج مثبت و منفی بازار در هفته دوم خرداد نیز ادامه یافت اما سرانجام شاخص امروز، سه‌شنبه ۱۳ خردادماه دوباره سقف یک میلیون واحدی را پس گرفت. روزبه شریعتی، مدیر معاملات سهام و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، با ذکر دو عامل فوق، تحلیلی از وضعیت کنونی بازار سرمایه و پیش‌بینی روند بازار در ماه‌های آتی ارایه کرد. وی معتقد است: «فعالان قدیمی بازار سرمایه پس از رشد شتابان شاخص در یکی دو ماه گذشته، منتظر اصلاح بازار بودند اما بی‌ثباتی و ابهام در تصمیم‌گیری‌ها برای فروش سهام عدالت بازار را ترساند.» شریعتی انتشار گزارش‌های مالی سال ۹۸ از سوی گروه پالایشی که در زمستان با کاهش قیمت نفت مواجه شدند را عامل دیگر این روند اصلاحی می‌داند و می‌افزاید: «متغیرهای تداوم روند مثبت بازار سرمایه فراهم است اما مولفه‌ها برای رشد شتابانی که شاخص را در مدت کوتاه به ۲ میلیون واحد برساند، آماده نیست.» متن کامل این گفت‌وگو در پی می‌آید.

-بازار سرمایه پس از یک دوره کوتاه اصلاحی وارد فاز مثبت شده است. ارزیابی و تحلیل جناب‌عالی از روند بازار چیست. آیا تداوم خواهد داشت؟

چنانچه شاهد بودیم شاخص از دامنه ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار واحدی با سرعت زیاد به محدوده یک میلیون واحدی رسید، بنابراین انتظار اصلاح بازار هم منطقی و طبیعی بود. هرچند، تحلیلگران و فعالان قدیمی این روند که رشد بازار هر روز با صف خرید و اصلاح نیز هر روز با صف فروش ایجاد شود، را نمی‌پسندند و تمایل به معاملات متعادلی دارند که سهم دست‌به‌دست شود. این درحالی‌است که بسیاری از سهم‌های بزرگ و بی‌حاشیه از ابتدای سال تاکنون یا صف خرید بوده‌اند یا در صف فروش قرار داشتند و از تعادل خارج و هیجان بر آن غالب شده بود. حالا پس از این موج اصلاحی که افت۳۰ درصدی بسیاری از سهم‌ها را درپی داشت، از روز چهارشنبه هفته گذشته بازار به اصطلاح رویکاوری شد و فروشنده‌ها دیگر تمایل به فروش سهم‌ها با قیمت پایین‌تر نداشتند و خریداران نیز به صورت جدی گارد خرید نگرفتند، اما روز شنبه گذشته به‌رغم این‌که قرار بود فروش سهام عدالت بعد از ساعت معاملات بازار انجام شود، با یک دستور که مشخص نشد از جانب چه کسی صادر شده است، پس از فروش سهم‌های بانک ملت، فولاد و چند سهم دیگر، فروش سهام عدالت انجام شد! درخواست فعالان بازار این است که بررسی و اعلام شود چرا چنین دستور و اجازه‌ای صادر و در تایم بازار، سهام عدالت به صورت خُرد فروخته شد. به هر حال این مساله بازار را با بی‌اعتمادی و ترس مواجه کرد. برخلاف نظر عده‌ای، بازار سرمایه از فروش سهام عدالت نمی‌ترسد بلکه هراس بازاری که نگاه تحلیلی،کوتاه، میان و بلندمدت دارد و به اصطلاح دو دوتا چهارتای اقتصادی می‌کند، از ابهام و بی‌ثباتی است. بازار پذیرفته که سهام عدالت واگذار می‌شود و ممکن است ورود مردم به صف فروش، بازار را متاثر کند. همچنین این موضوع که با یک سازوکاری فروش سهام عدالت انجام خواهد شد، نیز مورد پذیرش بازار قرار گرفته اما ابهام و بی‌ثباتی در تصمیم‌های آنی مانند «فروش سهام عدالت از ۶ ماه دیگر»، «فروش در خردادماه»، «فروش بعد از تایم بازار» و غیره به بازار استرس وارد می‌کند و فعالان را می‌ترساند.

حتما بخوانید :  "ونوین" به سود رسید

-شوک دومی که از آن به‌عنوان مولفه تاثیرگذار بر روند اصلاحی بازار نام بردید، چیست؟

متغیر تاثیرگذار دیگر، انتشار گزارش‌های مالی سال ۹۸ گروه پالایشی‌ها بود. البته تحلیلگران انتظار آن را داشتند اما با توجه به کاهش قیمت نفت در زمستان گذشته و زیاندهی گروه پالایشی، گزارش عملکرد منفی این گروه شوک دیگری را به بازار وارد کرد و بازار از روند مثبت هیجانی خارج شد. هرچند تیر آخر را سهام عدالت و تصمیم‌های مبهم بر بازار وارد کرد. از ابتدا قرار بود ۲۰ درصد از سهام عدالت در ۶ ماه آینده قابل معامله شود اما به‌یک‌باره و ناگهان خبر فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت در خردادماه، منتشر شد که بازار را وارد فاز اصلاحی کرد. البته اصلاح در هر بازاری طبیعی است و هرچقدر سرعت رشد آن بیش‌تر باشد، در فاز اصلاحی هم شتاب بیش‌تری می‌گیرد.

-روند کنونی بازار را تا فصل تابستان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شرایط بازار می‌تواند متعادل‌تر شود اما متاسفانه گاهی سیستم معاملاتی دچار اختلال و باعث ترس سرمایه‌گذاران تازه‌وارد می‌شود که ریسک معاملاتی را به بازار تحمیل می‌کند. چنانچه شاهد بودیم دو روز پیش نیز بازار منفی شد اما تعادل حاکم بر بازار، به‌رغم منفی شدن برخی از سهم‌ها، خوب بود و سهم‌ها در صف فروش قفل نشدند. دیروز و امروز هم روند بازار متعادل و مثبت شد و خوشحالیم که بازار به روند منطقی رسیده و نوسان‌پذیری‌ سهم‌ها فروکش کرده است. از سوی دیگر، ستاد آزادسازی سهام عدالت هم اعلام کرده که فروش سهام در ساعت‌های بعد از بازار انجام می‌شود که تنش بازار را کاهش داد. با این تفاسیر، بازار روند متعادل نوسانی با کمی مثبت و منفی را طی می‌کند. خبرهای غیررسمی و مثبت پالایشی‌ها، نزدیک شدن به ETF دوم (گروه پالایشی‌) و پتانسیل تجدید ارزیابی شرکت‌ها نیز برای بازار خوب است. اخبار مثبت و البته تایید نشده، مبنی بر تغییر نرخ مصوب خوراک پالایشی‌هاست که فعلا با نرخ مجله پلتس خلیج فارس محاسبه می‌شود و قرار است با نرخ فروش صادراتی ایران تعدیل شود. از آن‌جایی‌که نرخ صادراتی پایین‌تر از فوب خلیج فارس است، حاشیه سود سهم‌های پالایشی‌ها بالاتر می‌رود و این عدد بزرگی است. طبق شنیده‌های غیررسمی، آیین‌نامه اجرایی این تغییر نرخ، منوط به تایید وزیر نفت است و باید دید چه سرانجامی می‌گیرد.

حتما بخوانید :  چگونه از کارگزار ناظر سهام عدالت خود مطلع شویم؟

فارغ از تاثیر این اخبار و با نگاه تحلیلی، اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت و نرخ بهره ۱۵ درصدی که بانک مرکزی تعیین کرده، یکی از مواردی است که تحلیلگران روی آن متمرکز هستند. اگر اوراق با این نرخ عرضه ‌شود و درصد سود بالاتر نرود، سیگنال خوبی برای بازار سرمایه است مبنی بر این‌که بانک مرکزی عزم راسخی برای سود ۱۵ درصدی دارد و سود ۱۵ درصدی بدون ریسک، مبنای تحلیلی PE سهم‌های سودده بازار است. مثلا تحلیلگران برای فولاد مبارکه محدوده ۸۰۰ تا ۸۵۰ تومان برآورد سودی که می‌کنند، تعادلی و خوب و PE 7 و ۸ دارای جذابیت است. از سوی دیگر، قیمت دلار افزایش یافته و در بازار آزاد به محدوده ۱۸ و در سامانه نیما به ۱۶ هزار تومان رسیده، قیمت ورق فولاد مبارکه نیز در محدوده ۶٫۵ تا ۷ هزار تومان است، در نتیجه نرخ‌های فروش، شرکت‌های صادرات‌محور در بورس کالا گزارش‌های خوبی در فصل بهار ارایه می‌دهند که تحریم‌ها و کرونا نیز تاثیر چندانی روی فروش‌شان نگذاشته است. تمامی این عوامل مثبت حتی اگر بازار در روند تعادلی یک روز مثبت و یک روز منفی باشد نیز تابستان خوبی را برای بازار سرمایه رقم می‌زند. با نگاه میان و بلندمدت، بازار شرایط خوبی دارد و اتفاق‌های غیر قابل پیش‌بینی (مثبت یا منفی) را هم باید در نظر بگیریم که ممکن است جهت بازار را تغییر دهد. همچنین بی‌برنامگی‌های دولت را هم اضافه کنیم که به مذاق‌ فعالان بازار خوش نمی‌آید.

حتما بخوانید :  افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

-به نظر شما رسیدن به شاخص ۲ میلیون واحدی که برخی تحلیلگران اعلام کرده‌اند، قابل دسترسی است؟

برای رسیدن شاخص به تارگت ۲ میلیون واحدی، مولفه‌هایی مانند دلار ۲۲ هزار تومانی، ارز نیمایی ۲۰ هزار تومانی و تثبیت شرایط فروش شرکت‌ها به روال کنونی نیاز است. شاید شاخص ۲ میلیونی قابل دسترسی باشد اما با این روند توجیه‌پذیر نیست، مگر این‌که افزایش قیمت دلار تا مرز ۲۲ هزار تومان را داشته باشیم که در این صورت با موج تورمی همراه می‌شویم و مولفه دیگر هم تجدید ارزیابی شرکت‌های بزرگ است اما فکر نمی‌کنم رشد بازار از این به بعد، مانند ۳ ماه گذشته باشد که در بازه زمانی ۲ ماهه تا ۱۰۰ درصد رشد کرد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار اطلاعیه‌ای، فرایند آگاهی سهامداران سهام عدالت از کارگزار ناظر خود را اعلام کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: