2067, 20, 2223, 
گفتگوی رادیوسهام با مدیرمالی پالایش نفت شیراز در خصوص وضعیت فعلی و پیش بینی آینده پالایشی هاReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 29Rating: 5.0گفتگوی رادیوسهام با مدیرمالی پالایش نفت شیراز در خصوص وضعیت فعلی و پیش بینی آینده این صنعتگفتگوی رادیوسهام با مدیرمالی پالایش نفت شیراز در خصوص وضعیت فعلی و پیش بینی آینده این صنعت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی رادیوسهام با مدیرمالی پالایش نفت شیراز در خصوص وضعیت فعلی و پیش بینی آینده این صنعت

ناصر تنگستانی، مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز در گفت‌وگو با رادیو سهام، ضمن اشاره به نرخ‌گذاری وزارت نفت بر خلاف مصوبه دولت در خصوص عدم تاثیردهی کیفیت فرآورده‌های پالایشی بر نرخ‌گذاری‌ها، عنوان کرد، که در صورت به ثمر نرسیدن اعتراض ما در وزارت نفت، تا زمانی که پروژ‌ه‌های کیفی‌سازی خط تولید ما به سرانجام نرسد، صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها به مشکل برخواهد خورد.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز را در زیر دنبال کنید:

۱- تاثیر بنزین هزار تومانی بر روی صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها چگونه است؟

این مسئله در صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها هیچگونه تاثیر ندارد، به این دلیل که قیمت بنزین و فرآورده‌های ما به صورت کلی بر مبنای نرخ‌های بین‌المللی قیمت‌ گذاری می‌شود. اما ما فرآورده‌ها و به خصوص بنزین را با قیمت مصوب دولت در اختیار مصرف کننده می‌گذاریم و دولت مابه‌التفاوت قیمت را به عنوان یارانه‌ها به ما پرداخت می‌کند.

بنابراین برای ما فرقی نمی‌کند که دولت بنزین را با قیمت ۱۰۰ تومانی می‌فروشد، یا با قیمت ۱۰۰۰ تومانی، چراکه مابه‌التفاوت قیمت را به وسیله یارانه‌ها به ما پرداخت می‌کند.

حتما بخوانید :  سود ۲۴۶ریالی برای هرسهم «شپارس» در دوره مالی ۶ماه

۲- اخیرا بخشنامه‌ای از سوی سازمان امور مالیاتی صادر شده مبنی بر عدم شمول مالیات بر ارزش افزوده بر مابه‌التفاوت یارانه‌ها بابت فرآورده‌های نفتی، آیا این بخشنامه تاثیر بر صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی می‌گذارد؟

این بخش‌ نامه هم تاثیری بر صورت‌های مالی شرکت‌ها نمی‌گذارد؛ مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون به قیمت مصوب یا همین بنزین هزار تومانی تعلق می‌گیرد، اما همانطور که پیش از این هم عنوان کردم، پالایشگاه‌ها فرآورده‌های خود را با قیمت بین‌المللی به دولت می‌فروشد. مالیات بر ارزش افزوده هم بر قیمت مصوب تعلق می‌گیرد و مابه‌التفاوتی را که دولت تحت عنوان یارانه به پالایشگاه‌ها پرداخت می‌کند، تحت شمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند.

این مسئله پیش از این هم اجرا می‌شده است، اما برای اینکه روال قانونی در این مسئله اجرا شود، خود سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه‌ای این مسئله را صادر کرده است.

تا پایان سال ۹۱ روش به این صورت بود و اما در حال حاضر که سازمان‌ امور مالیاتی بر روی حساب‌های سال ۹۲ و ۹۳ کار می‌کند، مجبور شدند که این بخش‌نامه را مجددا تمدید کنند.

۳- چرا تا به امروز گزارش‌های شش ماهه سال ۹۴ منتشر نشده است؟

پالایشگا‌ه‌ها برای انتشار گزارش‌های شش ماهه با مشکلاتی در زمینه نرخ‌های اعلامی دولت مواجه شده است. نرخ‌های اعلامی از سوی دولت با حساب‌های ما منطبق نیست، بنابراین این مشکلات را به مقامات بالاتر در وزارت نفت ارجاع داده‌ایم و درحال حاضر مشغول بررسی هستند.

حتما بخوانید :  عرضه اولیه ۲۰ درصد سهام «دکپسول» برای هفته آینده

۴- مشکلات پیش آمده در چه زمینه‌هایی است؟

این مسائل در واقع همان مشکلات قدیمی ما است که صورت‌های مالی ما در خصوص نرخ‌ فرآورده‌ها و خوراک، با نرخ‌های اعلامی از سوی دولت منطبق نیست. دولت باید طبق قانون فرآورده‌های ما را بر اساس نرخ فوب خریداری کنند.

۵- مگر تا پیش از این نرخ‌گذاری‌ها به همین شکل نبوده، پس چرا درحال حاضر با مشکل مواجه شده‌اید؟

بله، نرخ گذاری‌ها به همین شکل بوده، اما به مرور زمان دستورالعمل‌ها تغییراتی می‌کند و بر همین اساس حساب‌های ما هم دچار سردرگمی می‌شوند.

۶- دستورالعمل‌ها شامل چه تغییراتی شده‌اند؟

به طور مثال قرار بوده که طبق مصوبه هیئت دولت بحث کیفی سازی محصولات تولیدی پالایشگا‌ه‌ها تا سال ۹۸ مسکوت باقی بماند و در واقع قرار بر این بوده که کیفیت فرآورده‌ها در قیمت‌شان موثر نباشد، تا پالایشگاه‌ها بتوانند در عرض این چند سال روند کیفی‌سازی خط تولید و مجتمع‌های خود را به سرانجام برسانند.

اما درحال حاضر مشاهده می‌شود که نرخ‌های اعلامی دولت برای برخی از فرآورده‌ها، مسئله کیفیت را لحاظ کرده‌اند، بنابراین ما این مسئله را به وزارت نفت ارجاع دادیم که در خصوص نرخ‌گذاری‌ها بازنگری کنند.

۷- چه محصولاتی شامل نرخ‌‌گذاری بر اساس کیفیت شده‌اند؟

این نرخ گذاری برای بنزین، نفت گاز، سوخت هوایی و به نوعی محصولاتی که عمده تولیدات ما را پوشش می‌دهد، صورت گرفته است.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

۸- اگر وزارت نفت اعتراض شما را رد کند، آن زمان وضعیت به چه صورت درمیاید؟

ما به ناچار به این تغییر قیمت تن می‌دهیم، تا بتوانیم در زمان مقرر کیفی سازی خط تولید خود را به سرانجام برسانیم و پروژه‌های خود را تکمیل کنیم. لازم به ذکر است که اگر نتوانیم در تجدید نظرخواهی موفق شویم، تا زمانی که پروژه‌های کیفی سازی مجتمع‌ها پالایشی به سرانجام برسد، ما در صورت‌های مالی خود با مشکل مواجه خواهیم بود.

۹- بنابراین با توجه به وضعیتی که برای انتشار گزارش‌های شش ماهه به وجود آمده، امیدی هست که گزارش‌های ۹ ماهه راس زمان مقرر منتشر شوند؟

اگر بتوانیم برای گزارش‌های شش ماهه به یک جمع بندی قابل قبول برسیم، امیدواریم که بتوانیم گزارش‌های ۹ ماهه را در زمان خود منتشر کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.