تاریخ: ۱۱:۳۲ :: ۱۳۹۴/۰۸/۲۳

20, 2223, 
پیش بینی عضو هیئت مدیره یکی از کارگزاری ها از نرخ دلار و بازار بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 14Rating: 5.0 پیش بینی عضو هیئت مدیره یکی از کارگزاری ها از نرخ دلار و بازار بورس پیش بینی عضو هیئت مدیره یکی از کارگزاری ها از نرخ دلار و بازار بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

دکتر خسرو مصلح آبادی عضو هیات مدیره کارگزاری صبا جهاد در گفت‌وگو با رادیو سهام، ضمن پیش بینی عضو هیئت مدیره یکی از کارگزاری ها از نرخ دلار و بازار بورس اشاره به این مسئله که ثبات نرخ ارز و تک نرخی شدن ارز توسط دولت می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد، عنوان می‌کند که می‌توان با این شیوه، راه ورود سرمایه‌گذاران خارجی را تسهیل کرد. اخیرا نرخ دلار رو به افزایش تدریجی گذاشته و این افزایش نرخ دلار بر صنایع مختلف بورسی تاثیرگذار خواهد بود. درباره تاثیر پذیری صنایع مختلف از افزایش نرخ ارز با مصلح آبادی گفت و گو کرده ایم.

 

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با عضو هیات مدیره کارگزاری صبا جهاد را در زیر دنبال کنید:

۱- با توجه به اینکه نرخ دلار در دو سال اخیر در یک رنج ثابت باقی مانده است، آیا چشم‌انداز رشد نرخ ارز وجود دارد؟ با توجه به این مسئله که فیمت ارز در یک ماه اخیر دارای نوسان بوده و ما شاهد رشد حدود ۱۰۰ تومانی قیمت آن بوده‌ایم.

تاثیر تغییرات نرخ ارز در بازار ایران، از دو دیدگاه اقتصاد کلان و شرکت‌های بورسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. هنگامی که نرخ ارز در کشور ما ثابت نباشد، ریسک سرمایه‌گذاران خارجی را افزایش می دهد. به این معنی که وقتی ما دنبال سرمایه‌گذار خارجی می‌گردیم که در کشور سرمایه‌گذاری کند، کشوری که نرخ ارز آن بی ثبات باشد، یک تهدید برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می‌شود.

به عقیده بنده ثبات نرخ ارز و تک نرخی شدن ارز توسط دولت می‌تواند این ریسک را کاهش دهد و راه ورود سرمایه‌گذاران خارجی را تسهیل کند.

از سوی دیگر اگر نرخ ارز ما افزایش پیدا کند، به دلیل اینکه بیشتر شرکت‌های بورسی ما نظیر فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها، شرکت‌های صادراتی هستند، به نفع شان تمام خواهد شد، چراکه سبب می‌شود افزایش درآمد داشته باشند. اما برای شرکت‌های خودرویی و دارویی که وارد کننده هستند، با زیان مواجه خواهند شد و سبب می‌شود قیمت تمام شده محصولاتشان افزایش یافته و سودشان کمتر شود.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

اما به طور کلی اگر بخواهیم به این مسئله نگاه کنیم، ثبات و تعادل نرخ ارز، تاثیرات مثبتی در بازار دارد، بنابراین نمی‌توان عنوان کرد به دلیل اینکه سود برخی از شرکت‌ها با رشد و عدم تعادل قیمت ارز تامین می‌شود، پس باید قیمت ارز همیشه در وضعیت نامتعادل باشد.

نکته مهمی که در خصوص نرخ ارز وجود داشته و باعث تغییر این نرخ می‌شود، جدای اثرات هیجانی آن که در بازار وجود دارد، به وضعیت فروش نفت ایران در سطوح بین‌المللی بازمی‌گردد؛ هنگامی که ما قادر به فروش نفت نیستیم یا با کاهش فروش نفت مواجه می‌شویم و یا حتی مواقعی که ما نمی توانیم درآمدهای نفتی و دلارهای نفتی را وارد کشور کنیم، باعث می‌شود که نرخ ارز افزایش یابد.

به طور طبیعی برای ورود مواد اولیه به کشور، نیاز به ارز داریم که منابع این واردات از محل درآمدهای ارزی کشور تامین می‌شود و به دلیل اینکه درآمدهای ارزی محقق نمی‌شود و ارزی وارد کشور نمی‌شود، ما شاهد افزایش نرخ ارز در کشور هستیم.

به عقیده بنده با توجه به اظهارات دولتمردان اقتصادی ایران، ما به این سمت پیش می‌رویم که با یک افزایش حداقلی در نرخ دلار مبادله‌ای، سیاست تک نرخی شدن قیمت ارز را اجرایی کنیم.

۲- با تمام این تفاسیری که عنوان کردید، نرخ واقعی دلار را چقدر برآورد می‌کنید؟ برخی از کارشناسان بر این باورند که نرخ واقعی دلار بیش از ۴ هزار تومان است.

نرخ واقعی دلار به میزان درآمد نفتی ما ارتباط دارد؛ اگر قیمت نفت بر فرض محال به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برسد و ما هم یکی از فروشندگان عمده نفت در دنیا باشیم و دلارهای بسیار زیادی وارد کشور شود، قیمت دلار کاهش می‌یابد.

بنابراین آن مسئله‌ای که قیمت دلار را در کشور مشخص می‌کند، بحث وجود و ورود درآمدهای ارزی به کشور است. تمام این نوسانات و بی‌ثباتی‌هایی که در نرخ ارز مشاهده کرده‌اید، به این معنی و مفهوم است که یا ما در برابر ورود دلارهای نفتی به کشور هستیم و باید منتظر کاهش قیمت آن باشیم و یا مشکلی در ورود ارز به وجود آمده که باید منتظر افزایش قیمت آن باشیم.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۳- آیا سیاست‌های دولت به ‌گونه‌ای است که اجازه افزایش قیمت ارز را بدهد؟

تئوری اقتصادی دولتمردان اقتصادی ایران، بر مبنای جلوگیری از تورم نهاده شده است، به همین دلیل است که مشاهده می‌شود طی این دو سال اخیر نرخ تورم کاهش یافته و حالا هم درحال مبارزه با رکود هستند.

بنابراین نمی‌توان منتظر افزایش قیمت ارز در کشور باشیم و نوسانات برمبنای همین نوسانات کوچک و روزمره‌ای که در بازار وجود دارد، پیش خواهد رفت. حتی ذکر این مسئله هم ضروری است که با وجود وارد شدن دلارهای نفتی و منابع بلوکه شده به کشور، ما نباید انتظار داشته‌ باشیم که دامنه این تغییرات به بیش از ده درصد برسد و به نظر بنده دولت به دنبال این مسئله است که نرخ ارز را در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان ثابت کند.

۴- رشد بی سابقه بور‌س‌ در سال ۹۲ با یک تاخیر زمانی نسبت به روزهایی اتفاق افتاد که نرخ دلار رشدی چند برابری را تجربه کرد، آیا این رشد بی‌سابقه شاخص‌ها به دلیل رشد نرخ دلار و اثرگذاری آن روی سود شرکت‌ها بود، یا اینکه به دلیل خوشبینی بازار به آینده این اتفاق افتاد؟

هر دو نکته‌ای که ذکر کردید در بیان چرایی این رشد مفروض است؛ این رشد وابسته به شرکت‌هایی بود که درآمدهای آنان به دلار محاسبه می‌شد و نرخ افزایش دلار سبب شد که آنها یک درآمد غیر مترقبه‌ای را به دست آورند. بعد از آنکه این موج این تاثیر سپری و روند ورود مواد اولیه آغاز شد،‌ شرکت‌های وارد کننده این مواد را با نرخ دلار بالا وارد کردند و آن زمان بود که اثرات منفی این افزایش قیمت بر روی شاخص‌ها نمود پیدا کرد.

آن زمان از نظر حسابداری، اگر حسابرسان شرکت‌ها این درآمدها را در ردیف درآمدهای غیرمترقبه پیش‌بینی کرده و آنها را به حساب‌ درآمدهای عملیاتی محاسبه نمی‌کردند،‌ در این وضعیت صورت مالی شرکت‌ها به صورت شفاف‌تر نگاشته می‌شد و شرکت‌ها را به اشتباه محاسباتی و پیش‌بینی از وضعیت آینده نمی‌انداخت.

۵- آیا با رشد دلار تنها صنایع صادراتی پیشرو و لیدر بازار می‌شوند؟

بله دقیقا همینطور است و در چنین وضعیتی، سایر شرکت‌ها متضرر می‌شوند. این نکته را هم باید در نظر داشت که افزایش نرخ دلار باعث ایجاد تورم در جامعه هم خواهد شد و این تورم هم در اقتصاد داخلی ما تاثیر می‌گذارد، ‌بنابراین نباید از افزایش سود این شرکت‌ها خوشحال بود.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

چراکه همان شرکت‌های صادراتی نیز برای توسعه داخلی خود همانند خرید تکنولوژی‌های روز نیز باید با نرخ دلار افزایش یافته، معامله‌های خود را انجام دهند،‌لذا عنوان می‌شود که افزایش قیمت دلار در آینده شرکت‌های صادراتی هم تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

۶- با رشد دلار، کدام صنایع، پیشرو و لیدر بازار خواهند شد؟

از آنجایی که حدود ۷۰ درصد بازار ما محصولات خود را صادر می کنند، مثل پتروشیمى ها، فلزى ها و معدنى ها، باعث رشد سود این شرکت ها خواهد شد و البته به ضرر شرکت های وارد کننده مثل خودرویى ها و دارویی ها خواهد شد.

۷- آیا افزایش نرخ دلار برای بازار سرمایه به نوعی تهدید است یا یک فرصت قلمداد می‌شود؟

این مسئله تهدید به حساب می‌آید؛ چراکه شرکت‌های بورسی ما که نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی دارند،‌ سبب خواهد شد که سرمایه‌گذارانی که با این نوسانات مواجه می‌َشوند،‌ امنیت سرمایه‌ خود را به خطر نیاندازند و محتاطانه‌تر از شرایط عادی به این بازار قدم بگذارند.

با توجه به این مسئله که ما در کشور با مشکل حاد نقدینگی مواجه هستیم،‌ اگر این مشکل نقدینگی ما از طریق درآمدهای نفتی یا از طریق سرمایه‌گذاری خارجی حال نشود، سبب خواهد شد که کمبود نقدینگی و اثرات منفی آن در صنایع کماکان وجود داشته باشد.

اما اگر ما کشور با ثباتی باشیم و نرخ ارز ما مشخص باشد و ریسک تغییرات نرخ ارز ما کنترل شده باشد، طبیعی است که سرمایه‌گذاران خارجی با میل بیشتری به این بازار ورود پیدا خواهند کرد و این فرآیند در نهایت به رشد نقدینگی ما کمک بسزایی خواهد کرد.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۶۹ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده بازار
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.