2067, 2068, 
[ratings]

مجمع سالانه صاحبان سهام بانک صادرات ایران صبح امروز با حضور اکثریت سهامداران به صورت آنلاین برگزار شد. به این ترتیب پرونده سال مالی منتهی به ۲۹اسفند۹۸ بانک با تصویب صورت‌های مالی بسته شد. برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه «وبصادر»

به گزارش رادیو سهام به نقل از اقتصادآنلاین، مجمع عمومی عادی سالانه بانک صادرات امروز در حالی برگزار شد که سهامداران این بانک در یک سال گذشته از بازدهی هزار درصدی قیمت سهام بهره‌مند شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سهام بانک صادرات ایران در یک سال گذشته از محدوده قیمتی ۴۰ تومان (تعدیل شده) به محدوده بیش از ۴۰۰ تومان رسیده است.

خروج «وبصادر» از زیان‌دهی چهار ساله

بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک صادرات ایران در سال مالی گذشته، پس از ۴ سال زیان‌دهی دوباره به محدوده سوددهی رسیده است. این بانک در سال مالی گذشته موفق شد بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان سود محقق کند. این در حالی است که بانک صادرات در سال‌های مالی ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب هزار و ۸۰۰، هزار و ۶۰۰، سه هزار و ۶۰۰ و دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان زیان محقق کرده بود. به نظر می‌رسد چرخش بانک صادرات به سمت سوددهی، احتمالا در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

رشد سپرده‌ها و مانده تسهیلات

 بر این اساس، مجموع کل سپرده‌های بانک صادرات ایران در پایان سال ۹۸ با بیش از ۳۶ درصد افزایش، از دو هزار و ۳۲۰ هزار میلیارد ریال فراتر رفت. همچنین مانده تسهیلات اعطایی بانک در این سال با بیش از ۳۰ درصد رشد، از یک هزار و ۵۵۳ هزار میلیارد ریال عبور کرد. بهبود نرخ موثر تسهیلات از ۱۵.۸۲ درصد سال ۹۷ به ۱۶.۷۳ درصد در پایان سال مالی ۱۳۹۸ و همچنین کاهش بهای تمام‌شده پول از ۱۷.۳۴ درصد سال ۹۷ به ۱۵.۶۱ درصد در پایان سال مالی ۱۳۹۸ از دیگر دستاوردهای بانک صادرات ایران بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد از طرفی بهای تمام‌شده پول برای بانک صادرات کاهش داشته و از طرف دیگر درآمد تسهیلات بانک رو به افزایش گذاشته است. همین موضوع سبب شده سهام بانک از درآمدهای مشاع (درآمدهای حاصل از تسهیلات‌دهی بر اساس مانده سپرده‌ها) به بیش از پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برسد که این میزان نسبت به سال مالی قبل بیش از ۱۰۰درصد رشد نشان می‌دهد.

کاهش منابع گران‌‌قیمت و در مقابل افزایش منابع ارزان‌قیمت، تغییر سیاست‌های اعتباری و مدیریت بهینه مصارف، تغییر رویکرد از منابع محوری به سودآوری، تبدیل شدن به سوپرمارکت خدمات فرابانکی، افزایش درآمدهای غیرمشاع، توسعه بانکداری الکترونیک، طراحی محصولات نوین بانکی مرتبط با مدیریت ثروت، شناسایی و تمرکز بر مشتریان سودآور، چابک‌سازی و حرفه‌ای‌سازی اداره شرکت‌ها، توانمند‌سازی صف و ستاد و … از جمله اقدامات راهبردی بانک صادرات ایران برای ورود به منطقه سودآوری و تثبیت سود پایدار بوده و این روند در کنار افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک، مسیر پایداری درآمدهای غیرمشاع و کارمزدی در سال‌های آتی را هموارتر خواهد کرد.

برنامه «وبصادر» برای افزایش سرمایه

اگرچه بانک صادرات به دلیل آنکه زیان انباشته دارد موفق نشد بخشی از سود ۱۴ ریالی محقق شده به ازای هر سهم را بین سهامداران تقسیم کند، اما طبق گزارش‌هایی که در سامانه کدال منتشر شده است، بانک صادرات قصد دارد در سال مالی جاری سرمایه خود را از ۱۷هزار میلیارد تومان به تقریبا ۲۵هزار میلیارد تومان برساند و برای این کار روش افزایش سرمایه از طریق صرف سهام را انتخاب کرده است. در حال حاضر حسابرس قانونی بانک صادرات (سازمان حسابرسی) ثبت این افزایش سرمایه را بلامانع دانسته و حالا مجوز این افزایش سرمایه باید توسط سازمان بورس مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه این افزایش سرمایه مورد تصویب قرار بگیرد و سهامداران بانک نیز با آن موافقت کنند، احتمالا فضا برای پوشش زیان انباشته چهار سال و تقریبا هشت هزار میلیارد تومان بانک مساعدتر خواهد شد.

سرمایه بانک صادرات ایران طی سال گذشته تغییری نداشته است و به نظر می‌رسد این بانک اولین بانکی خواهد بود که قصد دارد از فضای مناسب بازار سرمایه برای افزایش سرمایه از محل صرف سهام اقدام کند. علاوه بر آنکه این موضوع می‌تواند جبران زیان انباشته بانک صادرات را تسریع کرده و نسبت کفایت سرمایه بانک را بهبود بخشد، احتمالا سبب توجه بیشتر فعالان بازار سهام به نماد بانک خواهد شد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.