2224, 
دلار بخریم؟ افزایش قیمت تا کجا؟Reviewed by سایت رادیوسهام on Nov 28Rating: 5.0دلار بخریم؟ افزایش قیمت تا کجا؟دلار بخریم؟ افزایش قیمت تا کجا؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رکورد قیمتی تا ۳هزار و ۶۳۵ تومان در روز پایانی معاملاتی هفته در حالیدلار بخریم؟ افزایش قیمت تا کجا؟ ثبت شد که تعداد زیادی از معامله‌گران برای خریدهای سنگین در کانال۳۶۰۰ تومانی تردید و اعتقاد داشتند که شاخص بازار دلار به زودی در محدوده‌ای از این کانال متوقف می‌شود.

 

به گزارش رادیوسهام به نقل از اقتصاد آنلاین، قیمت دلار از اواخر هفته‌ای که گذشت راه صعودی در پیش گرفته است رکورد جدیدی را در ۲۹ ماه گذشته برجای گذاشت. عواملی چون خروج ارز به سوی کشورهای همسایه مانند ترکیه، افزایش تقاضای ارزی زوار عتبات عالیات در آستانه اربعین و تحرکات معامله‌گران فردایی (سفته بازان بازار غیر رسمی ارز)، در این زمینه اثر گذار بوده است اما روند افزایشی دلار تا چه مدت پایدار است؟

این موضوعی است که شایان‌کرمی مدیر بورس انرژی و تحلیل‌گر کارگزاری آتی ساز بازار در تحلیلی از روند شاخص دلار و پیش‌بینی حرکت قیمتی آن در روزهای پیش رو به بررسی آن پرداخته است که در ادامه شرح این تحلیل را می‌خوانید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، روند افزایش دلار در هفته‌ گذشته از روز سه شنبه آغاز شد و در روز چهارشنبه ادامه یافت و شاخص دلار در بازار ارز با ۱۷ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۶۱۵ تومان رسید و بالاترین قیمت خود در ۲۹ ماه گذشته را تجربه کرد . و این بالاترین نرخ فروش دلار از ۲۵ خرداد ۹۲ تا آن زمان بود. حتی نرخ دلار در پایان معاملات هفته گذشته در روز پنجشنبه به ۳ هزار و ۶۳۵ تومان رسید.

به گفته فعالان، خروج ارز به سوی کشورهای همسایه مانند ترکیه، افزایش تقاضای ارزی زوار عتبات عالیات در آستانه اربعین و تحرکات معامله‌گران فردایی (سفته بازان بازار غیر رسمی ارز) عواملی بودند که به تحریک قیمت کمک کردند.

رکورد قیمتی تا ۳هزار و ۶۳۵ تومان در روز پایانی معاملاتی هفته در حالی ثبت شد که تعداد زیادی از معامله‌گران برای خریدهای سنگین در کانال۳۶۰۰ تومانی تردید و اعتقاد داشتند که شاخص بازار دلار به زودی در محدوده‌ای از این کانال متوقف می‌شود. رشد آرام و گام به گام دلار یکی از دلایلی است که آنها برای تایید گفته خود از آن استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید :  شروع محتاطانه بازارهای خارجی

بنابراین در شرایطی که عده‌ای در بازار از حرکت دلار به سمت مرز ۴ هزار تومانی سخن گفته‌اند،‌ عمده معامله‌گران از ثبت این قیمت‌ها در هراس هستند و حداقل فعلا حاضر نیستند که خرید‌های سنگینی را انجام دهند.

در ابتدای آغاز معاملات پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز کار خود را در کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز کرد. چهارشنبه ۴ آذر، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۶۰۱ تومان آغاز کرد که ۳ تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز سه‌شنبه بود و در روز پنجشنبه تا ۳۶۳۵ تومان رشد کرد.

به گفته فعالان، پس از پایان کار فعالیت رسمی بازار در روز سه‌شنبه و تعطیلی بانک‌ها، معامله‌گران غیررسمی وارد بازار شدند و با معاملات پشت خطی تلاش کردند، این ارز را به محدوده بالاتری وارد کنند. تلاش‌های آنها در افزایش ابتدایی روز چهارشنبه تاثیر مستقیمی داشت و موجب شد که این ارز در کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان معاملات خود را آغاز کند. پس از این شروع افزایشی، دلار به آرامی به رشد خود ادامه داد و تا ساعت ۳ بعدازظهر به قیمت ۳ هزار و ۶۱۵ رسید،‌رقمی که ۱۷ تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز پیشین بود.

ثبت قیمت یاد شده دلار را به بالاترین نرخ فروش خود از تاریخ ۲۵ خرداد ۹۲ رساند؛ آخرین بار در تاریخ ۲۴ خرداد سال ۹۲ قیمت دلار ۳ هزار و ۶۳۰ تومان بود، ‌اما با اعلام نتایج ریاست‌جمهوری و بهبود انتظارات، ‌قیمت این ارز در یک روز ۱۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۴۷۰ تومان رسید.
حال پس از ۲ سال، شاخص بازار ارز با رشد ملایم و آرام به محدوده قیمتی ۲ سال و نیم پیش نزدیک شده است. افزایشی که از یکسو با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و تورم دور از ذهن نبوده است و ازسوی دیگر از شوک‌های گاه و بیگاه ارزی جلوگیری خواهد کرد. آنچه برای اقتصاد کشور مخرب است جهش ناگهانی نرخ ارز است که اتفاقا موتور اصلی آن، تثبیت نرخ اسمی ارز در شرایط تورمی است.

عوامل موثر بر نرخ دلار در هفته‌های آتی

عواملی بسیاری باعث رشد قیمت دلار هستند. از جمله تراز تجاری منفی در ایران، کسری بودجه دولت، ریزش قیمت نفت و رابطه معکوس قیمت نفت با دلار، افزایش ارزش ایندکس دلار در بازارهای جهانی با رایزنی ها برای افزایش نرخ بهره در آمریکا در ماه دسامبر و رشد شاخص های اقتصادی آمریکا همگی از عوامل صعودی قیمت ارز در این مدت بوده اند.

حتما بخوانید :  پشت صحنه جهش صادراتی در ۸ ماه

در حال حاضر با توجه به پیش رو بودن ارائه بودجه سال ۹۵ در مجلس همچنین مازاد تقاضا ارزی نسبت به عرضه و افزایش ایندکس دلار در بازارهای جهانی و تثبیت آن بالای ۱۰۰ هزار واحد همچنان دلار در بازار داخل به رشد خود ادامه دهد با این تفاوت که به دلیل تثبیت دلار در کانال ۳۶۰۰ تومانی توسط بانک مرکزی همچنین گزارش آژانس در اواسط آذر و احتمال اجرایی شدن برجام از اوایل دی این شیب صعود در هفته های آتی ملایم تر خواهد شد.

سقف افزایش قیمت دلار تا کجاست؟

درصورتیکه به سوابق تجربی دلار در برابر ریال در سال های گذشته دقت کنیم معمولا سقف دلار در هر سال در آذر ماه شکل می‌گیرد.حال این مسئله برای امسال نیز میتواند صدق کند.

اول؛ به دلیل ارائه بودجه سال ۹۵ و کسری بودجه دولت با توجه به ریزش قیمت نفت و کاهش درآمد نفتی دولت همچنین رکود بخش اقتصاد به طبع دولت در سال ۹۵ نیز با کسری بودجه همراه خواهد بود به همین دلیل همواره دلار تا قبل از ارائه بودجه در آذرماه به دلایل فوق رشد خود را پیش خور می‌کند.

هرچند درصورتیکه نرخ ارز در کشور ایران تحت یک اقتصاد باز بود در حال حاضر می‌توانست بالای مرز ۴۰۰۰ تومان باشد. اما با توجه به سیاست نرخ ارز خزنده در بانک مرکزی این نوسانات ارز کنترل می‌شود و بانک مرکزی با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر جامعه نرخ ارز را در محدوده مورد نظر خود تثبیت می‌کند حال در این ماه علاوه بر طرح ارائه بودجه گزارش آژانس و همچنین شروع روند اجرایی برجام را از اوایل دی ماه پیش و داریم همین امر موجب کاهش تقاضا و ترس خریداران و اصلاح قیمتی دلار خواهد بود.

همچنین تثبیت قیمت نفت و عدم ریزش آن و کنترل تورم و نزدیک شدن به تورم تک رقمی بنا بر گزارش های صورت گرفته در آبان ماه ,میتواند در این مسئله نیز کمک کند.پس شاید دلار در سال ۹۵ حداکثر قیمتی خود را در آذر ماه لمس کند. هرچند با توجه به شرایط اقتصادی دولت روند بلند مدت دلار صعودی خواهد بود.

حتما بخوانید :  شروع منفی بازارهای داخلی در هفته جدید

بررسی تکنیکالی دلار در هفته پیش رو

نمودار زیر به بررسی هارمونیکی و روند قیمتی دلار پرداخته شده است. بر اساس اوریج ها نرخ ارز کاملا در مدار صعودی قرار دارد. اما با توجه به الگوهای هارمونیک سقف قیمتی دلار در سال ۹۴ بررسی شده است که با توجه به شکست ۳۵۸۵ دلار تا ۳۶۳۵ در روز پنجشنبه رشد کرد که یکی از مقاومت های معنادار دلار است. در صورت شکست ۳۶۳۵ دلار میتواند به ترتیب تا ۳۷۰۲ , ۳۷۹۵ و ۳۸۴۵ رشد کند که به نظر می‌رسد با توجه به توضیحات فوق ۳۶۳۵ الی ۳۷۰۲ حداکثر قیمت دلار برای سال ۹۴ باشد.

دلار بخریم؟ افزایش قیمت تا کجا؟

نتیجه گیری

با درنظر گرفتن کسری بودجه دولت ، ریزش قیمت نفت و کاهش درآمد صادراتی، همچنین رکود بخش تولید در اقتصاد، تراز تجاری منفی با کسر صادرات از واردات لایحه بودجه سال ۹۵ در این ماه به مجلس می‌رود به همین منظور قیمت دلار راه صعودی خود را قبل از ارائه لایحه در پیش گرفته اما این نکته حائز اهمیت است  که عواملی همچون گزارش آژانس از عملکرد هسته ای در اواسط آذرماه و اجرایی شدن برجام از اوایل دی می‌تواند باعث احتیاط خریداران در خرید دلار در کانال ۳۶۰۰ تومانی شود.

از نظر تحلیل تکنیکال نیز با توجه به شکست ۳۵۸۵ دلار تا ۳۶۳۵ در روز پنجشنبه رشد کرد که یکی از مقاومت های معنادار دلار باشد. در صورت شکست ۳۶۳۵ دلار می‌تواند به ترتیب تا ۳۷۰۲ , ۳۷۹۵ و ۳۸۴۵ رشد کند که به نظر می‌رسد با توجه به توضیحات فوق ۳۶۳۵ الی ۳۷۰۲ حداکثر قیمت دلار برای سال ۹۴ باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

قیمت‌گذاری خودرو پس از گذشت سه ماه نه تنها هنوز تعیین تکلیف نشده است، بلکه با ورود مجلس به این موضوع پیش‌بینی می‌شود اعلام قیمت‌های جدید باز هم به تاخیر افتد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.