2067, 20, 2223, 
پیش بینی عضو هیئت مدیره قند نیشابور از آینده شرکت های قندیReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 23Rating: 5.0پیش بینی عضو هیئت مدیره قند نیشابور از آینده شرکت های قندیپیش بینی عضو هیئت مدیره قند نیشابور از آینده شرکت های قندی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

الهام خلیلی، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران و عضو هیئت مدیره شرکت قند نیشابورپیش بینی عضو هیئت مدیره قند نیشابور از آینده شرکت های قندی در گفت‌وگو با رادیو سهام، با اعلام این مسئله که با توجه به بارندگی‌های سال جاری ما باید منتظر رشد محصولات زراعی به خصوص چغندرقند در غرب کشور باشیم، گفت که این مسئله باعث بالا رفتن سوددهی شرکت‌های قندی در غرب کشور خواهد شد.

 

وی تاکید می‌کند که شرکت‌های غرب کشور این افزایش سودآوری را در صورت‌های مالی خود پیش‌بینی کرده‌اند.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی سرمایه‌گذاری ایران به شرح زیر است:

۱- اخیرا خبری مبنی بر انتقال مسئولیت تنظیم بازار شکر به انجمن صنفی منتشر شده است، این موضوع چه مزیت‌هایی داشته و چه تاثیراتی در وضعیت شرکت‌های قند و شکری در بورس می‌گذارد؟

تاکنون این کار انجام نشده است، به عبارتی دیگر می‌توان گفت این مسئله درخواستی بوده که از طرف انجمن به دولت داده شده است، اما تا به این لحظه به صورت قطعی موافقتی اعلام نشده است. موضوع اصلی در این خصوص این است که شرکت‌های عضو انجمن متعهد می‌شوند که بالا‌تر یا پایین‌تر از نرخ مصوب اقدام به فروش نکنند.

با توجه به شرایط و عدم وجود کشش کافی در صنعت شکر، فروش بالا‌تر از نرخ مصوب بعید به نظر می‌رسد، اما در خصوص پایین آوردن نرخ شکر باید گفت که کارخانه‌ها ممکن است برای تامین نقدینگی اقدام به نرخ شکنی کرده و پایین‌تر از نرخ مصوب اقدام به فروش می‌کنند و یا ممکن است به دلیل بدهی که به برخی از عوامل مانند چغندر کار‌ها دارند، شکر را به جای پول نقد به چغندرکار‌ها تحویل دهند که این شکر‌ها عمدتا به قیمتهای پایین‌تر از قیمت مصوب توسط این کشاورزان به فروش می‌رسد. این مسئله چیزی جز برهم زدن قیمت در مناطق مربوطه را نداشته که شرکتهای قندی را در فروش شکر خود دچار مشکل نموده و بعضا این شرکت‌ها مجبور می‌شوند که شکر خود را به تبع شرایط منطقه، به قیمت پایین‌تر بفروشند.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

با توجه به این شرایط درخواستی صورت گرفته است که انجمن صنفی بر روی این نرخ گذاری‌ها نظارت داشته باشد.

۲-  تاثیر این کار بر بازار به چه شکل خواهد بود؟

خوب در وهله اول بازار منطقه‌ای کنترل شده و تحت تاثیر فروش‌های زیر قیمت قرار نمی‌گیرد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این کار باعث ایجاد ثبات در بازار شده و قیمت بالا‌تر از بازار کنونی به هیچ عنوان اتفاق نخواهد افتاد.

گاهی ممکن است به دلیل نیاز شرکتهای قندی به نقدینگی این نرخ را در بازار به شدت کاهش دهند و با کاهش نرخ یک شرکت، باقی شرکت‌ها از این کار متضرر خواهند شد. برای تنظیم چنین رفتارهایی در بازار شکر درخواست نظارت بر سازوکار فروش این محصول توسط انجمن صنفی به دولت داده شده است.

۳- سوال دیگر این است که در حال حاضر فصل برداشت چغندر قند است. این موضوع چه تاثیری بر روی گزارش ۹ ماهه شرکت‌های فعال در زمینه قند و شکر می‌گذارد؟

شرکت‌های قندی چند دسته می‌شوند، یکسری از این شرکت‌ها همانند قند قزوین، قند اصفهان و یا قند چهارمحال، تاریخ سالانه آن‌ها‌‌‌ همان ۲۹ اسفند است. گزارش نه ماهه این شرکت‌ها اواخر آذر است، اما یک سری از شرکت‌ها همانند قند ارومیه، قند پیرانشهر و قند مرودشت تاریخ سالانه آن‌ها از ۳۱ ماه تیر است و دسته سوم که نصف شرکت‌های بورسی به حساب می‌آیند، تاریخ سررسید سالانه آن‌ها ۳۱ شهریور خواهد بود.

حتما بخوانید :  درخواست افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی شرکت‌های لبنی

بنابراین شرکت‌های قندی سال مالی متعددی دارند و گزارش پایان آذر ماه آن‌ها متفاوت خواهد بود. چون برداشت چغندر از اواخر شهریور تا مهر صورت می‌گیرد، خیلی از شرکت‌ها سال مالی خود را از آخر شهریور ماه قرار داده‌اند.

بنابراین در خصوص شرکت‌های قندی تعدیل سود کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد چرا که هم تعدیلات لازم از بابت نرخ جدید شکر در صورتهای مالی صورت پذیرفته و هم افزایش جذب چغندر ناشی از بهبود شرایط در صورتهای مالی لحاظ شده است و هم اینکه واردات شکر خام همچنان از طرف دولت ممنوع اعلام شده است و شرکت‌ها در بهترین حالت قادر به تصفیه شکر خام پیش بینی شده در بودجه‌های خود خواهند بود.

۳- در خبر‌ها آمده است که دولت نزدیک به ۶۰ درصد مطالبات شرکت‌های قندی یعنی نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان بابت سال گذشته را پرداخت نکرده است. این موضوع چه تاثیری بر روی گزارش‌های ۹ ماهه این شرکت‌ها خواهد گذاشت؟

وقتی که فروش انجام می‌شود، به تبع آن درآمد شناسایی می‌شود. اما بدهی‌های دولت در قالب یارانه در حسابهای دریافتنی طبقه بندی می‌شود. در واقع وصول این مطالبات تاثیری بر EPS شرکت نخواهد داشت و تنها به نقدینگی شرکت‌ها کمک خواهد کرد.

۴- با توجه به افزایش بارندگی‌ها در پاییز و زمستان امسال انتظار می‌رود که وضعیت کشت و زراعت محصولات مقداری بهبود پیدا کند، این موضوع در صنعت قند چه میزان به کاهش واردات کمک می‌کند و چه تاثیری بر روی نماد صنایع قند و شکر در بورس دارد؟

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

پیش بینی عضو هیئت مدیره قند نیشابور از آینده شرکت های قندی

در خصوص واردات که باید گفت که در سنوات گذشته عمدتا شکر خام وارد کشور شده و توسط شرکت‌ها تصفیه می‌شدند، اما واردات شکر خام در سال گذشته توسط دولت در سال گذشته ممنوع شد.

روند کاهشی واردات شکر خام در جدول بالا در سنوات ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ مشهود است. تنها خود دولت در ماه‌های اخیر اقدام به واردات ۳۰۰ هزار تن شکر خام و توزیع آن بین شرکت‌ها نموده است. بنابراین با کاهش ریسک ناشی از واردات بی‌رویه شکر مواجه هستیم.

در خصوص میزان بارندگی‌ها هم باید گفت که در سمت غرب کشور هم چغندر بیشتری کشت می‌شود و هم میزان بارندگی در وضعیت مطلوبی بوده است. لذا علاوه بر تامین نیاز منطقه، سرریز آن به سایر استان‌ها که با مشکل کمبود بارندگی و کمبود میزان چغندر مواجه هستند، ارسال می‌شود. این امر منجر به آن شده است که شرکت‌هایی همچون پیرانشهر مازاد بر ظرفیت خود کار نموده و مبادرت به جذب حدود ۵۰۰ هزار تن چغندر در سال جاری نمایند.

اما در خصوص شرکت‌هایی که در مناطق خشک‌تر قرار دارند (همچون استان خراسان) همچنان مشکلات مربوط به بارندگی و کمبود کشت چغندر پابرجا بوده و این شرک‌ت‌ها اقدام به دریافت سرریز چغندر غرب کشور می‌نمایند.

البته بدیهی است که این موضوع در صورت‌های مالی شرکت‌ها کم و بیش لحاظ شده است.

در ‌‌نهایت می‌توان گفت که شرکت‌هایی که در غرب کشور فعال هستند، با وضعیت بهتری در صورت‌های مالی خود مواجه بوده و از رشد بهتری برخوردار می‌شوند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.