2067, 20, 2223, 
مصاحبه با دبیرانجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص پیش بینی زمان خروج از رکود و آینده این صنعتReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 6Rating: 5.0مصاحبه با دبیرانجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص پیش بینی زمان خروج از رکود و آینده این صنعتمصاحبه با دبیرانجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص پیش بینی زمان خروج از رکود و آینده این صنعت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مصاحبه با دبیرانجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص پیش بینی زمان خروج از رکود و آینده این صنعت

رسول خلیفه سلطانی، دبیرکل انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفت وگو با رادیو سهام، با ابراز امیدواری نسبت به شش ماه آینده صنعت فولاد در کشور، بزرگترین مانع پیش روی این صنعت را واردات محصولات فولادی چینی و پایین بودن تعرفه واردات عنوان کرد.

وی با اعلام این مسئله که تعرفه فعلی واردات محصولات فولادی، ۱۱ درصد است، عنوان کرد که با رایزنی های صورت گرفته با وزارت خانه های مربوطه، احتمال افزایش تعرفه واردات فولاد به ۳۰ درصد وجود دارد.

دبیرکل انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص گزارش های شش ماهه این صنعت، این گزارش ها را نسبت به گزارش های پیشین خود بدون تفاوت دانست، اما ابراز امیدواری کرد که تاثیرات سیاست های تحریک تقاضای دولت در این بخش، تا پایان سال جاری و یا در گزارش های سه ماهه این صنعت در سال آینده، نمود خواهد داشت.

مشروح گفت وگوی رادیوسهام با رسول خلیفه سلطانی را در زیر دنبال کنید:

 

۱- آقای سلطانی موضوع بحث ما در خصوص صنعت فولاد در بازار سرمایه است؛ به نظر شما با فروش بیش از ۱۰۰ هزار خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی و همچنین اختصاص وام ۶۰ میلیونی مسکن ،شاهد چه تاثیراتی در صنعت فولاد خواهیم بود؟

قاعدتا افزایش فعالیت این دو صنعت می تواند بر روی صنعت فولاد نیز تاثیر گذار باشد. اگر چه مقداری از شدت رکود کاسته شده اما در کل باید گفت که رفتار عرضه و تقاضا در بازار خیلی قابل پیش بینی نیست. کل بازار در حال حاضر در حالت سکوت قرار گرفته و این موضوع باعث می شود که رفتار آینده بازار قابل پیش بینی نباشد.

حتما بخوانید :  انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها بر بازار سرمایه

با این حال پیش بینی کلی این است که چرخه اقتصادی دوباره شروع به کار می کند، همچنین با توجه به اخبار مثبتی که از برجام به گوش می رسد و با مشاهده تلاش فعالین اقتصادی دیگر کشورها برای وارد شدن به بازار ایران، سبب می شود که یک نگاه مثبت به آینده در میان جامعه شکل بگیرد. با این حال ارائه اعداد و ارقام برای توصیف شرایط آینده مقداری سخت است و من از این کار اجتناب می کنم.

۲- فروش ۱۰۰ هزار خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی چه تاثیراتی بر صورت مالی شرکت های فولادی که تامین کننده ورق برای کارخانه های خودرو سازی هستند گذاشته است؟

درباره اعداد و ارقام به صورت کمی، هیچگونه اطلاعاتی نمی توانم ذکر کنم. ممکن است این شرکت ها جنس های انبار خود را به فروش رسانده باشند و همچنین به این بستگی دارد که مبلغ پولی که دریافت می کنند به چه شکل مورد استفاده قرار می گیرد. لذا نمی توان حدس زد که منابع تزریق شده به خودروسازها تا چه اندازه در اختیار سایر صنایع قرار می گیرد.

۳- موضوع تعرفه واردات ورقه فولادی به کجا رسید؟ این تعرفه در حال حاضر چند درصد بوده و قرار است چه تغییراتی داشته باشد؟

به صورت متوسط این تعرفه ۱۱ درصد است، اما امیدواریم این رقم به حدود ۳۰ درصد افزایش یابد. در چند جلسه که با وزارت خانه های مربوطه داشته ایم، این موضوع در حال پیگیری هست.

۴- در صورت افزایش این تعرفه به ۳۰ درصد چه تاثیری بر صورت های مالی و عملکرد فولاد سازان داخلی خواهد داشت؟

همین اندازه که فولاد از کشورهای خارجی وارد نشود، سبب می شود که مصرف کننده این موضوع را دریابد که باید از شرایط موجود بازار پیروی کنند، بنابراین میزان فروش فولاد شرکت های داخلی بیشتر می شود.

همان طور که می دانید ما در صنعت فولاد با دامپینگ مواجه هستیم، به این معنی که کشور چین با ورود به این بازار، باعث افزایش فشار به تولید کنندگان دیگر کشورها شده است. کشورهای دیگر نیز تعرفه های ۳۰ تا ۴۰ درصدی و در برخی موارد حتی بیش از ۴۰ درصد را برای واردات فولاد برقرار کرده اند.

حتما بخوانید :  پیش بینی افق صعودی سهام از دو منظر

کشورهایی همانند آمریکا، اروپا، ترکیه و اتحادیه عرب از جمله این کشورها هستند، بنابراین اگر این اتفاق برای کشور ما هم بیافتد، تولید کنندگان ما نیز می توانند برای آینده بازار خود برنامه ریزی کرده و به دنبال آن شاهد افزایش میزان فروش این شرکت ها خواهیم بود، کما اینکه شرکت های فولادی کشور باید مسیر راه خود را در آینده، به بحث صادرات متمرکز کنند.

ما می توانیم مزیت هایی برای صادرات در این صنعت داشته باشیم، اما در وهله اول باید در بازار داخلی تحت فشار دامپینگ قرار نگیریم.

۵- با توجه به شرایط کنونی به نظر شما رکود چه زمانی از صنعت فولاد خداحافظی خواهد کرد؟

این موضوع به موارد بسیاری بستگی دارد؛ یک بحث همین بحث تعرفه ها و دامپینگ کشور چین بوده که به هر جهت تنها مربوط به کشور ما نیست.

موضوع دیگری که حائز اهمیت است، بحث دوران پسا برجام بوده که شرایط مهمی و ویژه ای را برای شرکت ها به وجود خواهد آورد.

مسئله مهم دیگر، سرمایه گذاری های کشورهای خارجی است؛ طبیعتا اگر ما در شرایطی قرار بگیریم که تعرفه های حمایتی خوبی داشته و از طرف دیگر روند پسا برجام به خوبی اجرا شده و میزان فروش نفت نیز افزایش یابد، دولت با افزایش میزان درآمد مواجه خواهد بود و به دنبال آن میزان هزینه های عمرانی نیز افزایش می یابد. در آن صورت اگر اجازه ورود به سرمایه گذاران خارجی به بازار ما داده شود، می توان امیدوار بود که تا شش ماه آینده از رکود خارج شویم.

۶- با توجه به مطالب ذکر شده، بزرگترین دغدغه صنعت فولاد چیست؟

بزرگترین دغدغه همین تثبیت بازار فولاد است؛ اگر تعرفه در این صنعت گذاشته شود، خود به خود کارخانجات بزرگ ما به سمت صادرات حرکت خواهند کرد. اما تا حمایت تعرفه ای برای جلوگیری از واردات بی رویه ای که در حال حاضر اتفاق افتاده، انجام نگیرد، امکان برنامه ریزی به صورت دقیق برای آینده وجود نخواهد داشت.

حتما بخوانید :  توضیحات «لخانه» در خصوص افزایش قیمت سهام

برای مثال در شش ماهه سال جاری شاهد افزایش ۸۶ درصدی صادرات نسبت به سال گذشته بوده ایم؛ بنابراین می توان گفت که صادرات در حال رشد است، چرا که ما در شرایط منطقه ای خوبی قرار داریم.

کشورهایی مانند عراق و دیگر کشورهای همسایه در خلیج فارس، بازار مصرف بسیار مناسبی را برای محصولات ما به حساب می آیند، از سوی دیگر کالاهای کیفی ما همانند ورق فولاد مبارکه حتی به کشور های اروپایی صادر می شود.

بنابراین مشکل اصلی صنعت فولاد نوع برنامه ریزی برای واردات بوده که در صورت تحقق برقراری این تعرفه ها و هماهنگ شدن این برنامه با صادرات، می توان امیدوار بود که از بحران های حال حاضر این صنعت خارج شویم.

۷- نمادهای این صنعت در بازار سرمایه به صورت دسته جمعی تعدیل منفی داده اند و بعضی نیز در آستانه زیان دهی قرار دارند، آیا ممکن است در آینده شاهد تعدیل منفی این نمادها باشیم؟

اگر دولت برنامه حمایتی خود را در یک ماه آینده اعلام کند، این تعدیل های منفی انشا الله کنترل می شود و به شرایط مثبت حرکت خواهیم کرد.

 

۸- نظر شما درباره گزارش های شش ماهه این صنعت چیست؟ به نظر شما در گزارش های ۹ ماهه این صنعت با تفاوت هایی نسبت به گزارش های شش ماهه مواجه خواهیم بود؟

گزاش های شش ماهه این صنعت هیچ تفاوتی با گزارش های قبلی نداشته و همان روند را پیگیری می کند، اما به صورت کلی باید گفت که گزارش های ۹ ماهه در همان مدار و خط سیر گزارش های شش ماهه خواهد بود، اما می توان امیدوار بود که در گزارش پایان سال شرایط کمی بهتر شود؛ به عبارتی تاثیر اتفاقاتی مانند وام های مسکن و وام ۲۵ میلیونی خودرو در گزارش های پایان سال جاری و شش ماهه آینده نمود خواهند داشت.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.