تاریخ: ۱۰:۰۹ :: ۱۳۹۴/۰۷/۲۰

20, 2223, 
پیشنهاد مدیرعامل سابق بورس تهران در خصوص بهترین سرمایه گذاری ها در شرایط رکودی فعلیReviewed by کارشناس on Oct 12Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

علی رحمانی، مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران، عضو هیئت‌علمیپیشنهاد مدیرعامل سابق بورس تهران در خصوص بهترین سرمایه گذاری ها در شرایط رکودی فعلی دانشگاه الزهرا و مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نیکی گستر در گفتگو با رادیو سهام ضمن هشدار نسبت به سرمایه‌گذاری افراد در مؤسسات غیرمجاز، عنوان کرد که در حال حاضر که اقتصاد ما در وضعیت رکودی قرارداد و ریسک سرمایه‌گذاری‌ها در کشور به‌شدت بالا است، بهترین راه سرمایه‌گذاری خرید اوراق، سپرده بانکی و سرمایه‌گذاری در بیمه عمر است.

 

وی همچنین تصریح کرد که اگر میزان سرمایه‌گذاری‌ها بخواهد بیشتر از یک حد معمول باشد، آنگاه وارد سرمایه‌گذاری‌های ریسکی می‌شویم.

مشروح گفتگوی رادیوسهام با مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران به شرح زیر است:

۱- پول در دست مردم وجود دارد، اما به دنبال راه مطمئنی برای سرمایه‌گذاری می‌گردند که هم امنیت سرمایه‌گذاری‌شان حاصل شود و هم‌سودی بیشتر از ۲۰ درصد بانک‌ها را به دست بیاورند. به نظر شما این محل سرمایه‌گذاری کجا می‌تواند باشد؟

در شرایط فعلی ریسک در اقتصاد بسیار بالا است، بنابراین بهترین سرمایه‌گذاری که سودش تضمین‌شده و دارای ریسک کمی باشد، در درجه اول سپرده‌های بانکی و مؤسسات دارای مجوز از بانک مرکزی هستند، اما مؤسسات غیرمجاز هم سودهای بالاتری می‌دهند که مشکل‌آفرین است. اما غیرازاین موارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در حال حاضر محلی مطمئن برای سرمایه‌گذاری مطمئن هستند.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

این صندوق‌ها در درآمدهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که دارای درآمدی ثابت و مشخص باشند، همانند اوراقی که در بازار سرمایه با سود بالایی معامله می‌شوند. البته گفتنی است که نرخ سود همان ۲۰ درصد است، اما به دلیل اینکه این اوراق به کسر به فروش می‌رسد، سرمایه‌گذار نرخ سود بیشتری به دست می‌آورد، همانند اوراق سلف نفت کوره که به این شکل عرضه می‌شوند.

۲- غیر از سرمایه‌گذاری در اوراق و بانک، آیا راه دیگری هم به‌منظور سرمایه‌گذاری‌های تضمین‌شده برای ورود سرمایه‌های متوسط مردمی وجود دارد؟

در حال حاضر که اقتصاد ما در وضعیت رکودی قرارداد و ریسک سرمایه‌گذاری‌ها در کشور به‌شدت بالا است، بهترین راه سرمایه‌گذاری خرید اوراق، سپرده بانکی و سرمایه‌گذاری در بیمه عمر است.

در شرایط کنونی که در دوره رکودی به سر می‌بریم و شرایط حادی در اقتصاد حاکم است، توصیه نمی‌شود که مردم وجوه اندک خود را درجایی سرمایه‌گذاری کنند که متضرر شوند و ترجیحاً باید در مواردی که از آن نام‌برده شد، سرمایه‌گذاری کنند.

۳- به دلیل اینکه برخی از افراد تمایل دارند که پول خود را برای کسب چند درصد سود بیشتر در مؤسسات سرمایه‌گذاری کنند، چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید که مردم با خطرات این مؤسسات بیشتر آشنا شوند و سرمایه‌های خود را به خطر نیندازند؟

سؤال شمارا با ذکر یک مثال پاسخ می‌گویم؛ در حال حاضر مؤسسات مالی و اعتباری همانند آرمان وجود دارد که نمونه‌های این مسئله بسیار زیاد است. پیدایش همین موسسه یکی از اشتباهات بسیار غلط بانک مرکزی در دولت قبل بوده است، چراکه به مؤسسات زیادی دستور داد که در هم ادغام شوند که هیچ‌کدام هم از وجاهت قانونی نیز برخوردار نیستند. همین مسئله باعث شده که آشفتگی به وجود آید و این آشفتگی هم ریسک را برای سرمایه‌گذاری در این مؤسسات بالا می‌برد، لذا توصیه می‌شود که افراد برای سرمایه‌گذاری به سمت این مؤسسات نرفته و راه‌های کم‌خطری را انتخاب کنند.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۴- انواع اوراق در بازار سرمایه چگونه است و تفاوت آن‌ها در چیست؟

ما در بازار سرمایه اوراق بدهی و اوراق مالکانه داریم؛ در اوراق مالکانه همانند سهام، سرمایه‌گذار در سود و زیان پایه شریک است. غیرازاین اوراق، یکسری اوراق بدهی همانند اوراق صکوک، مرابحه و سلف وجود دارند که در سیستم بازار سرمایه وجود دارد. البته یکسری اوراق مشتقه نیز همانند قرارداد آتی سکه که در بورس کالا معامله می‌شود نیز وجود دارد که به‌نوعی اوراق مالکانه تلقی می‌شوند.

البته در بازار سرمایه هم یکسری اوراق مشتقه هم وجود دارد که برای پوشش ریسک به کار گرفته می‌شود، مثل اختیار فروش تبعی، به این معنی که اگر شما پنج سهم بانک ملت را بخرید، در کنارش هم می‌توانید یک اختیار فروش تبعی نیز خریداری کنید که قیمت را در یک تاریخ مشخص تعیین کرده باشد. منتها مشکلی که دراین‌بین وجود دارد این است که اختیار فروش تبعی برای همه سهام‌ در بازار سرمایه وجود ندارد.

۵- چرا بعضی از اوراق سود ۲۰ درصد، برخی ۲۲ درصد و برخی دیگر نیز همانند سلف نفت کوره سود ۲۳ درصد دارند که تا بعضی از مواقع به ۲۸ درصد هم می‌رسد؟

در همه جای دنیا این روال وجود دارد که برای اوراق با توجه به ریسک ناشر و ویژگی‌های خاص خود، نرخ سود متفاوت در نظر می‌گیرند، این مسائل در خصوص مهندسی مالی است که در زمان انتشار این اوراق بر روی آن‌ها لحاظ می‌شود تا اوراق به فروش برسد که این محاسبات هم مبنای اقتصادی دارد و هم مبنای بازاری دارد که این اوراق به فروش برسد.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

در همه دنیا نرخ سود اوراق به میزان ریسک آن برمی‌گردد؛ به این معنی که مؤسساتی هستند که ریسک فعالیت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند و بر اساس آن نرخ سود را مشخص می‌کنند. کشور ما در حال حاضر این مؤسسات رتبه‌بندی را نداشته و مبنا را بیشتر بر شرایط بازار قرار می‌دهند.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۶۹ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.