تاریخ: 9:09 :: 2020/07/01

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بررسی گروه خودروسازی در سال مالی ۱۳۹۸نشان می‌دهد که هزینه‌های مالی درصد قابل‌توجهی نسبت به مبلغ فروش داشت و این نسبت در برخی از شرکت‌ها بالغ بر ۲۰ درصد بوده است، بنابراین همین امر باعث شد تا کاهش نرخ بهره و اخذ تسهیلات با بهره کمتر، بتواند به بهبود سودآوری این صنعت کمک کند. در حال‌حاضر گروه خودرو از جمله گروه‌هایی است که پایین‌ترین نسبت قیمت به فروش را دارد، این موضوع در کنار حاشیه سود پایین نشان‌دهنده پتانسیل نهفته در گروه خودرو‌سازی است. 

به هر روی، تنزل هزینه‌ها سبب رشد قابل‌توجه سودآوری در این گروه خواهد شد و با توجه به ضریب قیمت به فروش پایین، در صورت بهبود نسبت‌های سودآوری، نسبت قیمت به سود نیز در این گروه بسیار جذاب می‌شود. از طرفی، بعضی از شرکت‌های خودروسازی همانند زامیاد به سمت خرید شرکت‌های تولیدکننده خودرو سنگین رفته که با افزایش تنوع محصولات تولیدی و شرکت در نوسازی ناوگان حمل و نقل فرسوده سنگین کشور، سودآوری خود را افزایش می‌دهند.

به گزارش رادیو سهام، تحلیل گروه خودروسازی در یک ماه اخیر نشان می‌دهد نماد خودرو با ۵/ ۱۷۴ درصد موفق به کسب بیشترین بازدهی در این صنعت و در نقطه مقابل نماد خکاوه با ۵/ ۲۰ درصد، کمترین بازدهی را داشته‌اند. علاوه بر این طی یک سال اخیر، ایران‌خودرو و زامیاد از جمله شرکت‌هایی بودند که بازدهی بالای ۱۰۰۰ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

حتما بخوانید :  "سفار" ۱۶۸۳ ریال سود ساخت

از سویی گزارش‌های تولید و فروش خرداد ماه شرکت‌های خودروسازی حاکی از این است که مبلغ فروش در شرکت ایران‌خودرو طی خرداد ماه رقمی بالغ بر ۲ هزارو ۷۱۳ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۴۷ هزارو ۲۷۴ دستگاه بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب با افزایش ۹۳ و ۱۰۸ درصدی همراه بود. به هر حال، رشد فروش در ایران‌خودرو به همراه اخباری پیرامون همکاری بانک ملت جهت تامین مالی طرح‌های ایران‌خودرو می‌تواند نشان‌دهنده تحولات مثبت این شرکت باشد که در افزایش قیمت سهم نیز نمایان شده است.

بررسی شرکت زامیاد نشان می‌دهد که مبلغ فروش خرداد ماه این شرکت ۲۷۶ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۳ هزارو ۱۲۹ دستگاه بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب با افزایش ۵۶ و ۴۱ درصدی روبه‌روست.

بر این اساس مبلغ فروش شرکت سایپا نیز در خرداد ماه یک‌هزار و ۴۵ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۲۸ هزارو ۶۸۱ دستگاه بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب با صعود ۱۳ و ۹ درصدی همراه شد.

علاوه بر این با نگاهی به وضعیت شرکت پارس‌خودرو مشاهده می‌شود که مبلغ فروش شرکت در خرداد ماه ۱۹۲ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۷ هزارو ۷۰۰ دستگاه بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب کاهش ۳۷ و ۴۰ درصدی را تجربه کردند.

حتما بخوانید :  ترافیک مجامع شرکت‌ها

همچنین، مبلغ فروش شرکت بهمن‌دیزل در خرداد ماه ۳۱ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با یک‌هزار و ۶۰ دستگاه را نشان می‌دهد که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب کاهش ۳۸ و ۴ درصدی را به ثبت رسانده‌‌اند.

افزون بر این، مبلغ فروش شرکت ایران‌خودرو دیزل در خرداد ماه ۱۰۷ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۷۰۸ دستگاه بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب با ۲۲ درصد کاهش و افزایش ۷۵ درصدی روبه‌رو شده است.

در پایان گفتنی است که مبلغ فروش شرکت سایپا‌دیزل در خرداد ماه ۱۷ میلیارد تومان و مقدار فروش در این ماه برابر با ۳۹ دستگاه را نشان می‌دهد که نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ترتیب با کاهش ۹ و ۱۱ درصدی همراه شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

تصویب دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی
جلسات غیرعلنی امروز مجلس درحالی با حضور وزیر اقتصاد و وزیر صمت برگزار شد که رئیس مجلس از توافق مجلس و دولت درباره بازار فولاد خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.