2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، افزایش عرضه متناسب با نیاز بازار را یکی از راهکار‌های کنترل قیمت ارز دانست و تاکید کرد: دولت باید به افزایش متقاضیان بعد از رفع محدودیت‌های کرونا نیز توجه کند زیرا درصورت عدم عرضه کافی، اضافه شدن این مقدار تقاضا دلار را گران‌تر خواهد کرد.

به گزارش رادیو سهام، عباس آرگون با تشریح عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر اظهار کرد: تورم یکی از پارامتر‌های موثر بر نرخ ارز است اما سال گذشته قیمت دلار متناسب با تورم افزایش نیافت، ضمن اینکه افت فروش نفت و کاهش درآمدهای ارزی حاصل از آن نیز بر این روند تاثیرگذار بوده است.

این فعال بخش خصوصی به کاهش ورودی‌های ارز در پی محدودیت‌های ایجاد شده و تاثیر آن بر قیمت دلار اشاره کرد و گفت: با شیوع ویروس کرونا، علاوه بر کاهش صادرات غیر‌نفتی و ارز حاصل از آن، به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده مقداری از ارز صادراتی تجار به کشور بازنگشت که همه این عوامل در کنار سیگنال‌هایی که شرایط سیاسی از جمله قطعنامه شورای حکام به بازار داده، قیمت دلار را گران کرده است.

وی درباره ۲۷میلیارد دلار ارز صادراتی بازنگشته به چرخه اقتصادی نیز تصریح کرد: این میزان ارز صادراتی بازنگشته برای امروز و دیروز نیست که بگوییم صرفا این عامل نرخ ارز را افزایش داده اما مسلما این موضوع هم در کنار مابقی موارد گفته شده در افزایش قیمت دلار نقش داشته و بازگشت آن می‌تواند در کاهش نرخ ارز تاثیرگذار باشد.

حتما بخوانید :  زمان تحویل سه هزار دستگاه خودروی دنا پلاس اتوماتیک

آرگون در پایان تاکید کرد: نرخ ارز متناسب با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بنابراین هرچه ارز بیشتری به بازار تزریق شود تقاضای بالاتری را تامین خواهد کرد و مسلما بر کاهش قیمت نیز موثر خواهد بود؛ ضمن اینکه دولت باید به افزایش متقاضیان ارز برای مسافرت، درمان و تحصیل بعد از رفع محدودیت‌های کرونا نیز توجه کند چراکه درصورت عدم عرضه کافی، اضافه شدن این مقدار تقاضا به نیاز فعلی بازار، مجددا افزایش قیمت دلار را در پی خواهد داشت.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

ثبت نام ایران خودرو (تابستان ۹۹)
مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان اینکه پیش ثبت‌نام جدید برای تابستان داریم، اعلام کرد: زمان آن به محض اینکه در کمیته خودرو مصوب شود اعلام عمومی خواهد شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.