تاریخ: 18:34 :: 2020/09/19

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گروه مالی سپهر صادرات در بدو تاسیس به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری و مادی (هلدینگ) که به صورت قوی و حرفه‌ای در کنار بانک صادرات فعالیت داشته باشد، شروع به کار کرد.

به گزارش رادیو سهام، «وسپهر» در تاریخ ۷ خرداد سال جاری با دریافت مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و نام شرکت از «گروه مالی سپهر صادرات» به «سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات» تغییر پیدا کرد.

آخرین صورت خلاصه سرمایه‌گذاری‌ها در انتهای مرداد نشان می‌دهد بیشترین سهم سرمایه‌گذاری‌های شرکت به ترتیب در گروه انبوه‌سازی (۲۳٫۱۴ درصد)، مواد و محصولات شیمیایی (۱۸٫۳۷ درصد) و بانک‌ها (۱۳٫۷۸ درصد) بوده است.

نگاهی به عملکرد «وسپهر»

همان‌گونه که بیان کردیم گروه مالی سپهر صادرات ارزنده‌ترین سهام زیرمجموعه بانک صادرات است که از بررسی سودآوری آن از سال ۹۶ تا سال پایان سال ۹۸ افزایش ۶۶۴ درصدی را نشان می‌دهد. وسپهر در سال ۹۶ کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان سودسازی داشته اما در سال ۹۸ به سود بیش از ۵۰۰ میلیارد تومانی(۵۶۴٫۸ میلیارد تومان) رسیده است.

در واقع می‌توان موفقیت‌های گروه مالی سپهر صادرات در سودسازی را یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهبود عملکرد بانک صادرات و خروج آن از زیان در سال‌های اخیر دانست.

حتما بخوانید :  افت ۴۷ هزار واحدی شاخص بورس

آخرین صورت مالی منتشر شده سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات مربوط به دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد بوده است که بر اساس آن مجموع درآمدهای عملیاتی این شرکت برابر با ۲۰۶۶ میلیارد تومان و ۲۸۵۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته گزارش شده است؛ درآمدهای عملیاتی در پایان سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ برابر ۵۷۲٫۸ میلیارد تومان بوده است. در بهار ۹۹ از مجموع رقم درآمد عملیاتی بیان شده ۲۰۳۱٫۹ میلیارد تومان از محل فروش سرمایه‌گذاری‌ها به دست آمده که در مقایسه با رقم ۴۹ میلیارد تومان بهار ۹۸ رقم قابل توجه است.

سود خالص در دوره سه ماهه بهار ۲۰۶۳٫۶ میلیاردتومان و ۲۹۲۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است. بدین ترتیب سود خالصی که برای هر سهم در پایان بهار ۹۹ محقق شده معادل ۲۰۶٫۴ تومان گزارش شده که افزایش ۸۱ درصدی در مقایسه با بهار ۹۸ را نشان می‌دهد.

چشم‌انداز و برنامه وسپهر برای دوره ۹ ماهه تا پایان سال ۹۹ رشد و توسعه شرکت با سرمایه‌گذاری در صنعت‌هایی که بازدهی مناسب دارند، عنوان شده است.

اولین تاثیرات واگذاری «وسپهر» برای «وبصادر»

بانک صادرات مالکیت ۱۰۰ درصدی گروه سرمایه‌گذاری سپهر صادرات را در اختیار دارد و از آنجایی که ۲۰ درصد از سهام این شرکت با قیمت ۱۰۱۰ تومان فردا یکشنبه ۳۰ مرداد عرضه اولیه می‌شود، مجموع رقم حاصل از این واگذاری ۶۰۶۰میلیارد تومان خواهد بود. بهای تمام شده «وسپهر» برای «وبصادر» در بدو خرید برابر با ۹۵۶ میلیارد تومان بوده است، حالا با کسر این بهای تمام شده در اولین قدم واگذاری «وسپهر» بانک صادرات سودی بالغ بر ۵۱۰۴ میلیارد تومان شناسایی خواهد کرد و به ازای هر سهم «وبصادر» سود حدود ۲۹ تومانی محقق می‌شود.

حتما بخوانید :  رشد بیش از ۱۷۰۰ درصدی سود هر سهم "وبشهر"

وسپهر با ارزش بازار (مارکت کپ) ۳ هزار میلیارد تومان در روز عرضه اولیه به ارزش‌های بالاتری خواهد رسید، از این رو ارزش NAV بانک صادرات افزایش خواهد یافت و می‌تواند رشد قیمتی خوبی را برای قیمت سهام «وبصادر» رقم بزند.

از طرف دیگر از این پس حضور هلدینگ مادر بانک صادرات در بازار سرمایه همراه با سهام بانک شفافیت‌های اطلاعاتی را بالا خواهد برد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۸۳ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: