2067, 20, 2223, 
گفتگو با مدیر هلدینگ IT بانک شهر در خصوص پیش بینی وضعیت شرکت های رایانه ای بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 5Rating: 5.0گفتگو با مدیر هلدینگ IT بانک شهر در خصوص پیش بینی وضعیت شرکت های رایانه ای بورسگفتگو با مدیر هلدینگ IT بانک شهر در خصوص پیش بینی وضعیت شرکت های رایانه ای بورس
[ratings]

سیاوش محمدی، مدیرعامل هلدینگ آی تی بانک شهر، در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به این مسئلهphoto_2015-12-05_14-59-14 که تنها ناحیه امن منطقه برای سرمایه گذاری، ایران است، عنوان می‌کند که امنیت ایران می‌تواند صنعت کشور از جمله صنعت IT را در منطقه تبدیل به یک صنعت هاب کند.

وی بر این باور است که کشور ایران می‌تواند در صنعت IT به هاب منطقه تبدیل شود و با توجه به پتانسیل‌های فراوانی که در کشور وجود دارد، می‌توان تمامی کارهای موفق دنیا را به سرعت در کشور به اجرا گذاشت.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیرعامل هلدینگ آی تی بانک شهر را در زیر مشاهده کنید:

۱- گروه رایانه و انفورماتیک نسبت به سایر صنایع در بازار سرمایه یک تفاوت ویژه دارد. اینکه با پیشرفت تکنولوژی آینده تمام صنایع به رایانه و مباحث انفورماتیک وابسته است و این صنعت می‌تواند در تمام صنایع ورود پیدا کند، لطفا توضیح دهید که مزایای این صنعت نسبت به سایر صنایع چیست؟

اولین موضوع این است که عموم صنایع در کل دنیا بر پایه نظام‌های اطلاعاتی اداره می‌شود و این نظام‌های IT مبتنی بر اینفورمیشن تکنولوژی بسیار گسترده هستند. حال در همین نظام‌ها یکسری مباحث خاص وجود دارد که در صنایع استفاده می‌شود و یکسری مباحث هم در بستر جامعه حرکت می‌کند.

قسمتی دیگر از این تکنولوژی در بستر جامعه حرکت می‌کند؛ به خصوص در حجم بالای اطلاعات و با حجم بالایی از مشتریان که می‌توان به عنوان نمونه از بانک‌ها، بیمه‌ها و یا صنایع تحویل از راه دور نام برد که خوشبختانه در کشور ما هم نمونه‌های موفق آن دیده می‌شود.

اینکه چه تفاوتی بین صنایع مبتنی بر IT و دیگر صنایع وجود دارد، در ابتدا بحث سرمایه گذاری مطرح می‌شود. سرمایه گذاری در صنایع IT هم نسبت به صنایع سرمایه بر بسیار پایین بوده و هم اینکه زود بازده است.

در صنایع IT و به خصوص آن بخشی که در قسمت نوآورانه حرکت می‌کنند، سرمایه گذاری، هم زمان کوتاهی دارد و هم مبالغ پایین‌تری نسبت به صنایع دیگر را به خود اختصاص می‌دهد؛ برای مثال شما اگر بخواهید در کارخانه سیمان سرمایه گذاری کنید، برای یک کارخانه یک میلیون تنی، نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار باید هزینه شود که با قیمت دلار فعلی نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود، این مسئله درحالی مطرح می‌شود که دوره ساخت این کارخانه‌ها، زمانی در حدود یک دوره سه ساله را به خود اختصاص می‌دهد و بعد از این دوره هم مباحث فروش نیز آغاز می‌شود.

اما در صنعت IT وقتی که قسمت دوم آن یعنی مبتنی بر آحاد جامعه شکل می‌گیرد، شما با یک ایده روبرو هستید که به یک فرصت تجاری و بستر فروش تبدیل می‌شود. برای مثال وقتی شما شرکت استیو جابز (اپل) را نگاه می‌کنید، آیفون را تولید می‌کند که مردم به صورت وسیع آن را خریداری می‌کنند، این شرکت می‌تواند با ایده‌های خود که مبتنی بر سیستم‌های تجاری است، ایده‌هایی جدید مانند موبایل بانک، تجارت الکترونیک یا بانک داری الکترونیک را ایجاد کند.

این موضوعات‌‌ همان ایده‌های تجاری مبتنی بر IT بوده که سخت افزار خیلی پیچیده‌ای برای سرمایه گذاری نداشته و خیلی زود هم به بهره برداری می‌رسد. بنابراین تفاوت بین صنعت IT و صنایع دیگر این است که برای اینکه ایده به محصول تبدیل شود، زمان زیادی صرف نمی‌شود و دوم اینکه سرمایه مورد نیاز برای تبدیل ایده به محصول مقدار زیادی نیست.

۲- چرا پی بر ‌ای اکثر سهم‌های این گروه، بالا‌تر از صنایع بنیادی مانند پتروشیمی، سنگ آهنی و فولادی است؟

پی بر‌ای اصولا مفهومی است که به ظاهر خیلی ساده می‌آید، اما مقداری باید درباره این مفهوم فکر کرد؛ برای مثال P/E صنعت IT هفت است ولی P/E صنعت سیمان پنج است؛ وقتی در بازار از P/E به عنوان سمبل بازدهی صحبت می‌شود، باید مبحث ریسک را هم در کنار این بازدهی قرار دهیم.

یعنی باید گفت که بازدهی تناسبی با ریسکی در بازار سرمایه باید داشته باشد؛ هرچقدر استمرار فعالیت یک شرکت را بیشتر فرض کنید و فکر کنید که این شرکت در دراز مدت هم از عوامل بیرونی کمتر متاثر خطر می‌شود، قیمت بالاتری در بازار برای آن پرداخت می‌شود.

برای مثال در صنعت پتروشیمی با توجه به چشم اندازی که در قیمت نفت داریم و همچنین کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در جهان، مردم حاضر به پرداخت پول بیشتر برای سهام پتروشیمی نخواهند بود. اما در حوزه IT اگر هزینه اس‌ام اس ۱۰ درصد افزایش یابد، هزینه چندانی برای مشتری محسوب نمی‌شود، اما با توجه به رشد استفاده از این سیستم، میزان سود دهی به شدت افزایش پیدا می‌کند.

همچنین برای افزایش حجم این اس‌ام‌ها نیز نیاز به افزایش سرمایه گذاری نیست؛ به همین دلایل P/E صنایع IT که مبتنی بر بازار مصرف عمومی طراحی می‌شوند، به شدت افزایش می‌یابد.

بنابراین وقتی از P/E صحبت می‌کنیم، یعنی یک نرخ رشدی را برای سود شرکت در نظر گرفته می‌شود و بر اساس این، نرخ رشد بانکی P/E آن معادل پنج محاسبه می‌شود؛ اگر با P/E شش در صنعت IT سرمایه گذاری کنیم، بعد پنج سال سود بیشتری نسبت به نظام بانکی به دست می‌آوریم.

بنابراین P/E در بازار سرمایه بر اساس ریسک سنجیده می‌شود و مردم با استفاده از این دو متغییر در بازار فعالیت می‌کنند.

۳- با توجه به رشد روزافزون نقش انفورماتیک و رایانه در جامعه و صنعت، فکر می‌کنید چشم انداز این صنعت در ۱۰ سال آینده به چه شکل خواهد بود؟ آیا روزی خواهد رسید که صنعت انفورماتیک به لیدر بازار سرمایه تبدیل شوند؟

این موضوع به شدت به محیط اقتصادی کشور وابسته است؛ محیط اقتصادی ما نسبت به محیط‌های اقتصادی جهان، چند تفاوت اساسی دارد، برای مثال تورم کشور ما با وجود تمام تلاش‌های این چند سال هنوز ۱۵ درصد است. همچنین نرخ بهره ما حدود ۲۶ درصد بوده، بنابراین مفهوم اعداد یاد شده این است که انتظاری در جامعه ما وجود دارد که بر اساس این انتظارات باید فکر و عمل کرد.

در آمریکا و کشورهای صنعتی بزرگ که تورم و نرخ بهره را مدیریت کرده و به آن اجازه داده‌اند که این مفاهیم در نظام عرضه و تقاضا شکل بگیرد، مسئله‌ای به نام نرخ دستوری، به شکل آنچه ما داریم ندارند، بنابراین در چنین فضایی صنایع بهتر می‌توانند جایگاه خود را پیدا کنند.

برای مثال اگر ۱۰ شرکت اول آمریکا را نگاه کنید، تقریبا ۶۰ درصد آن در حوزه IT فعالیت دارند. البته باید گفت که در این کشور‌ها انگیزش‌ها بر اساس محیط واقعی اقتصاد شکل می‌گیرد و همچنین با توجه به اینکه در حوزه IT ایده‌پردازی بسیار مهم است، تفاوت بسیاری با محیط کنونی اقتصاد ایران دارد.

برای مثال در محیط اقتصادی کنونی ایران، زمین وملک کماکان به عنوان یک دارایی قابل اتکا و بدون ریسک در نظر گرفته می‌شود و یا نظام انحصاری که در اقتصادمان ایجاد کرده‌ایم و همچنین روابط سیاسی که اقتصاد را شکل داده‌اند، باعث می‌شوند که اقتصاد ایران و جهان قابل مقایسه نباشد.

از طرف دیگر اگر به حجم بازار سرمایه توجه کنید با قیمت‌های فعلی تقریبا ۱۵۰ میلیارد دلار است که به هر شکل عدد کوچکی به حساب می‌آید. در همین نظام سرمایه نهایتا ما ۱۰ شرکت IT داشته باشیم و در ‌‌نهایت باید گفت که مگر چند درصد از اقتصاد ما بر اساس تکنولوژی IT هست؟

۴- یعنی حتی در یک چشم انداز ۱۰ سال هم نمی‌توان متصور بود که به سمت یک اقتصاد بر اساس تکنولوژی IT حرکت کنیم؟

به عبارتی باید گفت که ما چاره‌ای جز حرکت در این مسیر نخواهیم داشت. اول اینکه اقتصادهای مبتنی بر IT بهره وری بالایی دارند، اما این اقتصاد الزاماتی ایجاد می‌کند و ما در صنعت IT کشور به این بلوغ نرسیده‌ایم.

برای مثال هنوز یاد نگرفته‌ایم که ترافیک را می‌توان با IT کنترل کرد. وقتی در جامعه‌ای این تفکر هنوز به بلوغ نرسیده آیا سرمایه گذار می‌تواند به سوددهی فکر کند؟

اما با تمام این موضوعات ما چاره‌ای جز حرکت به سمت این صنعت نخواهیم داشت، اما در اقتصاد ما که بیش از ۸۰ درصد آن دولتی و حداکثر ۲۰ درصد خصوصی است و همچنین بسترهای حوزه IT توسط نهاد‌های حاکمیتی تعریف می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت که در کوتاه مدت شرکت‌های فعال در حوزه IT در بازار سرمایه لیدر سایر بخش‌ها شوند.

۵- ارزیابی شما از گزارش‌های شش ماهه این صنعت چگونه است؟

در یک سال و نیم گذشته به دلیل رکودی که به هر دلیلی در اقتصاد ایجاد شده باید گفت که گزارش‌های شش ماهه کاملا واقعی هستند. یک طرحی از آینده وجود دارد و شرکت‌ها نیز با احتیاط عمل می‌کنند. لذا در شرایطی که قیمت نفت کاهش پیدا کرده و قیمت خدمات نیز شکل واقعی خود را پیدا نکرده است، این گزارش‌ها را می‌توان واقعی پنداشت.

همچنین نظام بانکی ما به دلیل نرخ سود موثری که ایجاد کرده، رقابت بسیار سنگینی را با بازار سرمایه به وجود آورده و همین مسئله سبب شده تا مردم پول خود را تنها در بانک سپرده گذاری کنند. این موضوعات همگی ناشی از رکود است و باعث می‌شود که تولید کاهش یافته که در ‌‌نهایت در بخش خدمات نیز این کاهش تسری یافته است.

در این صنعت گردش مالی خیلی مهم بوده و وقتی گردش مالی در اقتصاد کاهش پیدا می‌کند، در صنعت نیز شاهد این کاهش خواهیم بود. یعنی وقتی میزان هزینه کرد در اقتصاد کاهش پیدا می‌کند، تعداد خدمات مبتنی بر IT (مانند تعداد تراکنش‌های خرید، تعداد sms‌ها) نیز کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین رکودی که در اقتصاد شاهد هستیم، قطعا در گزارش‌های شش ماهه این صنعت نیز مشاهده می‌شود و اگر این گزارش‌ها را نگاه کنید حداکثر برابر با گزارش‌های شش ماهه سال گذشته خواهد بود و بخشی نیز پایین‌تر از سال گذشته هستند.

۶- انتظار شما از گزارش ۹ ماهه چگونه خواهد بود؟ تاثیر کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی و وام اختصاص داده شده به خودرو در این گزارش‌ها تاثیری نخواهند داشت؟

به نظر من هیچ تفاوتی نخواهد داشت؛ هر تصمیمی در اقتصاد گرفته شود و هر میزان نقدینگی که تزریق شود، با یک تاخیر اثرات خود را در دیگر بخش‌های اقتصاد خواهد گذاشت. بنابراین این تصمیم که در پاییز امسال گرفته شده در بهترین حالت در بهار سال آینده تاثیر خود را نشان می‌دهد.

همچنین شاید پیک مصرفی که در شب عید ایجاد خواهد شد، تاثیری را در این صنعت بگذاردژ که باز هم من احتمال بروز این اتفاق را بسیار کم می‌دانم، چراکه هنوز موتور اقتصاد ما روشن نشده است.

۷- لغو تحریم‌ها چه تاثیری بر این صنعت خواهد داشت؟

به باور بنده لغو تحریم‌ها در این صنعت زود‌تر از صنایع دیگر تاثیرخود را خواهد گذاشت؛ وقتی لغو تحریم‌ها انجام می‌شود، اول از همه نظام بانکی ما به نظام بانکی جهانی متصل می‌شود و نظام بانکی یعنی گردش پول و ارتباط با دنیا و از طرف دیگر شرکت‌هایی که در بورس فعال هستند، عمدتا متصل به نظام بانکی فعالیت می‌کنند.

در مرحله بعد وقتی ما به نظام اقتصاد جهانی متصل می‌شویم، اتفاقاتی در اقتصاد کشور ما رقم خواهد داد که گردش مالی ما را بالا خواهد برد. در این وضعیت تکنولوژی‌های جدید دنیا در ایران وارد می‌شوند و آنگاه ما کشوری هستیم که می‌توانیم در منطقه به شکل بسیار موثری عمل کنیم، چرا که به دلیل ناامنی در دیگر مناطق خاورمیانه، قابلیت سرمایه گذاری در ایران به شدت بالا هست.

به عبارتی یک بازار ۳۵۰ میلیونی در منطقه وجود دارد که تنها ناحیه امن آن برای سرمایه گذاری ایران است؛ بنابراین امنیت ایران می‌تواند صنعت کشور از جمله صنعت IT را در منطقه تبدیل به یک صنعت هاب کند. یعنی در حوزه IT ما می‌توانیم کشور را تبدیل به یک هاب در منطقه کنیم و اگر این مهم رخ دهد، با توجه به پتانسیل این صنعت، گفته می‌شود که کارهای موفق دنیا در این حوزه به سرعت به اجرا گذاشته می‌شود.

بنابراین چون در این حوزه یک خلاء منطقه‌ای وجود دارد، با توجه به پتانسیل نیروی انسانی بسیار بالایی که ایران دارد، می‌توانیم به شدت رشد کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.