2680, 2224, 
[ratings]

دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن بررسی تحولات بازار مسکن کشور، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی را عامل افزایش قیمت مسکن در دوره اخیر معرفی کرده است.

به‌گزارش رادیوسهام،  میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در ۹ماهه امسال ۶۸.۳درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و به ۲۱میلیون‌و۸۶۴هزار تومان برای هر مترمربع رسیده است. وزارت راه و شهرسازی در یک گزارش تحلیلی، پررنگ‌ترین عوامل مؤثر در این افزایش را «رشد نقدینگی» و «بالا رفتن انتظارات تورمی» اعلام کرده؛ عواملی که به‌واسطه همبستگی بازارها با اقتصاد کلان و نرخ ارز، قیمت همه کالاها اعم از مصرفی و سرمایه‌ای را بالا برده است.

نمای کشوری بازار مسکن

تحلیل بازار مسکن از منظر تحولات این بازار در ۳۱ استان کشور، یکی از انتظارات از وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به انتقادات رسانه‌ای و عمومی نسبت به جهش قیمت مسکن در شهر تهران بوده است. حالا دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گزارشی که اخیرا منتشر کرده، تحولات مسکن و اقتصاد را از منظر کلان و در سطح کشور بررسی کرده است. در این بررسی‌ها، شاخص‌های مسکن و اقتصاد در قالب ۱۸محور در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر اطلاعات بازار مسکن تهران و شهرستان‌ها اعم از قیمت و تعداد معاملات، در بحث‌های جداگانه، تغییرات مربوط به ایجاد ارزش افزوده، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید مسکن، تحولات سود تولید و رشد سرمایه‌گذاری در مسکن، سهم بخش مسکن و ساختمان از اشتغال و سهم مسکن در هزینه خانوار نیز مورد بررسی قرار گرفته است. براساس یافته‌های این گزارش تحلیلی، پررنگ‌ترین دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و بالا رفتن انتظارات تورمی حاصل از آن بوده است؛ به‌گونه‌ای که نمونه‌گیری‌ها نشان می‌دهد، هر زمان که نسبت رشد شاخص نقدینگی نسبت به شاخص قیمت مسکن از روند بلندمدت خود پیشی گرفته، فشار برای افزایش قیمت مسکن در دوره‌های بعد ایجاد شده است. آمارهای مطرح شده در گزارش دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد؛ در سال۹۷ بیشترین فشار برای افزایش قیمت مسکن از محل شوک‌های ایجاد شده در شاخص نقدینگی به قیمت مسکن به‌وجود آمده که آثار این شوک در افزایش سنگین قیمت مسکن در سال۹۸ قابل ‌ملاحظه است. در گزارش وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت مسکن در کشور برابر ۱۵میلیون‌و۲۶۳هزار تومان برآورد شده است. همچنین میانگین قیمت در ۲۴استان کشور کمتر از ۱۰میلیون تومان، ۴استان بین ۱۰ تا ۲۰میلیون تومان و متوسط قیمت مسکن تنها در ۲استان بیشتر از ۲۰میلیون تومان محاسبه شده است.

روایت آمارها از عقب‌گرد تولید مسکن

آمارهای مربوط به دوره ۱۰ساله ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که سهم ارزش افزوده بخش مسکن از کل اقتصاد ایران در این دوره زمانی از ۷.۷درصد به ۴.۷درصد کاهش یافته است. همچنین آمارها نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید مسکن شهری در تمام مناطق کشور از سال ۹۲ تا ۹۵ روند نزولی داشته است. در ادامه، آنگونه که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال۱۳۹۵، سود تولید مسکن از ۷۰درصد به ۱۲۰درصد افزایش یافته و این موضوع با یک تأخیر زمانی یکساله، منجر به رشد ۵۰درصدی سرمایه‌گذاری حوزه مسکن در سال۱۳۹۶ شده است، اما بعد از آن در سال ۹۷ و ۹۸ سود تولید مسکن به‌ترتیب در ۲سال متوالی به ۶۴ و سپس ۶۰ درصد کاهش یافته و به همین میزان چشم‌انداز تولید مسکن و رغبت سرمایه‌گذاران برای آغاز پروژه‌های مسکونی را تضعیف کرده است.

کاهش دور موتور اشتغال

در کنار تحولاتی که در حوزه سرمایه‌گذاری حوزه مسکن رخ داده و وضعیت نسبتا نامساعدی که برای تولید رقم زده است، آمارهای مربوط به سهم بخش مسکن و ساختمان در ایجاد اشتغال در کشور نیز در روند نزولی قرار گرفته است؛ به‌گونه‌ای که سهم مسکن و ساختمان در اشتغال کشور در بازه زمانی ۱۰ساله شیبی نزولی داشته و از ۱۳.۱درصد در سال۱۳۸۸ به ۱۲.۶درصد در ۱۳۹۸ رسیده است. در این شرایط، گرچه متهم اصلی رشد قیمت مسکن، رشد نقدینگی و بالا رفتن تورم انتظاری عنوان می‌شود، اما باز هم به‌واسطه کاهش تولید که نتیجه آن در اشتغال نیز مشخص است، میزان عرضه واحدهای مسکونی جدید در بازار کاهش یافته و بیش‌ از پیش در تنور قیمت‌ها دمیده است. این اتفاق در حالی رخ داده که به‌واسطه رکود جدی ساخت‌وساز مسکن از ابتدای دهه۹۰ و کسری تولید در سال‌های قبل از آن، میزان کسری مسکن کشور به حدود ۵میلیون واحد مسکونی رسیده است و بر همین اساس هرگونه کاهش تولید و عرضه مسکن می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در قیمت مسکن داشته باشد.

منبع: همشهری

خبر انتخاب شده برای شما

اجاره‌ مسکن در سال ۹۹ جهش نخواهد داشت
با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.