2682, 2224, 
[ratings]

فنر قیمت دلار برای تخلیه انرژی جمع شده یا نزدیک به پاره شدن است؟ چند روزی است که قیمت ارز در بازار آزاد، در کانال ۲۵ هزار تومان تثبیت شده است. ۲ سناریو برای حرکت دلار محتمل است.

به گزارش رادیو سهام، هنگامی که دلار به ۳۰ هزار تومان رسید بسیاری معتقد بودند که راه دلار تا ۴۰ هزار تومان هموار شده است.

البته برخی تحلیلگران تکنیکال، همان زمان بر این باور بودند که حرکت دلار به سمت ۳۲ هزار تومان آخرین راند صعودی اسکناس امریکایی است و پس از آن بازار در روند ریزشی قرار می‌گیرد. اکنون بازار در چه مرحله‌ای است؟

قیمت تا ۳۲ هزار تومان پیش رفت و در یک کریدور کاهشی تا ۲۴ هزار تومان عقب نشینی کرد. موج خبری بعدی دلار را دوباره به سمت بالا هل داد. اکنون دلار در کانال ۲۵ هزار تومان چند روزی است که در حال درجا زدن است. ۲ سناریو برای حرکت دلار می‌توان متصور شد؛ سناریو اول می‌گوید که دلار پس از یک ریزش سریع وارد اصلاح شده و تنها در استراحت به سر می‌برد. طرفداران این سناریو معتقدند که دلار به زودی وارد روند اصلی، یعنی کاهش دوباره می‌شود.

سناریو دوم چه می‌گوید؟ بازار پس از افزایش تا ۳۲ هزار تومان نیاز به اصلاح داشته و به مقاومت قبلی و حمایت قوی فعلی یعنی ۲۴ هزار تومان بازگشته است. حال پس از برخورد به حمایت سخت بار دیگر وارد فاز افزایشی شده و هدف اولیه‌اش ۳۰ هزار تومان خواهد بود. هر چه هم انرژی زمانی بیشتری در این کانال(۲۵ هزار) جمع آوری کند، افزایش راحت تری را رقم خواهد زد.

حال کدام سناریو به واقعیت نزدیکتر است؟ می‌توان گفت تا زمانیکه کانال ۲۴ هزار فرونریخته، سناریو دوم قدرت بیشتری خواهد داشت. از سمت دیگر، اگر خبر بنیادی دیگری در جهت افزایش قیمت دلار منتشر نشود، قیمت ارز دلیلی برای افزایش نخواهد داشت و هر چه به زمان آغاز ریاست جمهوری بایدن نزدیکتر شویم، می‌توان سناریوی کاهشی را محتمل تر دانست.

نکته دیگری که می‌توان برای ردیابی قیمت دلار از آن استفاده کرد، حباب دلار بر اساس درهم است. در زمان کاهش قیمت تا ۲۴ هزار تومان، حباب دلار منفی و در محدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان قرار داشت. این حباب منفی نشان می‌داد که انتظارات در بازار ارز به شدت فروریخته و حتی خریدار به میزانی وجود ندارد که قیمت را بر اساس درهم تنظیم کند. اما اکنون، انتظارات منفی بار دیگر اوج گرفته و حباب دلار بر اساس درهم به حدود ۱۰۰ تومان تقلیل یافته است. شاید تا زمانیکه انتظارات منفی در بازار موجود است، نمی‌توان انتظار آغاز روند کاهشی را داشت.

 
منبع: اقتصاد نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.