تاریخ: ۸:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۹/۱۲

2067, 
[ratings]

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثر نرخ برابری دلار و ریال بر شرکت‌ها و معافیت مالیاتی سهام و سپرده‌های بانکی اقبال سه گروه مهم، هدایت نقدینگی قابل توجه به بورس را پیش‌بینی کرد.

به گزارش رادیو سهام، سجاد مسجد موسوی درباره برابری نرخ دلار و ریال و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: با توجه به رشد بی‌رویه قیمت دلار که به بیش از ۳۰ هزار تومان هم رسید و مقایسه نرخ تورم امسال با سال‌های گذشته، تحلیلگران بر این باورند سودآوری مجددی در انتظار شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های صادرات محور است.

وی افزود: از آنجایی که نتیجه انتخابات امریکا بر خلاف تصور عموم بوده و برخی رویکردها حاکی از احتمال بازگشت به برجام و گشایش‌های اقتصادی است، افزایش معنادار نرخ دلار در مقطع کنونی متصور نیست. برخی شرکت‌ها در بازار سرمایه با قیمت‌های جهانی یا بر مبنای نرخ ارز، معاملات را دنبال می‌کنند و در شرایط فعلی روند معقول و خوبی دارند لذا برای این شرکت‌ها حتی افت قیمت دلار نگرانی ایجاد نمی‌کند.

پیش‌بینی سودآوری مجدد در برخی گروه‌ها

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به گزارش‌های صنعت فلزات ادامه داد: برآورد شرکت‌ها در ماه‌های ابتدایی سال، فعالیت مثبت آنها را نشان می‌دهد. از آنجایی که قیمت‌های جهانی باز هم در حال صعود است بنابراین گزارش‌های بعدی آنها بهتر هم خواهد بود. سرمایه‌گذاران در نظر داشته باشند با توجه به شدت افت و خیز نرخ ارز، برخی گروه‌ها با اتفاقات و رویدادهای بین‌المللی روند معقول سودآوری داشتند که ممکن است در سال‌های آینده با شیب کمتری دنبال شود اما از لحاظ تکنیکال و بنیادی هم بسیاری از شرکت‌ها فاصله زیادی با نقطه اوج دارند به این معنی که سودآوری مجددی در انتظار آنها است.

سه گروه در صدر سرمایه‌گذاری

مسجد موسوی درخصوص صنعت بانکداری نیز توضیح داد: اگر ETF‌های بانکی در راه باشند مانند دیگر ETF‌ها برای صنعت بانکداری مزایا و سودآوری ادامه‌ داری وجود خواهد داشت. در کنار این موضوعات، گزارش‌های ارائه شده این گروه در کدال هم مناسب است و بانکی ها، فلزات اساسی و پالایشی‌ها گزینه مناسب سرمایه‌گذاری هستند.

وی با اشاره به موضوع طرح مالیات بر عایدی عنوان کرد: از آنجایی که سهام و سپرده‌های بانکی معاف از این طرح هستند به نظر می‌رسد نقدینگی قابل توجهی در این راستا وارد بازار سرمایه شود. اگر حجم بالای پول به بازار تزریق شود قطعا سهم‌های بنیادی و تاثیرگذار مانند پالایشگاهی‌ها و فلزات با اقبال مجدد روبه‌رو خواهند شد.

پیش‌بینی روند معاملات

مسجد موسوی به پیش‌بینی روند معاملات پرداخت و گفت: با توجه به نرخ تورمی موجود، بازار سرمایه همیشه روند صعودی را دارد اما اینکه نقدینگی به سمت چه صنایعی هدایت می‌شود تا در زمان مناسب جابه‌جایی درست سهام داشته باشیم، مهم است. از طرف دیگر اگر واکسن کرونا به ١٠٠ درصد نتیجه مثبت برسد اقتصاد جهانی رنگ دیگری می‌گیرد که تاثیر آن بر بازار سرمایه ایران نیز پوشیده نیست.

 
منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

چشم‌انداز بازار فلزات پایه از نگاه متال بولتن
در حالی که وزارت صمت در چند هفته گذشته به قیمت‌گذاری دستوری فولاد بر اساس ۷۵ درصد cis اصرار داشت اما امروز تمام بخشنامه‌های مانع صادرات فولاد لغو شدند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: