تاریخ: ۱۳:۴۰ :: ۱۳۹۴/۰۶/۲۴

2067, 
شاخص هوای بورس را غبارآلود کردReviewed by کارشناس on Sep 15Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

روند رکودی حاکم در بورس تهران و افزایش نگرانی و بی اعتمادی fail در تالار شیشه‌ای موجب شده است تا در کنار افزایش میل فروش در این بازار، صنایع مطرح بورسی که روزی از صنایع جذاب و پرطرفدار بودند، زیان‌های زیادی را متحمل شوند.

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایسنا، ادامه شرایط رکودی حاکم در بورس که در نتیجه تصمیمات و ابهامات اقتصادی، کمبود نقدینگی، وضعیت نامناسب بنگاه‌ها و کاهش قیمت‌های جهانی رخ داده است موجب شده تا صنایع بزرگ و مطرح بورسی که روزی از اقبال چشمگیری برخوردار بودند و بیشترین سود را نصیب سهامداران خود می کردند، روزانه کاهش قیمت و سودآوری را تجربه کنند و در قعر جدول دیده شوند.

به این ترتیب و در حالی که میانگین بازدهی سهامداران بورس در یکماه اخیر به کمتر از ۱٫۵ درصد رسیده است که سهامداران صنایع مطرحی همچون فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، خودرو، سایر معادن، بانکها و کانه‌های فلزی بیشترین زیان را در یکماه اخیر نصیب سهامداران خود کردند.

زیان ۱۴ درصدی پالایشگاه ها در یک ماه

بررسی وضعیت صنایع بورسی نشان می‌دهد که بعد از صنعت استخراج نفت با ۱۹ درصد زیان، صنعت فرآورده‌های نفتی که سهام شرکتهای پالایشگاهی را در اختیار دارد جزو سهام بداقبال بورس در یک ماه گذشته بوده است زیرا این صنعت زیان ۱۴ درصدی را به سهامداران خود تحمیل کرد.ابهامات این گروه با پالایش و پخش و نیز کاهش پیش‌بینی سود و این شرکتها و نیز مبهم بودن چشم انداز سودآوری از عمده دلایل افت قیمت سهام این شرکتها و بداقبالی اهالی تالار شیشه‌ای به سهام این شرکت‌ها بوده است.

حتما بخوانید :  رشد ۱۵۰ درصدی ارزش معاملات بورس در سال ۹۷

بعد از این دو صنعت، سایر معادن از دیگرصنایعی است که کام همراهان خود را تلخ کرده و با کسب زیان ۱۲٫۳ درصدی به عنوان سومین صنعت زیان ده بورس لقب گرفته است. در این میان فلزات اساسی نیز از دیگر صنایع مطرح بورس است که علی رغم در اختیار داشتن شرکتهای بزرگ فولادی به دلیل کاهش قیمت و افزایش زیان در قعر جدول بورس جای گرفته است، این صنعت که در هفته گذشته با بازگشایی بزرگان خود یعنی فولاد مبارکه و فولاد خوزستان مواجه شد، نتوانست انتظارات را برآورده کند و به جرگه شرکتهای منفی پیوست. همراهان این صنعت مهم بورس در یکماه اخیر زیان ۱۰ درصدی را تجربه کردند.

همچنین بعد از زیان ۷ درصدی محصولات کاغذی، صنعت خودرو نیز که روزی از صنایع پرطرفدار بورسی بود، وضعیتی مانند سایر صنایع بزرگ پیدا کرده است و به دلیل کاهش سودآوری و گزارش های نامطلوب جزو گروه های بد اقبال بورس قرار گرفته است به طوری که این صنعت مهم بورسی نیز در یک ماه گذشته به طور متوسط ۶٫۶ درصد زیان نصیب همراهان خود کرده است.

علاوه بر این محصولات فلزی با ۶ درصد، سیمان با ۴ درصد و کانه‌های فلزی با ۳٫۸ درصد از صنایع مطرح بورسی هستند که گرفتار زیان شدند و زیانی بیشتر از شاخص کل بورس به همراهان خود وارد ساختند.

حتما بخوانید :  احتمال کسب بازده ۱۵ درصدی در فصل بهار به شرط آرامش در فضای سیاسی

در این میان کانه‌های فلزی که شرکتهای مطرح معدنی را در دل خود دارد در حالی بعد از گذشت دو ماه با بازگشایی سه نماد مطرح خود یعنی گل گهر، چادرملو و توسعه معادن و فلزات در هفته گذشته مواجه شد که ابهامات فراوانی پیرامون این شرکتها وجود دارد به طوری که ابهامات کاهش قیمت فروش گندله به واحدهای فولادی کماکان باقی مانده و این ابهام می تواند سود آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین رکود بخش مسکن و کاهش خرید و فروش در این بخش موجب زیان ۲٫۵ درصدی صنعت انبوه سازی و به طبع آن زیان ۲٫۴ درصدی کاشی و سرامیک و رکود این بخش شده است

کام شیرین سهامداران قندی

اما در شرایط رکودی و بی رمق بورس، سهامداران یک صنعت بورسی حال و روز بهتری داشتند و روزهای شیرینی را تجربه کردند به طوری که شرکتهای قندی در یک ماه اخیر با افزایش قیمت و تقاضای خرید مواجه شده و در صدر سایر صنایع بورسی قرار گرفتند و با کسب بازدهی ۲۴ درصدی در یکماه اخیر کام سهامداران خود را بسیار شیرین کردند.

مذاکره شرکت‌های تولید کننده قند و شکر با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دریافت مجوز افزایش ۱۳٫۵ درصدی قیمت محصول و بررسی این موضوع در ستاد تنظیم بازار و تاثیر آن در سودآوری این شرکتها از مهم ترین دلیل اقبال اهالی تالار شیشه‌ای به صنعت شیرین بورس شده است.

حتما بخوانید :  افزایش 73 درصدی سود خالص "زپارس" در یک سال

این در حالی است که در میان صنایع مثبت بورس، نام محصولات چرمی با بازدهی ۲۰ درصدی دیده می‌شود که در این روزهای رکودی بیشترین بازدهی را نصیب همراهان خود کرده و موجب خوشحالی آنها شده است.بعد از این دو صنعت، انتشار و چاپ با ۶ درصد و صنعت رادیویی و رایانه هر کدام با ۴ درصد از صنایعی بودند که با بازدهی مثبت مواجه بودند.

خبر انتخاب شده برای شما

سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه دو شرکت گروه دارویی برکت و فولاد آلیاژی ایران موافقت کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.