2067, 20, 2223, 
گفتگو با مدیرتحلیل یک کارگزاری در خصوص پیش بینی آینده صنایع غذایی در بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 24Rating: 5.0گفتگو با مدیرتحلیل یک کارگزاری در خصوص پیش بینی آینده صنایع غذایی در بورسگفتگو با مدیرتحلیل یک کارگزاری در خصوص پیش بینی آینده صنایع غذایی در بورس
[ratings]

مهرزاد منتظری، مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار و کارشناس صنعت غذا در گفت‌وگو با رادیو سهام گفتگو با مدیرتحلیل یک کارگزاری در خصوص پیش بینی آینده صنایع غذایی در بورس با اشاره به اینکه سهام این صنعت را برای سرمایه گذاری مناسب می‌دانم، ابراز امیدواری کرد که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها این صنعت بتواند در بازار صادراتی هم بهتر کار کند.

 

مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار تصریح می‌کند که ایران در صنایع غذایی مزیت صادراتی داشته و با روند کاهشی قیمت مواد اولیه در دنیا می‌تواند در آینده‌ای نزدیک قیمت محصولات خود را نیز کاهش داده و در بازارهای جهانی رقابت کند.

منتظری در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه با سرمایه گزاری اندک در صنایع غذایی می‌توان اشتغال زایی کرد، عنوان می‌کند که شرایط آینده این صنعت کاملا روشن خواهد بود.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار را در زیر دنبال کنید:

 

۱- آقای منتظری دلیل اقبال اخیر سهام دار‌ها به صنایع غذایی چیست؟

همان طور که می‌دانید در بخش‌های مختلف صنایع کشور رکود بالایی مشاهده می‌شود و بارز‌ترین نماد این موضوع هم در فولاد و سیمان و حتی در خودرو هم به وضوح مشخص است. اما در صنعت غذایی ما چنین حالتی را نداریم، چرا که این صنعت مصرف روزمره مردم است و مانند صنایع دارو دچار سیکل رکود و رونق نمی‌شود. به این معنی که در هر شرایط مقدار ثابتی از تقاضا برای محصولات این صنعت در بازار وجود داشته و در شرایط رونق تنها مقداری به تقاضای این صنعت اضافه می‌شود.

برای مثال مصرف روغن نباتی در ایران معمولا یک رقم ثابتی است و با توجه به رشد جمعیت سالانه هم حتی مقداری رشد می‌کند، در نتیجه در سالی که رکود در اقتصاد ایجاد می‌شود این رقم یکباره سی یا چهل درصد کاسته نمی‌شود.

به همین دلیل صنایع غذایی دچار رکودی که در دیگر صنایع مشاهده می‌شود، نشده و این امر باعث شده است که گزارش‌های شش ماهه این صنعت هم نسبتا خوب باشد. مسئله یاد شده این نگرش را در سهام‌داران ایجاد کرده که eps این صنعت را پوشش می‌دهد.

بعضا سهام‌هایی هم وجود دارد که پی بر‌ای‌های خیلی بالایی هم ندارند؛ یعنی نسبت قیمت به سود سهم آن‌ها زیاد نیست. به همین دلایل مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند. در کل به صنایع غذایی و دارویی صنایع تدافعی گفته می‌شود، یعنی زمان‌هایی که اقتصاد وارد سیکل رکود می‌شود این صنایع می‌توانند از سرمایه سهام داران محافظت کنند.

۲- البته اخیرا یعنی در بازه دو سال اخیر افت قابل توجهی هم در این بخش دیده می‌شود، دلیل این افت چیست؟

این به دلیل افت کلی بازار ما است؛ یعنی بازار ما تحت تاثیر جذابیت بالای سود بانکی کل بازار افت قیمتی داشته است.‌‌ همان طور که می‌دانید یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت سهم در بازار سهام نرخ سود بانکی هست.

وقتی نرخ سود بدون ریسک افزایش پیدا کند، قیمت سهام به صورت عمومی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین صنعت غذایی هم با افت همگانی بازار، قیمت سهامش کاهش یافته است. در بحث‌های مالی ما یک نرخ سود بدون ریسک داریم و این سود در ایران حدود ۲۳ درصد است؛ یعنی شما اوراق مشارکتی دارید که در سال به شما ۲۳ درصد بدون ریسک سود می‌دهد.

بنابراین شما در بازار سرمایه بر روی سهمی سرمایه گذاری می‌کنید که مطمئن باشید علاوه بر اینکه سود ۲۳ درصدی بانک را می‌دهد، خطراتی که سرمایه گذاری در بورس دارد را نیز بتواند پوشش دهد.

یعنی در شرایطی که سود بدون ریسک بازار یعنی سپرده بانکی ۲۳ درصد است، شما در بازار بورس حتی یک سهم با سود ۳۲ درصد هم برای سرمایه گذاری توجیه ندارد، چرا که شما شش درصد بالا‌تر از سود بانکی می‌گیرید، اما در مقابل ریسک شدیدی را نیز تحمل می‌کنید.

به همین دلیل کل بازار سرمایه تحت تاثیر نرخ سود بدون ریسک پایین‌تر قیمت گذاری می‌شوند. بنابراین در یک افق یک ساله اگر نرخ سود بانکی به ۱۴ درصد برسد کل بازار سرمایه می‌تواند رشد کند و در چنین شرایطی صنایعی مانند صنایع غذایی که دچار رکود کمتری هستند می‌توانند بیشتر رشد کنند.

۳- در صورت لغو تحریم آیا این صنعت نفعی خواهد برد؟ سهام داران از صنایع غذایی به عنوان صنعتی که در شرایط بعد از لغو تحریم‌ها منفعتی کسب می‌کنند، نام نمی‌برند. اگر ممکن است در این رابطه هم بیشتر توضیح دهید.

رفع تحریم‌ها چندین اثر ملموس خواهد داشت؛ یکی اینکه نرخ سود در ایران شکسته می‌شود. یعنی هم نرخ سود تسهیلات و هم نرخ سود سپرده بانکی کاهش می‌یابد. اگر نرخ تسهیلات کم شود، از هزینه‌های مالی بسیاری از شرکت‌های غذایی کاسته می‌شود و به سودشان افزوده می‌شود.

همچنین اگر نرخ سود سپرده کاهش یابد‌‌ همان طور که گفته شد، باعث افزایش قیمت سهام در کل بازار سهام خواهیم بود. همچنین بعضی از شرکت هستند که مواد اولیه آن‌ها وارداتی است؛ برای مثال در صنعت روغن خوراکی تقریبا ۹۶ درصد روغن خام وارداتی است، در حال حاضر نیز این مواد با هزینه مالی بالایی تهیه می‌شود. چراکه در شرایط تحریمی، ال سی برای کشور باز نمی‌شود و این صنعت نزدیک به ۱۰ درصد سود خود را به هزینه انتقال پول اختصاص می‌دهد.

اگر تحریم‌ها برداشته شود و ارتباط بانکی بین ایران و کشورهای دیگر شروع شود، به همین میزان که هزینه نقل و انتقال کاهش پیدا می‌کند، می‌تواند سود این شرکت‌ها را نیز افزایش دهد. حتی ممکن است بر روی اقلام خوراکی شاهد کاهش قیمت نیز باشیم.

به طور کلی باید گفت سهام‌هایی که هزینه مالی سنگینی متحمل می‌شوند، در صورت لغو تحریم‌ها شرایط مناسبی پیدا خواهند کرد و همچنین سهام‌هایی که مواد اولیه آن‌ها وارداتی است نیز نفع خوبی خواهند برد.

برای مثال در بحث لبنیات تنها کره وارداتی بوده که تنها بعضی از شرکت‌ها هم این کره‌ها را وارد می‌کنند. اما بسیاری از شرکت‌های لبنی ما متحمل هزینه مالی سنگینی می‌شوند. به عبارتی با کاهش هزینه‌های مالی، این شرکت‌ها نیز سود خواهند برد.

۴- بخشی از صنعت غذایی ما نیازمند افزایش قیمت است و همچنین در طرف مقابل خریدار قدرت خرید چندانی ندارد و در صورت افزایش قیمت، میزان مصرف کاهش پیدا می‌کند. به نظر شما راه حل این مشکل چیست؟

در صنعت غذایی بحث کشش محصول مطرح می‌شود، به این معنی که اگر یک کالایی را افزایش قیمت دهیم، بازار مصرف آن کوچک می‌شود. برای مثال در چند سال اخیر این موضوع در بحث شیر و صنایع لبنی کاملا مشهود بوده است. اما بعضی از مواد غذایی هم هستند که چنین وضعیتی ندارند؛ برای مثال‌‌ همان روغن که گفته شد، به دلیل اینکه کالای جایگزینی ندارد، در هر قیمتی مردم مجبور می‌شوند روغن را خریداری کنند. همچنین بازار مصرف کالاهایی مثل شکلات و بیسکوییت به شدت لبنیات دچار مشکل نشده است. البته این صنعت یک صنعت یکپارچه نبوده و در بسیاری موارد افزایش قیمت محصولات قابل انتقال به مصرف کننده نیست و اگر افزایش قیمت داشته باشیم، باعث کاهش فروش می‌شود.

۵- آیا نمی‌توان با یارانه این گپ را پر کرد؟

در این صنعت دولت ترجیح می‌دهد یارانه را به دامدار بدهد و نه به توزیع کنندهای لبنیات یا برای مثال در صنعت شکر دولت از امسال به این صنعت یارانه اختصاص داده تا این صنعت بتواند به حیات خود ادامه دهد.

اما واقعیت این است که در شرایط مالی اخیر دولت، حتی اگر صنعتی هم یارانه بگیر شود، به دلیل اینکه دولت توان پرداخت بسیاری از یارانه‌ها را ندارد، در ‌‌نهایت صنعت مذکور تنها طلبکار دولت می‌شود و عملا کمکی به بهبود آن صنعت نخواهد شد.

۶-  شرکت‌های غذایی معمولا نسبت به دیگر صنایع ارزش بازاری کمتری دارند. در صورتی که بازار مثبت شود، ممکن است تا مدتی این سهم‌ها قفل شوند، دلیل اصلی این رویداد چیست؟

اگر منظور سوال این است که شرایطی پیش می‌آید که عرضه کننده‌ای وجود دارد اما خریداری برای آن پیدا نمی‌شود، باید گفت که در شرایط کنونی بعید است که چنین اتفاقی رخ دهد. زمانی می‌توان از قفل شدن صنایع صحبت کرد که دامنه نوسان بازار سه تا چهار درصد و حجم مبنا‌ها نیز بالا بوده و گره معاملاتی در بازار بورس وجود نداشت. اما درحال حاضر در طی دو سال گذشته تمام این مسائل برطرف شده است؛ حجم مبنا پایین‌تر آمده و دامنه نوسان پنج درصد شده است. بنابراین می‌توان گفت که اگر سهمی دو روز هم صف خرید تشکیل دهد، باز هم رشد قیمتی خود را خواهد داشت و به قیمت هدفش می‌رسد.

به هر حال حتی اگر موج خرید بسیار عجیبی هم به بازار بورس وارد شود، بعید است که ما سهم‌ها و صنایعی داشته باشیم که قفل شوند و تقاضای بالایی در صف خرید آن‌ها بماند.

۷- نرخ ارز مخصوصا دلار در حال بالا رفتن است و در برخی موارد نوسان بیش از ۱۰۰ تومان در روز نیز داشته است. این موضوع بر روی صنعت غذایی کشور چه تاثیراتی خواهد داشت؟

صنعت غذایی کشور در بسیاری از بخش‌ها قیمت گذاری دولتی دارد و معمولا مکانیزم قیمت گذاری در این صنعت هم به این شکل هست که شرکت‌های تولید کننده محصولات بهای تمام شده خود را به سازمان حمایت اعلام می‌کنند و سازمان حمایت یک حاشیه سود برای این شرکت‌ها در نظر می‌گیرد و به این شرکت‌ها نرخ فروش را اعلام می‌کند. در زمان‌هایی که بهای تمام شده این شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند مذاکرات با سازمان حمایت شروع می‌شود و افزایش نرخ را تقاضا می‌کنند، به همین دلیل معمولا در یک بازه زمانی معقولی که سه یا چهار ماه طول می‌کشد این افزایش بهای تمام شده ناشی از افزایش نرخ ارز با افزایش قیمت فروش جبران می‌شود و اگر نوسانات بسیار شدیدی در نرخ ارز شاهد باشیم و برای مثال دولت موافق افزایش قیمت ۲۰ درصدی در کالایی مانند روغن نباشد، بنابراین در چنین شرایطی این شرکت‌ها برای مدتی تحت فشار قرار می‌گیرند تا بتوانند افزایش نرخ‌ها را از دولت بگیرند.

با فضای اقتصادی فعلی جامعه، هیچ شرکتی به دنبال افزایش قیمت نیست؛ چرا که هم رقابت در تولید زیاد شده است و هم میزان تولیدات افزایش یافته است.

۸- گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های فعال صنایع غذایی در بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شرکت‌هایی که دچار مشکل اساسی نباشند، یعنی ساختار مالی و جریان نقدینگی و نوع محصولی که تولید می‌کنند، رقابت پذیر باشد، گزارش‌های متعادلی خواهند داشت.‌‌ همان طور که در گزارش شش ماهه نیز متعادل بودند.

این موضوع باز هم به بحث مواد اولیه این شرکت‌ها باز می‌گردد این موضوع در گزارش‌های شش ماهه نیز کاملا مشهود بوده است. در گزارش شش ماهه شرکت‌هایی با ساختار متعادل داشتیم و در مقابل شرکت‌هایی وجود داشتند که با مشکلات ساختاری دست و پنجه نرم کرده و برندشان قابلیت فروش مناسبی را نداشت، لذا در گزارش شش ماهه نیز عملکرد مناسبی نداشتند، بنابراین پیش بینی می‌شود در گزارش نه ماهه هم گزارش متعادلی نداشته باشند.

برای مثال شرکتی برندی را تولید می‌کند که بازار فروش خوبی دارد، انتظار می‌رود این شرکت نسبت به شرکتی که برند شناخته شده‌ای در بازار ندارد، گزارش بهتری را ارائه دهد. اما در کل به این دلیل که صنعت غذا در کشور دچار رکود نشده انتظار می‌رود که کلیت گزارش‌های شرکت‌های فعال در این صنعت، گزارش‌های متعادلی داشته باشند.

برای مثال در صنعت سیمان وضعیت رکود انقدر شدید است که بسیاری از شرکت‌ها کوره‌های خود را خاموش کرده و یا مجبور به کاهش ۵۰ درصدی در تولید شده‌اند، اما در مقابل در صنعت غذا ما چنین وضعیتی نداریم و با رکود شدید مواجه نیستیم.

۹- به عنوان سوال آخر آینده این صنعت را در بورس چگونه پیش بینی می‌کنید؟ در زمان تحریم‌ها تفکر سهام داران به این شکل بوده است که این صنعت به دلیل وابستگی کم به تحریم‌ها صنعت مطمئنی است اما حالا که قرار هست تحریم‌ها برداشته شود، آیا باز هم کسی سهام این صنعت را خواهد خرید؟

به طور کلی سهام این صنعت را برای سرمایه گذاری بد نمی‌دانم و حتی امیدوار هستم بعد از برداشته شدن تحریم‌ها این صنعت بتواند در بازار صادراتی هم بهتر کار کند. باید به این نکته توجه کرد که ایران مزیت صادراتی نیز در این صنعت دارد. با نسبت سودآوری که در این صنعت شاهد بوده و با توجه به اینکه بحث کاهش قیمت مواد اولیه در دنیا فراگیر است، می‌توان با قیمت‌های پایین تری کالا‌ها را در این صنعت تولید کرد. بنابراین در فضای آینده اقتصادی ایران هم این مزیت می‌تواند حفظ شود.

همچنین با سرمایه گزاری اندک می‌توان در این صنعت اشتغال زایی کرد. بنابراین شرایط آینده این صنعت نیز به نظر من کاملا روشن خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.