2067, 20, 2223, 
گفتگوی رادیوسهام با مدیرعامل تأمین سرمایه نوین در خصوص پیش بینی زمان رشد بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 16Rating: 5.0گفتگوی رادیوسهام با مدیرعامل تأمین سرمایه نوین در خصوص پیش بینی زمان رشد بورسگفتگوی رادیوسهام با مدیرعامل تأمین سرمایه نوین در خصوص پیش بینی زمان رشد بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

ولی نادی قمی، مدیرعامل تامین سرمایه نوین در گفت‌وگو با رادیو سهام ضمن اشاره گفتگوی رادیوسهام با مدیرعامل تأمین سرمایه نوین در خصوص پیش بینی زمان رشد بورس به این مسئله که بازار صرفا به واقعیت‌ها واکنش نشان می‌دهد، عنوان کرد که اثر گشایش‌ها و بهبود روابط بین‌المللی ایران تا چهار ماه دیگر یا حتی تا بهار سال آینده بر روی سود شرکت‌ها نخواهد آمد.

 

وی در بیان چرایی این مسئله خاطرنشان می‌کند که تحریم‌ها یک شبه به وجود نیامده و یک شبه هم رفع نخواهد شد؛ این مسئله تا بخواهد اثر خود را به شکل وارد شدن تکنولوژی خارجی و سرمایه‌گذاران خارجی بر روی اقتصاد کشور بگذارد، باید تا بهار سال دیگر منتظر ماند.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین معتقد است در شرایطی که سود شرکت‌ها روز به روز درحال کاهش بوده و از سوی دیگر اقتصاد واقعی خوب کار نکرده و بانک‌ها نیز در وضعیت خوبی قرار ندارند، به نظر می‌رسد که شرایط به گونه‌ای نیست که پی بر ای بازار سرمایه به سمت بالا برود.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیرعامل تامین سرمایه نوین را در زیر دنبال کنید:

 

۱- پی بر ای (P/E) بازار سرمایه در آخرین آماری که محاسبه شده، به چه عددی رسیده است؟

با توجه به ای پی اس‌های شرکت‌ها، این رقم در حدود ۶ قرار دارد.

۲- این عدد با پی بر ای بورس در شرایطی که شاخص در قله ۸۹ هزار واحد قرار داشت، چقدر فاصله دارد؟

پی بر ای در آن زمان در حدود ۷٫۵ تا ۸ بود، اما به باور بنده شرایط در آن زمان متفاوت بود؛ یعنی انتظاراتی که در بازار سهام بر اثر انتخابات جدید ریاست جمهوری پیش آمده بود، به صورتی بود که سهام‌داران رشد اقتصاد واقعی کشور را بالا مشاهده می‌کردند، بنابراین پی بر ای بازار بالا رفت.

حتما بخوانید :  پیش بینی افق صعودی سهام از دو منظر

۳- اصولا پی بر ای بازار چند باید باشد؟ برخی از کارشناسان معتقدند که این پی بر ای باید بالاتر از رقم فعلی باشد و برخی هم بر این باورند که باید پایین‌تر باشد. نظر شما در این خصوص چیست؟

در این خصوص رابطه‌ای بین یک نرخ بازده بدون ریسک که به طور معمول نرخ سپرده‌های سود بانکی یاد می‌شود و نرخ رشد سود شرکت‌ها باید برقرار باشد. به عقیده بنده در شرایط فعلی که شرایط نرمالی بر اقتصاد کشور حاکم نیست، این که مطرح می‌شود پی بر ای باید بالاتر از رقم فعلی باشد، صحیح نیست.

در حالت شرایط مختلف این رقم گاهی اوقات به رقم ۸ هم رسیده و گاهی هم از رقم ۶ پایین‌تر آمده است. بنابراین شرایط فعلی نرمال نیست که بتوان عنوان کرد پی بر ای باید بالاتر از ۶ برود؛ شرایطی که سود شرکت‌ها روز به روز درحال کاهش بوده و از سوی دیگر اقتصاد واقعی خوب کار نمی‌کند و بانک‌ها نیز در وضعیت خوبی قرار ندارند، به نظر می‌رسد که شرایط به گونه‌ای نیست که پی بر ای بازار سرمایه به سمت بالا برود.

 

۴- نسبت پی بر ای بازار سرمایه با نرخ سود بانکی چیست؟

برای تعیین پی بر ای بازار، اگر دو جزء عمده را در نظر بگیریم، یکی نرخ سود سپرده بانکی است و دیگری رشد سود شرکت‌ها در سال‌های آینده است. که معمولا می‌گویند که نرخ رشد بازار را نباید بزرگتر از نرخ رشد جی‌دی‌پی کشور مشاهده کرد. به طور مثال اگر ما در سند چشم‌انداز مشخص می‌کردیم که نرخ رشد در حدود ۸ درصد باشد تا کشور رتبه اول منطقه را داشته باشد، دیگر این رقم نباید از ۸ درصد بیشتر باشد.

حتما بخوانید :  زيان «سفاسي» به ٣٠ ريال رسيد

۵- برخی از کارشناسان معتقدند که گشایش‌‌هایی که در روابط خارجی ما پدید آمده است، انتظارات بر این بوده که نرخ پی بر ای بالاتر از رقم فعلی برود، اما بازار واکنشی نشان نداده است. دلیل این مسئله چیست؟

بازار به واقعیت‌ها واکنش نشان می‌دهد و این مسئله صحیح هم است، به این معنی که اثر گشایش‌ها تا چهار ماه دیگر یا حتی تا بهار سال آینده بر روی سود شرکت‌ها نخواهد آمد. چراکه تحریم‌ها یک شبه به وجود نیامده و یک شبه هم رفع نخواهد شد؛ این مسئله تا بخواهد اثر خود را به شکل وارد شدن تکنولوژی خارجی و سرمایه‌گذاران خارجی بر روی اقتصاد کشور بگذارد، باید تا بهار سال دیگر منتظر ماند.

بنابراین فعالین بازار اثر برجام را باید به صورت واقعی و ملموس در بازار حس کنند، اما آن چیزی که بازار در شرایط فعلی با آن روبرو است، شرایط مساعدی نیست؛ شرکت‌ها در گزارش‌های فصل اول و دوم سال، شرایط مناسبی را پشت سر نگذاشتند و انتظارات را برآورده نکردند، لذا بازار با مشاهده این گزارش‌ها باید اثر ملموسی را درک کند تا بتواند قضاوت‌های خود را در خصوص بازار تغییر دهد و پی بر ای بازار افزایش یابد.

۶- بسته خروج از رکود هم قادر به تغییر وضعیت در گزارش‌های ۹ ماهه نیست؟

همانطور که پیش از این نیز گفتم، نتایج این تغییرات باید در گزارش‌های ۹ ماهه خود را نشان دهد و نمی‌توان منتظر اثرگذاری ملموس و با اهمیت این تغییرات در گزارش‌های ۹ ماهه بود. بخش واقعی اقتصاد ما به اندازه‌ای غلط کار کرده که این روند خود را در ترازنامه بانک‌ها نشان داده است؛ در ترازنامه بانک‌ها مطالبات از صنایع مختلف انباشت شده است، بنابراین وقتی که وضعیت بانک خوب و مناسب نیست، به این معنی است که ستون فقرات مالی کشور در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد.

حتما بخوانید :  شفاف سازي " دپارس" در مورد نوسان قيمتي

تا زمانی که اوضاع بانک‌ها خوب نشود و ترازنامه بانک‌ها اصلاح نشود، نمی‌توان انتظار داشت که بتوانیم به سرعت اثر تغییرات را در بازار سرمایه کشور مشاهده کنیم.

معمولا خریداران عمده بازار سهام بانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی و یا بیمه‌ها بوده‌اند؛ حال باید مشاهده کرد که عملکرد این نهادها در بازار چگونه است؛ اکثر این نهادها در بازار فروشنده هستند، صندوق‌های بازنشستگی در پرداخت‌های ماهانه خود مانده‌اند، بانک‌ها هم در همین وضعیت به سر می‌برند و تنها در فکر گذراندن امور روزانه خود هستند.

فعالان بازار این شرایط را در گذشته هم تجربه کرده‌اند و آنها به این شرایط عدت دارند، لذا منتظر هستند که با تدبیر و زمان این دوره سپری شود؛ خوشبختانه تدبیر برای حل مشکلات وجود دارد و حال باید منتظر زمان بود که بتوان از دوره رکودی خارج شد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.