2067, 20, 2223, 
مصاحبه با حسابرس معتمد و سرشناس بورس در خصوص بودجه 95 و آثار آن بر بازار بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 7Rating: 5.0مصاحبه با حسابرس معتمد و سرشناس بورس در خصوص بودجه 95 و آثار آن بر بازار بورسمصاحبه با حسابرس معتمد و سرشناس بورس در خصوص بودجه 95 و آثار آن بر بازار بورس
[ratings]

2232

غلام‌حسین دوانی، حسابرس معتمد بورس و عضو جامعه حسابداران رسمی ایران در‌ گفت‌وگو با رادیوسهام با اشاره به این مسئله که درآمدهای مالیاتی در سال جاری از درآمدهای حاصل از فروش نفت بیشتر بوده، ابراز نگرانی کرد که دستگاه مالیاتی کشور به جای آنکه فشار خود را بر روی فراریان مالیاتی بگذارد، از کسانی که شفاف‌تر از دیگران عمل می‌کنند، مانند شرکت‌های بورسی بخواهد مالیات بیشتری اخذ کند که در صورت انجام چنین کاری این شرکت‌ها دچار مشکلات پیچیده‌تری خواهند شد و آنگاه نتیجه این اقدامات را در بورس مشاهده خواهیم کرد.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با غلام‌حسین دوانی را در زیر دنبال کنید:

۱- آقای دوانی به نظر شما نرخ دلار مبادله‌ای در بودجه سال ۹۵ چند خواهد بود؟

دولت در تلاش است که نرخ دلار را یکسان کند، بنابراین به نظر می‌رسد که این نرخ کمتر از سه هزار تومان نخواهد بود. حتی ممکن است که دولت به این جمع بندی برسد که نرخ را نزدیک به ۳۲۰۰ تومان تعیین کند، چرا که در حال حاضر نرخ مبادله‌ای و نرخ آزاد در حال نزدیک شدن هستند.

۲- اگر این نرخ به این صورت افزایش پیدا کند، بر چه صنایعی در بورس تاثیر خواهد گذاشت؟

طبیعتا بر روی صنایعی که ارزبر هستند تاثیر خواهد داشت و در مقابل صنایعی که صادراتی هستند سود بیشتری خواهند برد؛ صنایعی وجود دارد که برای تامین مواد اولیه خود مجبورند که ارز مصرف کنند و در مقابل کالای صادراتی هم ندارند.

از طرفی برخی از صنایع همانند پتروشیمی، کالای صادراتی دارند، اما تاثیر آن برای این صنعت زیاد مهم نخواهد بود، چراکه هم صادرات دارند و هم واردات، بنابراین مجموع ارقام واردات و صادرات یکدیگر را خنثی خواهند کرد.

بنابراین صنایعی که مصرف کننده ارز هستند، این تغیرات قیمتی بر روی قیمت تمام شده محصولاتشان تاثیر می‌گذارد. در شرایط کنونی که مشکل اقتصاد عدم توانایی قدرت خرید مردم است، این موضوع بر میزان فروش این صنایع تاثیر منفی خواهد داشت.

این موضوع راهکار خاصی در کوتاه مدت نخواهد داشت؛ در ۴۰ سال گذشته اولین بار است که ما در بازار با مشکل تقاضا مواجه هستیم، به عبارتی در تمام این سال‌ها عرضه کالا تعیین کننده قیمت در بازار بوده، اما در شرایط کنونی قدرت خرید مردم است که قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

برای مثال مردم قدرت خرید خودرو را ندارند و خود به خود قیمت این کالا کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر ارز به شکلی افزایش یابد که قیمت‌ها را افزایش یافته و با قدرت خرید مردم همسان نباشد، همین مشکل کنونی در بازار ادامه پیدا می‌کند.

۳- قیمت نفت در بودجه ۹۵ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید و این قیمت‌ها بر بازار بورس چه تاثیراتی خواهند داشت؟

دولت و مجلس نرخ بودجه نفت را باید عقلایی ببندند؛ پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ قیمت نفت به بیش از ۶۰ دلار نرفته و تمام آمارهای جهانی بر این موضوع تاکید دارند، حتی کشور عربستان نیز تصمیم گرفته که قیمت نفت را افزایش ندهد.

بنابراین در بهترین حالت قیمت نفت بین ۴۰ تا ۴۵ دلار خواهد بود. در حال حاضر کشور ما دیگر بازیگر اصلی بازار نفت نیست، چرا که سقف صادرات نفت ما بین یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز است و در بهترین حالت شاید این رقم به دو میلیون افزایش یابد که این ارقام به هیچ عنوان در بازار تعیین کننده قیمت نخواهد بود.

برای مثال کشور عراق وارد بازار شده و همین مقدار تولید را دارد و حتی اگر بیش از میزان نیز صادر کند کسی مطلع نخواهد بود، چرا که کشور عراق در حال حاضر با یک حکومت مرکزی منسجمی مواجه نبوده و از چندین کانال از عراق نفت صادر می‌شود. با توجه به این مسائل، وضعیت کنونی ما به این شکل است که در بازار نفت بازیگر اصلی نخواهیم بود.

۴- این ارقام چه تاثیری بر روی بازار سرمایه خواهد داشت؟

امسال، اولین سالی است که درآمدهای مالیاتی کشور بیش از درآمدهای نفتی خواهد شد، بنابراین نفت عامل اصلی درآمدهای دولت نخواهد بود. البته ما درآمدهای نفتی را برای بخشی از سرمایه گذاری‌ها نیاز خواهیم داشت. اما برای جبران سرمایه گذاری‌هایی که در کشور لازم است، به منابعی نیازمندیم که با بودجه قابل تامین نیست، مگر آنکه سرمایه گذاری‌های خارجی جذب شود.

اگر این مهم انجام شود و بخش داخلی هم بتواند تمهیداتی را فراهم کند که تولید کشور رونق بگیرد، ما به منابع مورد نیاز خود دست خواهیم یافت. چرا که در حال حاضر ۶۰ درصد تولید کشور متوقف شده است، اما بر اساس واقعیت موجود باید گفت تا شش ماه آینده نیز شاهد اتفاق خاصی در امر تولید نخواهیم بود.

۵- با توجه به تفاسیری که در خصوص قیمت نفت و قیمت دلار ارائه کردید، آیا این دو عامل می‌تواند محرک بازار سرمایه باشد؟

بازار سرمایه در واقع بخشی از اقتصاد کشور است، بنابراین اگر اقتصاد فعال شود، بازار سرمایه نیز به دنبال آن پیشرفت می‌کند. به عبارتی نمی‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه به تنهایی رشد کند، این موضوع اصلا امکان پذیر نبوده و این شایعات و تحلیل‌های موجود نیز کاملا اشتباه است.

بازار سرمایه بدون رشد اقتصاد کشور قادر به پیشرفت نیست. البته می‌توان با شاخص‌های بازار بورس همانند دوره چند سال گذشته بازی کرد که مجددا شاخص تا ۸۰ هزار نیز به صورت حبابی و ساختگی افزایش پیدا کند.

اما اگر بازار سرمایه بخواهد دوباره فعال شود، به دلیل اینکه این بازار تابعی از اقتصاد کشور است، باید در انتظار رونق اقتصادی بود، تا بازار سرمایه هم فعال شود. بورس مجموعه شرکت‌هایی است که در اقتصاد کشور نقش دارند و وقتی این شرکت‌ها دچار مشکل هستند، بورس کشور چطور می‌تواند رشد کند؟ پس برای افزایش تحرک بورس باید اقتصاد کشور از رکود خارج شود. این مهم نیز نیاز به سیاست مشخصی دارد؛ باید سیاست تثبیت شده داشته باشیم، چرا که ما نمی‌توانیم روزانه سیاست‌ها را تغییر دهیم.

۶- آیا پیش بینی شما این است که دولت در سال آینده با کسری بودجه مواجه می‌شود؟

در سال جاری نیز ما نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته‌ایم و سال آینده نیز کسری خواهیم داشت؛ کسری بودجه که ایجاد می‌شود، به این معنی است که ما بخشی از درآمدهایی که برای راه اندازی اقتصاد مورد نیاز است را در اختیار نداریم.

در چنین شرایطی به این امید خواهیم بود که یا پول منتشر شود، یا بتوانیم از منابع خارجی پول قرض کنیم، در شرایط کنونی انتشار پول مشکل آفرین بوده و منابع خارجی هم در حال حاضر چشم انداز روشنی ندارد که برای ما قابل استفاد باشد. چراکه تا به امروز با وجود تمام اخبار و نویدهایی که داده می‌شود، تاکنون هیچ‌گونه سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام نشده و برنامه برجام هنوز عملیاتی نشده است.

البته در گزارشاتی که داده شده، ممکن است یک چشم انداز مثبتی در آینده فراهم شود، اما به نظر می‌رسد تمام این اتفاقات باید در شش ماهه دوم سال دیگر انجام شود.

۷- به نظر شما بودجه عمرانی سال ۹۵ نسبت به ۹۴ چه تغییراتی خواهد داشت؟

به احتمال زیاد ما در این قسمت شاهد کاهش ملموسی باشیم. ما به دلیل فرصت سوزی که در دوران دولت قبلی شده، منابع عظیمی را از دست داده‌ایم که این منابع حداقل تا ۱۰ سال آینده به دست ما نخواهد رسید.

از سوی دیگر بودجه‌های عمرانی، بودجه‌های بلندمدت محسوب شده و ما در شرایطی هستیم که تمرکز دولت بر روی کوتاه مدت اقتصاد است و این موضوع باعث کاهش بودجه‌های عمرانی شده است. بنابراین در سال آینده نیز ما شاهد تسهیلات بالایی برای بودجه عمرانی نخواهیم بود.

۸- حتی با اجرای برجام و ورود منابع بلوکه شده به اقتصاد نیز بودجه‌های عمرانی افزایش نخواهد داشت؟

تاثیرات برجام در اقتصاد ما خیلی تعیین کننده نیست، چراکه اقتصاد ما دچار مشکلات ساختاری شده که همین مسئله موضوع تحریم‌ها، آن را تشدید کرده است. برخی فکر می‌کنند که تحریم‌ها عامل اصلی بوده و با اجرای برجام مشکل اقتصاد کشور حل می‌شود، اما اینطور نیست و اقتصاد کشور، بعد از انقلاب و به ویژه در هشت سال گذشته دچار مشکلات ساختاری بوده است و با انجام برجام، ما وارد فضایی می‌شویم که شاید بتوانیم این مشکل ساختاری اقتصاد را حل کنیم، گفتنی است که برای حل این مشکل بین سه تا پنج سال وقت لازم است.

۹- بنابراین نمی‌توان این دید را داشته باشیم که صنایع زیربنایی مانند فولاد و سیمان سال آینده از رکود خارج شوند؟

من بعید می‌دانم که در سال آینده چشم انداز خروج از رکود برای این صنایع داشته باشیم. ممکن است که یک مقدار وضعیت بهبود داشته باشد، اما خروج از رکود به صورت قطعی در سال آینده اتفاق نخواهد افتاد.

۱۰ سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که به نظر شما صنعت پتروشیمی و پالایشی و معدنی می‌توانند در بودجه ۹۵ در خصوص نرخ خوراک گاز طبیعی، حقوق مالکانه، حق انتفاع معدن و تخفیف پالایشی‌ها از ۵ درصد به ۱۰ درصد، خوش بین باشند یا مثل دو سال اخیر با ابهامات و مشکلات متعددی روبرو خواهند بود؟

دولت به دلیل اینکه به پول نیاز دارد، طبیعتا هیچگاه منابع در اختیار خود را به کسانی منتقل نمی‌کند که با دولت هم سازگاری ندارند، بخصوص بخشی از اقتصاد که به بخش خصولتی معروف شده است.

این بخش از طرفی می‌گوید که می‌خواهد در بازار رقابتی حضور داشته باشد و از طرف دیگر می‌گوید که به من رانت بدهید و مواد خوراکی را ارزان‌تر در اختیار من قرار دهید.

از طرفی وزارت نفت می‌گوید که مشتری‌هایی وجود دارند که حاضر هستند برای خوراک، ۲۵ سنت بپردازد و از طرف دیگر پتروشیمی درخواست خوراک زیر ده سنت را دارد. خوب اگر چنین مشتری ۲۵ سنتی وجود دارد، فروش ۱۰ سنتی آن نوعی رانت محسوب می‌شود.

بنابراین در سال آینده هم به نظر نمی‌رسد که دولت گشاده دستی کند و قیمت‌ها را کاهش دهد و در ‌‌نهایت باید گفت که بسیاری از این معادن و پتروشیمی‌های واگذار شده، در چنین شرایطی باید یاد بگیرند که در بازار جهانی با قیمت‌های جهانی رقابت کنند.

۱۱- به عنوان سوال آخر با توجه به اینکه امسال درآمد مالیاتی کشور بیشتر از درآمدهای نفتی شده، این دریافت مالیات‌ها با توجه به اینکه حدود ۹ درصد مالیات‌های دریافتی را نیز شرکت‌های بورسی پرداخت می‌کنند، چه تاثیری بر روی بورس خواهد داشت؟

شرکت‌های بورسی شرکت‌های شفافی هستند و در سال‌های قبل نیز مالیات خود را پرداخت می‌کردند. بنابراین اگر دولت درست فکر کرده و به درستی عمل کند، درآمدهای مالیاتی ما بیش از این ارقام خواهد بود.

پیش‌بینی من این است که حداقل می‌تواند دو یا سه برابر بیش از میزان کنونی باشد. اما این ارقام نباید از طریق افزایش فشار بر روی شرکت‌هایی که مالیات می‌پردازند، محقق شود بلکه باید از طریق گسترده کردن چ‌تر مالیاتی و پیدا کردن مودیان فراری و گرفتن مالیات از کسانی که تا کنون مالیات پرداخت نمی‌کردند، صورت گیرد.

در شرایط کنونی ظرفیت درآمدهای مالیاتی بسیار بیشتر از درآمد محقق شده کنونی است؛ نگرانی من این است که دستگاه مالیاتی کشور به جای آنکه فشار خود را بر روی فراریان مالیاتی بگذارد، از همین کسانی که شفاف‌تر از دیگران عمل می‌کنند، مانند شرکت‌های بورسی بخواهد مالیات بیشتری اخذ کند که در صورت انجام چنین کاری این شرکت‌ها دچار مشکلات پیچیده‌تری خواهند شد که نتیجه آن در بورس منعکس می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد نماد‌های زشریف، پاکشو، افق و امین برنامه افزایش سرمایه را دنبال می‌کنند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.