تاریخ: ۱۶:۰۹ :: ۱۳۹۴/۰۷/۲۶

20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در گفتگو با رادیو سهام عنوان کرد؛مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه: نفس تازه بورس با عبور از برجام

با عبور از برجام، بورس نفس تازه‌ای می‌کشد

 

مهدی طحانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، نکاتی را که گروه اقتصادی دولت در روز شنبه مطرح کردند را بسیار عملیاتی توصیف می‌کند و معتقد است که دولت تأکید دارد این بسته در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرایی شود. وی وعده تزریق ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت برای تزریق در طرح‌های عمرانی زودبازده را نشانه‌ این مسئله دانسته و می‌گوید که با انجام این طرح ما شاهد رونقی نسبی در بازار خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در گفتگو با رادیو سهام بر این باور است که در صورت اجراشدن این طرح‌ها، اقتصاد کشور در نیمه دوم سال جاری نفس تازه‌ای می‌کشد، البته این نفس کشیدن به معنای بهبود وضعیت کلی اقتصاد کشور نیست، چراکه برای تثبیت شرایط موجود باید اقداماتی ریشه‌ای‌تر انجام شود.

مشروح گفت‌وگوی مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه با رادیو سهام را در زیر دنبال کنید:

۱- وضعیت بورس را با توجه به تصویب برجام در مجلس و آغاز برداشته شدن تحریم‌ها از امروز چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به‌صورت طبیعی در این وضعیت ما چشم‌انداز روشنی را در پیش روی خودداریم، اما نکته‌ای که دراین‌بین حائز اهمیت است، بحث عملیاتی شدن تمام این اقدامات هست. اگر روند عملیاتی شدن برجام آغاز نشود، وضعیتی مشابه زمان توافق در وین پیش می‌آید که جو مثبتی در بازار وارد شد، اما به دلیل اینکه عملیاتی شدن آن به تعویق افتاد، تمام اثرات مثبتی که برجای گذاشته بود، از بین رفت و وضعیت به روال سابق بازگشت.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

این مسئله تا آنجایی پیش رفت که وزرای محترم آن نامه را نوشته‌اند و رکود موجود در بازار خود را بیش‌ازپیش به نمایش گذاشت؛ همین مسئله سبب شد دولت به این فکر بیفتد که فکری به حال رکود بیندیشند، لذا با صحبت‌های دکتر روحانی در گفتگوی تلویزیونی و رونمایی از بسته تحریک تقاضا، مشاهده می‌کنیم که سیر صعودی به بازار بازگشت.

بنابراین بنده معتقدم که با توجه به تمام این مسائل، اقتصاد ما در نیمه دوم سال جاری نفس تازه‌ای بکشد. البته این نفس کشیدن به معنای بهبود وضعیت کلی اقتصاد کشور نیست، چراکه برای تثبیت شرایط موجود باید اقداماتی ریشه‌ای‌تر انجام شود.

۲- بسته خروج از رکودی که به‌تازگی رونمایی شده، اثر خود را در کدام بخش می‌گذارد و به نظر شما کدام‌یک از بخش‌های اقتصادی در اولویت تأثیرپذیری هستند؟

نکاتی را که گروه اقتصادی دولت در روز شنبه مطرح کردند بسیار عملیاتی به چشم می‌آید، به این معنی که دولت تأکید داشته که در این بسته را در کوتاه‌مدت اجرا خواهد کرد و طبق گفته رئیس‌جمهور که وعده تزریق ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع تجهیز شده به اجرای طرح‌های عمرانی زودبازده را داد، شاهد رونقی نسبی در بازار خواهیم بود، چراکه دیگر کارد به استخوان رسیده است.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

به عقیده بنده تمام توجهات باید به بدنه اصلی تولید معطوف شود؛ بخش فلزات و سیمان می‌توانند در اولویت تزریق این منابع قرار بگیرند و سعی شود که انبارهای پر این صنایع تخلیه شوند. درعین‌حال باید توجه داشت که قیمت نفت در آستانه افزایش قرارگرفته است. اگر این عامل هم اتفاق بیفتد، در یک بازی دو سر برد قرار خواهیم گرفت، چراکه هم شاهد اثرات بسته دولت خواهیم بود و هم اگر قیمت نفت افزایش یابد، تأثیرات این مسئله هم در اقتصاد کشور نمایان خواهد شد.

اما در کل در خصوص تمامی این اقدامات باید این مثال را مطرح کرد که فردی را تصور کنید که در حال غرق شدن است، اما ناگهان به وی اجازه می‌دهند که بالا بیاید و نفسی تازه کرده و دوباره به زیر آب برگردد. این بسته حمایتی دولت هم درواقع همان اجازه تنفس به فرد در حال غرق شدن است، لذا باید به فکر نجات آن باشیم.

۳- بنابراین شما صنایع وابسته به صنعت ساختمان را در اولویت می‌دانید؟

خیر، اولویت با صنایع مرتبط با بودجه عمرانی است، چراکه باعث می‌شود انبارهای پر صنایع مرتبط با این بودجه خالی شود. اما نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که تزریق این منابع دو اثر دارد، اثر مستقیم و اثر غیرمستقیم، که اثر غیرمستقیم تأثیری به‌مراتب بیشتر از آثار مستقیم تزریق این منابع به اقتصاد کشور را دارد. هنگامی‌که فضای رونق در کشور ایجاد شود، بر تمامی ارکان اقتصادی کشور تأثیر خواهد گذاشت و سبب می‌شود که رونق به همه صنایع تزریق شود.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۴- پیش‌بینی شما از رشد بازار تا چه اندازه است؟

بازار ما در حقیقت یک بازار صفر و یک است؛ یا همه در صف فروش و یا در صف خرید قرار دارند. در روز گذشته هم که همه در صف خرید قرار داشتند، اما به دلیل اینکه چشم ما به رنگ قرمز شاخص‌ها عادت کرده است، یک روز که صف خرید ایجاد می‌شود، همه این مسئله را به‌عنوان فرصتی برای فروش تلقی می‌کنند. به عقیده بنده بازار این قابلیت را دارد که تا حدی افزایش پیدا کند، تا سرمایه‌گذاران با دست‌خالی به خانه بازنگردند و ضررهایی را که در این دو سال دیده‌اند جبران شود.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۶۹ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.