2067, 20, 2223, 
گفتگو با مدیرعامل یک کارگزاری در خصوص زمان تک نرخی شدن ارز و تأثیر آن بر شرکت های بورسیReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 13Rating: 4.5گفتگو با مدیرعامل یک کارگزاری در خصوص زمان تک نرخی شدن ارز و تأثیر آن بر شرکت های بورسیگفتگو با مدیرعامل یک کارگزاری در خصوص زمان تک نرخی شدن ارز و تأثیر آن بر شرکت های بورسی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با مدیرعامل یک کارگزاری در خصوص زمان تک نرخی شدن ارز و تأثیر آن بر شرکت های بورسی

علیرضا قنبرعباسی، مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به این مسئله که در شرایطی که دولت به دلیلی کاهش منابع درآمدی ارزی کشور قادر به کنترل گردش ارزش کشور نیست، عنوان می‌کند که ما نباید انتظار دستیابی به ارز تک نرخی را داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با تاکید بر این مسئله که در شرایط فعلی باید تمرکز سرمایه‌گذاری‌ها بر صنایع ارزآور باشد، معتقد است که برای کنترل بالانس ورود و خروج ارز و دستیابی به ارز تک نرخی، سرمایه‌گذاری‌ها باید معطوف صنایعی همانند پتروشیمی‌ها شود.

مشروح گفت‌وگوی علیرضا قنبرعباسی، مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه با رادیو سهام به شرح زیر است:

۱- موضوع بحث ما در باره تک نرخی شدن ارز و تاثیر آن بر بازار سرمایه است؛ با توجه به رشد بی‌سابقه قیمت ارز، آیا می‌توان گفت که دولت از مسیر دستیابی به ارز تک نرخی دور شده است؟

در حال حاضر دولت در شرایطی قرار گرفته که از یک طرف در مواجه با مشکلات اقتصادی برجای مانده از دولت گذشته است و از طرف دیگر با کاهش قیمت نفت دست و پنجه نرم می‌کند. قیمت نفت به ۳۴ دلار کاهش یافته و این روند همچنان ادامه دارد، لذا این موضوع سبب می‌شود که کسری بودجه دولت بیشتر شود، چراکه درآمد اولیه ما از نفت و سپس از صنعت پتروشیمی است.

حتما بخوانید :  سود ۲۴۶ریالی برای هرسهم «شپارس» در دوره مالی ۶ماه

هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، دولت چاره‌ای جز افزایش قیمت دلار نخواهد داشت، بنابراین دست یابی به سیاست کلان تک نرخی شدن قیمت ارز با افت شدید قیمت نفت، قابل دسترس نخواهد بود.

در نتیجه در یک بازار هوشمند، سرمایه گذاران وقتی کاهش قیمت نفت را تحلیل کرده و مشاهده می‌کنند که تحریم‌ها نیز کماکان پابرجا است، باید انتظار افزایش بیشتر قیمت دلار را هم داشته باشیم.

۲- ادامه روند افزایش قیمت ارز چه تاثیراتی بر شرکت‌های بورسی خواهد داشت؟ به عبارتی بر کدام یک از صنایع اثر مثبت و بر کدام اثر منفی خواهد داشت؟

قطعا صنایعی همانند صنایع خودروسازی که از ارز استفاده کرده و محصولات خود را با ارز خریداری می‌کنند، مطمئنا ضرر خواهند کرد و در مقابل صنایعی که همانند پتروشیمی‌ها صادراتی هستند، از این مسئله سود خواهند برد.

اما بحث اصلی این است که تقریبا ۹ ماه از سال جاری سپری شده و این افزایش نرخ دلار در بودجه‌های امسال این شرکت‌ها تاثیری نخواهد داشت و اگر هم تاثیری مشاهده شود، بیشتر در سال آینده خواهد بود.

بنابراین شرکت‌هایی همانند پتروشیمی‌ها، اگر نرخ ارز را در بودجه خود پایین دیده باشند، می‌توانند تعدیل مثبتی داشته باشند. اما مشکل اصلی این است با توجه به اینکه اقتصاد جهانی هم مشکل وجود دارد و تمام محصولات پتروشیمی با سیر نزولی تقاضا مواجه هستند، شرایط فروش این شرکت‌ها نیز متزلزل شده و این سوال مطرح می‌شوند که آیا شرکت‌ها می‌توانند به راحتی صادرات خود را افزایش دهند که این ارزآوری را داشته باشند یا خیر؟

مشکل بعدی که این شرکت‌ها دارند این است که هزینه‌های بهره این شرکت‌ها همچنان به قوت خود باقی است، به عبارتی این شرکت‌ها بهره‌ها و هزینه‌های ثابتی را پرداخت می‌کنند و همزمان با مشکلاتی نظیر کاهش فروش جهانی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند، در مقابل این مشکلات ما بحث افزایش نرخ ارز را داریم که باید دید که این افزایش نرخ ارز به نفع صادرات به تنهایی می‌تواند این مشکلات را برطرف کند؟ به عبارتی باید گفت که تعادل بازار ارز از چند جهت دچار مشکل شده و بازگرداندن وضعیت اقتصادی به حالت اولیه خود با توجه به اینکه قیمت نفت رو به کاهش است، برای دولت کمی مشکل خواهد بود.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۳- با توجه به صحبت‌های شما ما در کوتاه مدت نمی‌توانیم به ارز تک نرخی امیدوار باشیم؟

دقیقا همینطور است و خیلی نمی‌توان به این موضوع امیدوار بود؛ شرایط موجود برای آنکه چرخه اقتصاد به خوبی بچرخد کمی مبهم است، چرا که تمام فاکتورهایی که برای بهبود اقتصادی باید رو به رشد باشند تا بورس فعال‌تر شود، مشاهده نمی‌شود.

از طرف دیگر بحث بلوکه شدن پول بانک‌ها در کشورهای خارجی مطرح می‌‌شود که نمی‌توانند تسهیلاتی را برای تولید اختصاص دهند و تا این شرایط بهبود پیدا نکند، بورس فعال نخواهد شد. از سوی دیگر نرخ ارز را نمی‌توانیم تک نرخی کنیم، چراکه گردش ارزی خود را نمی‌توانیم کنترل کنیم. ورود و خروج ارز باید به یک میزان قابل ثباتی برسد، تا این تعادل برقرار شود.

برای مثال در کشورهای حوزه خلیج فارس که توانسته‌اند قیمت ارز را ثابت کنند، به این دلیل است که ورود و خروج ارز در آن کشور‌ها بدون مشکل انجام شده و یک ثبات ارزی را در این کشور‌ها شاهد هستیم.

متاسفانه دخل و خرج دولت با هم هماهنگ نیست و نمی‌تواند ارز را تک نرخی کند، در چنین شرایطی هرچقدر قیمت نفت کاهش یابد، کسری بودجه دولت افزایش پیدا می‌کند و دولت از اجرای برنامه‌های خود باز خواهد ماند.

۴- سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که دولت و سرمایه گذاران بازار سرمایه باید بر روی چه صنایعی سرمایه گذاری کنند تا ما بتوانیم به این جریان با ثبات ارزی نزدیک‌تر شویم؟ به عبارتی ما برای ارزآوری بیشتر به اقتصاد، باید بر روی کدام صنایع متمرکز شویم؟

قطعا‌‌ همان صنایعی که درصد بیشتری از بورس را تشکیل می‌دهند، می‌توانند نقش فعال تری داشته باشند؛ تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد بورس کشور را صنایع پتروشیمی تشکیل می‌دهند و در این شرایط بر روی شرکت‌هایی مانند پتروشیمی خارک و یا موارد دیگری که در ارز آوری فعال هستند، باید سرمایه گذاری شود.

حتما بخوانید :  سود هر سهم «فنوال» 136 درصد رشد کرد

به عبارتی سرمایه گذاری بر روی صنعت پتروشیمی و نفت در این شرایط می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشند؛ برای مثال صنعت خودرو سازی، خرج کننده ارز بوده و نمی‌تواند در بحث ارزآوری کمکی به اقتصاد داشته باشد.

بنابراین باید به پتروشیمی‌ها توجه بیشتری شود و برای مثال در بحث نرخ خوراک پتروشیمی‌ها دولت می‌تواند یارانه‌ها را قطع کند و چنین سوبسید‌هایی را به تولید این صنایع اختصاص دهد. بورس ما بد کار نمی‌کند و باید گفت به صورت شفاف نشان می‌دهد که وضعیت اقتصادی ما به سامان نیست و شرکت‌ها سودآور نبوده و دچار مشکلات متعددی شده‌اند.

با ادامه یافتن وضعیت رکود، وضعیت اقتصادی کشور و این شرکت‌ها نیز بحرانی می‌شود. بنابراین به نظر من باید به صنعت پتروشیمی توجه بیشتری شود تا از خروج بیش از اندازه ارز جلوگیری شود و باز هم تاکید می‌کنم که بحث کاهش قیمت نفت نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: