2682, 2224, 
[ratings]

هادی حق شناس کارشناس اقتصادی در گفتگویی عنوان کرد: منطق اقتصاد و تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد پس از اندکی نوسان در نرخ ارز، قیمت دلار تثبیت خواهد شد مگر اینکه شوک شدیدی به اقتصاد وارد شود. پیش‌ بینی جدید درباره آینده قیمت دلار

به گزارش رادیو سهام، هادی حق‌شناس در رابطه با نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: نرخ ارز در شرایط معمولی و نرمال اقتصاد تابعی از میانگین تورم داخلی با میانگین داخلی تورم کشورهایی است که با آنها بیشترین مبادله تجاری را داریم.

وی افزود: برای مثال در سال ۹۸ تورم ایران ۳۰درصد و میانگین تورم کشورهایی که با آنها مبادله تجاری داشتیم ۱۰درصد بوده است یعنی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ قیمت ارز می‌تواند تا حدود ۲۰درصد نوسان داشته باشد، زیرا این منطق اقتصاد است.

این کارشناس ادامه داد: گفته می‌شود در مقاطعی با وجود این تفاسیر نرخ ارز نوسان نداشته است اما باید توجه کرد در آن مقاطع یا دولت با سرکوب نرخ ارز در بازار مداخله کرده و یا ممکن است متغیرهای غیراقتصادی مثل تحریم‎‌ها و یا اخلال در سمت عرضه ارز باعث این اتفاق شده باشد.

حق‌شناس با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز به راحتی قابل تفسیر است، یادآور شد: آنچه ما امروز در بازار ارز مشاهده می‌کنیم ناشی از متغیرهای واقعی اقتصاد نیست، البته نباید انتظارات تورمی مردم را هم فراموش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به طور معمول وقتی کالایی گران می‌شود تقاضا برای آن زیاد شده و مردم برای خرید صف می‌کشند که سهم زیادی در افزایش قیمت‌ها دارد.

این کارشناس اقتصادی افزود: با توجه به اینکه اقتصاد ما طی ۳سال گذشته تورم بالای ۲۰درصد را تجربه کرده است مردم به دنبال پناهگاه امنی برای پول نقد خود هستند.

حق‌شناس افزود: اگر سرمایه مردم زیاد باشد به سراغ خرید مسکن یا زمین می‌روند، اگر کمتر باشد انتخابشان خودرو است، در مرحله بعدی سکه و طلا را انتخاب می‌کنند و آخرین گزینه برای مردم ارز است.

وی با اشاره به استقبال شدید مردم از بازار سرمایه گفت: طی دو دهه گذشته اکثرا مردم برای حفظ سرمایه خود دارایی‌های مختلف که به آنها اشاره شد را انتخاب می‌کردند اما اخیرا به دلیل رشد بی‌سابقه بازار سرمایه به سراغ این گزینه هم رفتند.

این کارشناس با اشاره به جهش‌های ارزی طی سال‌های اخیر گفت: در سال ۹۱ و ۹۲ نرخ ارز از ۱۲۰۰تومان به ۴هزارتومان رسید و تثبیت شد، اوایل سال ۹۷هم به ۲۰هزارتومان رسید و پس از آن روی نرخ ۱۰تا۱۲هزارتومان ثابت ماند و در ادامه هم شاهد تثبیت نرخ ارز روی قیمت‌های پایین‌تر خواهیم بود.

وی در پایان تاکید کرد: پیش‌بینی من این است که ما در ماه‌های آینده نوسانات چند درصدی را تجربه خواهیم کرد و پس از آن نرخ زیر ۲۰هزارتومان تثبیت خواهد شد، مگر اینکه شوک شدیدی به اقتصاد ما وارد شود.

 
منبع: اقتصاد آنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

اعلام زمان واریز یارانه نقدی خرداد
کمیسون تلفیق از محل تسعیر ارز ۱۰۶ هزار میلیارد تومان برای هزینه‌کرد در قالب هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی کرده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.