2067, 20, 2223, 
گفتگو با مدیرعامل بیمه رازی در خصوص پیش بینی گزارش های 9 ماهه و آینده شرکت های بیمه ایReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 14Rating: 4.0گفتگو با مدیرعامل بیمه رازی در خصوص پیش بینی گزارش های 9 ماهه و آینده شرکت های بیمه ایگفتگو با مدیرعامل بیمه رازی در خصوص پیش بینی گزارش های 9 ماهه و آینده شرکت های بیمه ای
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با مدیرعامل بیمه رازی در خصوص پیش بینی گزارش های 9 ماهه و آینده شرکت های بیمه ای

یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه رازی در گفت‌وگو با رادیوسهام ضمن اشاره به این مسئله که گزارش‌های شش ماهه به دلیل عدم افزایش حق بیمه‌ها و رشد قیمت دیه، با مشکل مواجه شده است، عنوان کرد که گزارش‌های ۹ ماهه صنعت بیمه هم به همین صورت منتشر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به صحبت‌های وزیر اقتصاد مبنی بر حذف عوارض و مالیات از خدمات بیمه‌ای اشاره کرد و افزود که مبلغ مالیات بر ارزش افزوده که به حق بیمه اضافه شده و توسط بیمه گذاران پرداخت می‌شود، به قیمت تمام شده بیمه برای استفاده کننده و بیمه گذار اضافه می‌شود، بنابراین به همین اندازه از درآمد شرکت‌های بیمه کسر می‌شود، لذا اگر مالیات بر ارزش افزوده حذف شود، می‌توان گفت که به‌‌ همان اندازه می‌تواند به درآمد شرکت‌های بیمه افزوده شود.

مشروح گفت‌وگوی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه رازی به شرح زیر است:

۱- با توجه به صحبت‌های اخیر وزیر اقتصاد، اگر مالیات و عوارض از خدمات بیمه‌ای حذف شود، ما شاهد چه تاثیراتی در صنعت بیمه هستیم و این موضوع تا چه اندازه می‌تواند به رشد صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه کمک کند؟

در واقع مبلغ مالیات بر ارزش افزوده که به حق بیمه اضافه شده و توسط بیمه گذاران پرداخت می‌شود، به قیمت تمام شده بیمه برای استفاده کننده و بیمه گذار اضافه می‌شود، بنابراین به همین اندازه از درآمد شرکت‌های بیمه کسر می‌شود، بنابراین اگر مالیات بر ارزش افزوده حذف شود، می‌توان گفت که به‌‌ همان اندازه می‌تواند به درآمد شرکت‌های بیمه افزوده شود.

۲- با حذف شدن این مالیات چند درصد به صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه‌ای افزوده می‌شود؟ آیا می‌توان آمار دقیقی در این خصوص ارائه کرد؟

به صورت درصد نمی‌توان این آمار را نشان داد، اما باید گفت که در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد هست و وقتی این ۹ درصد از قیمت تمام شده حذف می‌شود، بنابراین به همین اندازه به درآمد شرکت بیمه افزوده می‌شود.

حتما بخوانید :  شعارهای دانشجویان و گرفتن صدای روحانی + ویدئو

۳- در خصوص زمان عملیاتی شدن این طرح اطلاعی دارید؟

این موضوع به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مربوط می‌شود که در دست تدوین مجدد و بازنگری است و به نظر می‌رسد بر طبق گفته‌های آقای وزیر با اجرای این قانون بیمه‌ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند.

۴- آیا این طرح تا پایان سال امکان عملیاتی شدن را دارد؟

به هر حال از زمان تدوین این قانون تا تصویب آن در مجلس مدت زمانی چند ماهه به طول خواهد انجامید که در نتیجه، امکان عملیاتی شدن این طرح به سال آینده موکول می‌شود.

۵- به نظر شما چه اقداماتی در کشور باید صورت بگیرد تا ضریب نفوذ بیمه افزایش یابد؟ یا به عبارتی دیگر موانع پیش روی این صنعت که منجر به کاهش ضریب نفوذ بیمه در کشور شده، چیست؟

اولین مشکل پیش روی این صنعت این است که مردم به اندازه لازم اقدام به خریداری بیمه‌نامه نکرده و از پوشش‌های بیمه‌ای استفاده نمی‌کنند. در نتیجه زمانی که دچار زیان می‌شوند، این زیان توسط شرکت بیمه جبران نمی‌شود. به عنوان مثال بیش از ۹۰ درصد واحدهای مسکونی بیمه آتش سوزی و خطرات تبعی را ندارند و یا اینکه مردم تمایلی به خرید بیمه عمر ندارند، بنابراین تمام این موارد سبب شده که ضریب نفوذ بیمه در کشور ما پایین باشد. از طرف دیگر بیمه نامه‌هایی که صادر می‌شوند، بیمه نامه‌های کاملی نیستند، به این معنی که به قیمت پایین تری بیمه می‌شوند و می‌توان گفت که بیمه به قیمت واقعی ارائه نمی‌شود، این موارد باعث کاهش ضریب نفوذ بیمه در کشور شده است.

۶- چه تدابیر و راهکارهایی برای افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور پیشنهاد می‌شود؟

ه‌مان طور که اشاره شد فرهنگ خرید بیمه در کشور ما پایین است و در مرحله اول باید این فرهنگ در کشور ایجاد شود، در این مورد‌‌ همان طور که می‌دانید تغییرات فرهنگی بسیار سخت انجام می‌شود. به نظر من در راستای این فرهنگ سازی، شرکت‌های بیمه باید اطلاع رسانی خود را افزایش دهند.

همچنین در برخی از بیمه‌ها همانند بیمه شخص ثالث خودرو که اجباری است، دولت باید آن را اجبار کند و اصولا بعضی دیگر از بیمه نامه‌ها نیز باید به همین صورت اجباری شود تا به مرور فرهنگ آن ایجاد شود.

۷- منظور شما چه نوع بیمه نامه‌هایی است؟

بیمه‌هایی همانند بیمه مسئولیت که برای مشاغل باید تهیه شود و در شرایطی که صاحبان مشاغل دچار زیانی می‌شوند، این زیان توسط بیمه جبران شود. یعنی در حادثه‌ای که اتفاق می‌افتد اگر مسبب، توانایی پرداخت خسارت را نداشته و بیمه نامه هم نداشته باشد، به زندان می‌افتد و به زندان رفتن شخص مسبب حادثه هم باعث نمی‌شود که شخص زیان دیده بتواند زیان خود را جبران کند. بنابراین می‌توان گفت که در عمل زیانی اتفاق افتاده و مسبب زیان به زندان رفته، اما زیان دیده به حقوق خود نرسیده است. بنابراین انواع بیمه‌های مسولیت در رابطه با مشاغل و صنوف است که می‌تواند اجباری باشد.

همین طور بیمه نامه‌هایی مربوط به حوادث طبیعی که وقتی اتفاق می‌افتد به مقدار زیادی دولت‌ها را دچار خسارت‌های پیش بینی نشده می‌کند که ممکن است در بودجه پیش بینی نشده باشد و اگر خرید بیمه این نوع حوادث توسط مردم اجباری شود، در نتیجه فشاری به دولت تحمیل نمی‌شود.

۸- آیا در این خصوص طرحی ارئه شده، یا درحد همین نظر کار‌شناسی مطرح می‌شود؟

این موضوع بیشتر در حد همین نظرات کار‌شناسی است، البته تا جایی که بنده اطلاع دارم بحث‌هایی در مورد بیمه اجباری در مقابل حوادث طبیعی در مجلس مطرح بود که فعلا راکد مانده است، اما می‌توان گفت که برای به نتیجه رسیدن اینگونه طرح‌ها زمان زیادی باید سپری شود.

۹- گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های بیمه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به اینکه در دو سال اخیر همواره مبلغ دیه افزایش پیدا کرده، اما از شرکت‌های بیمه خواسته می‌شود که حق بیمه‌ها را افزایش نداده و با‌‌ همان مبلغ سابق پوشش بیمه را ادامه دهند، مشکلاتی را به وجود آورده است. به این ترتیب شاهد آن هستیم که صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه مرتب در حال تنزل بوده و این شرکت‌ها به سمت زیان حرکت می‌کنند، لذا تغییراتی که در این شش ماهه شاهد هستیم حاکی از همین مسئله است.

۱۰- گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های بیمه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بنده فکر می‌کنم که گزارش‌های ۹ ماهه نیز همانند همین گزارش‌های شش ماهه خواهد بود، یعنی مهم‌ترین نکته‌ای که در سال ۹۴ نسبت به ۹۳ شاهد هستیم، بالا رفتن نسبت خسارت‌ها است. یعنی در نسبتی که صورت کسر خسارت است و مخرج کسر حق بیمه دریافتی، شاهد این موضوع هستیم که صورت این کسر افزایش داشته و این موضوع باعث افزایش زیان شرکت‌های بیمه‌ای شده است.

۱۱- با برداشته شدن تحریم‌ها ما شاهد چه تاثیراتی بر روی صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه‌ای خواهیم بود؟

این موضوع به این مسئله بستگی دارد که واکنش صنعت بیمه و قوانینی که در این صنعت نیاز است، تصویب شود. اگر ما صنعت بیمه را به سمتی سوق دهیم که پس از برداشته شدن تحریم‌ها بتواند از این فضا استفاده کند، باعث ایجاد درآمدهای حق بیمه‌ای برای شرکت‌ها می‌شود و اگر به عبارتی بتوانیم صادرات خدمات بیمه‌ای را داشته باشیم، می‌توانیم پیش بینی کنیم که در چنین شرایطی شاهد تغییرات بسیار مثبت و خوب در صورت‌های مالی شرکت‌ها در جهت افزایش درآمد‌ها باشیم.

اما اجرای این موضوعات نیاز به کار کار‌شناسی مفصل و زحمت زیاد بوده تا شرکت‌ها بتوانند، خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند. همچنین مهم‌ترین تاثیر این موضوع این است که شرکت‌های بیمه در هنگام برقراری تحریم‌ها، در خرید پوشش‌های اتکایی با محدودیت‌هایی مواجه بودند و امید می‌رود که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها بتوان این پوشش‌های اتکایی را از کشورهایی که در زمینه پوشش بیمه قوی‌تر هستند، تهیه کنند.

حتما بخوانید :  پوشش عجیب زنی که تحت تأثیر سریال معمای شاه قرار گرفت+عکس

۱۲- آیا در هیئت‌های مختلفی که از کشورهای اروپایی به ایران آمده‌اند، شرکت‌های بیمه هم حضور داشته‌اند و آیا پیشنهادهایی برای صنعت بیمه کشور ما از طرف این کشور‌ها برای دوران بعد از تحریم ارائه شده است؟

نکته‌ قابل توجه این است که تمام هیئت‌هایی که به ایران آمده‌اند، بیشترین سوالی که مطرح می‌کنند این است که شرایط و روابط حاکم بر نحوه بیمه سرمایه گذاری در پروژه‌ها، صادرات، واردات و حمل کالا به چه شکل است. برخی از این کشور‌ها در مورد سرمایه گذاری در صنعت بیمه نیز سوالاتی را مطرح کرده‌اند که اگر بخواهند در ایران و در تاسیس شرکت‌های بیمه‌ای سرمایه گذاری داشته باشند و یا اگر بخواهند سهام شرکت‌های بیمه را خریداری کنند، قوانین و شرایط در این صنعت به چه شکل است. همچنین بعضی شرکت‌ها در این هیئت‌ها به دنبال فروش خدمات بیمه و مخصوصا بیمه اتکایی هستند. بنابراین برای اکثر هیئت‌ها این سوال وجود دارد که نحوه کارکرد شرکت‌های بیمه در ایران به چه صورت است.

۱۳- بنابراین آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که با برداشته شدن تحریم‌ها یک موج سرمایه گذاری در صنعت بیمه به وجود آید؟

بله می‌توانیم چنین انتظاری داشته باشیم، اما موضوع عملکرد صنعت بیمه در دوران بعد از تحریم‌ها بیشتر به واکنش خود ما بستگی دارد؛ به عبارتی تمام این موضوعات به این بستگی دارد که استقبال ما از سرمایه گذاری خارجی به چه میزان باشد و با چه رویکردی به استقبال این موضوعات برویم.

ما در این مسیر باید هوشمندانه حرکت کنیم و اگر بتوانیم سیاست درستی را اتخاذ کنیم، می‌توانیم از بحث برداشته شدن تحریم‌ها بهترین استفاده را برای گسترش صنعت بیمه و کسب درآمد از راه صنعت بیمه به صورت صادرات خدمات بیمه‌ای ایجاد کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.