2067, 20, 2223, 
گفتگو با معاون توسعه بازار تأمین سرمایه امین در خصوص عامل افت بازار در چند ماه گذشتهReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 16Rating: 4.5گفتگو با معاون توسعه بازار تأمین سرمایه امین در خصوص عامل افت بازار در چند ماه گذشتهگفتگو با معاون توسعه بازار تأمین سرمایه امین در خصوص عامل افت بازار در چند ماه گذشته
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با معاون توسعه بازار تأمین سرمایه امین در خصوص عامل افت بازار در چند ماه گذشته

علیرضا سیری، معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن رد این مسئله که حقوقی‌ها در ریزش‌های معاملات هشت ماه ابتدایی بورس، دخیل بوده‌اند، عنوان می‌کند که اساسا رونقی در اقتصاد وجود ندارد که حقوقی‌ها بخواهند باعث ریزش قیمت‌ها شوند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، یادآور می‌شود که به دلیل اینکه پولی در بورس وارد نشده، بازار افت کرده‌ است، لذا تنها امید کنونی ما به برجام بوده و تمام حقوقی ها به دنبال این هستند که مقداری پول به بازار وارد شود تا بتوانند پرتفوی خود را نقد کنند و یا بهینه کنند وگرنه در بازار منفی چه خریدار و چه فروشنده متحمل ضرر می شوند.

مشروح گفت‌وگوی رادیو سهام با معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین را در زیر دنبال کنید:

 

۱- با نگاه به گزارش‌های ۸ ماهه ابتدای سال جاری این مسئله را در می‌یابیم که بیشترین خریدار سهام در بورس، حقوقی‌ها بوده‌اند، آیا این مسئله سبب شده که قیمت‌ها در بازار ریزش پیدا کند؟

اشخاص حقوقی برای فروش یک سهم، چندین آیتم را در نظر می گیرند؛ اول آنکه وقتی در یک پرتفویی سودی را شناسایی می‌کنند، آن را در قیمتی فروخته و مجددا خریداری می‌کنند. بحث دیگر هم معاملات بلوکی است که وقتی می خواهند سهمی را جابجا کنند، باید یک پرتفوی خود را به پرتفوی دیگر انتقال دهند، برای مثال صندوق بازنشستگی بابت مطالبات خود سهام دنا را خریداری کرده و به عبارتی یک شخص حقوقی، سهمی را فروخته و یک شخص حقوقی دیگر هم آن سهم را خریداری کرده است.

اما این موضوع که گفته شود حقوقی ها در بازار باعث فروش شده اند، باید ابتدا بررسی شود که حجم صندوق های سرمایه گذاری در سهام به چه میزان بوده و در حال حاضر به چه میزان است؛ در این پروسه مقداری از پول از بازار خارج شده است، به عبارتی مقداری از یونیت‌ها ابطال و مدیر صندوق مجبور شده مقداری از سهام را به فروش برساند تا از محل فروش سهام یونیت ها ابطال شود.

۲- اما برخی از صندوق ها به سمت سپرده کردن منابع خود در بانک‌ها گرایش داشته اند.

این سپرده ها در بازار حجم چشمگیری ندارند؛ کل صندوق های در سهام، بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان ارزش ندارند.

۳- اما اخیرا در برخی از رسانه‌ها عنوان شده که برخی از صندوق‌ها ده‌ها هزار میلیارد را از بورس خارج کرده‌ و در برخی از بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، آیا این مسئله به ریزش بازار کمک نکرده است؟

بانک در واقع صندوق درآمد ثابت به حساب می آید و برای صندوق درآمد ثابت نیز خرید سهام منطقی نیست، چرا که به یک باره وقتی سهم نوسان می کند و NAV به یکباره افزایش پیدا کرده، هنگام نوسان سهم، ۱۰ برابر آن NAV کاهش پیدا می کند و کارشناسان بر این باورند که برای صندوق های درآمد ثابت و مخصوصا صندوق هایی که همراه با تضمین سود هستند، نباید سهمی خریداری شود.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

۴- آیا این صندوق ها دستور العمل سرمایه گذاری ندارند؟

صندوق های درآمد ثابت دو نوع هستند؛ یک نمونه صندوق هایی هستند که تا ۳۰ درصد می توانند در سهم باشند و نوع دیگر این صندوق ها فقط می توانند به صورت اوراق و موجودی نقد باشند، که در این صورتNAV آنها به روز محاسبه شده و ابطال نیز در همان روز اتفاق می افتد. درحال حاضر تمام صندوق های درآمد ثابت به این سمت حرکت می کنند تا رفتارشان مانند سپرده بانکی باشد، چرا که با صندوق های در سهام متفاوت بوده و به دنبال یک نرخ ثابت هستند که ماه به ماه پرداخت شود. بنابراین افرادی که در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند، مانند سپرده گذار با آن برخورد می کنند.

۵- این رفتار متقابل سرمایه گذار و سپرده گذار است، اما در طرف دیگر سرمایه گذار توانایی سرمایه گذاری در بورس را هم دارد. این موضوع به چه صورت اتفاق می افتد؟

صندوق ها به صورت تصاعدی رشد می کنند، چراکه NAV آنها به صورت روزبه روز محاسبه می شود و به دلیل تعهد و پیش بینی، سود ریسک صندوق افزایش پیدا می‌کند؛ برای مثال وقتی در صندوق NAV سهام کاهش پیدا می کند و چون ۳۰ درصد در سهام است، بنابراین ۳۰ درصد NAV صندوق کاهش پیدا می کند و در آن ماه بابت ضمانت باید از محل درآمدهای صندوق این کاهش جبران شود.

۶- آیا صندوق در چنین شرایطی می تواند با دست کاری دستورالعمل سرمایه‌گذاری، این کاهش را به نحوی جبران کند؟

در حال حاضر به دلیل ریسک بالا هیچ صندوق در سهامی عمل نمی کند، چرا که نوساناتی ایجاد می شود و این زیان را باید خود مدیر صندوق یا ضامن جبران کند. این موضوع در دو سال گذشته بارها اتفاق افتاده و تمام صندوق ها با مشکل مواجه شدند. هرچند که گفتنی است، ذات صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت متفاوت است.

در شرایط کنونی که بانک‌ها عملا از یک سپرده به یک سپرده دیگر سرمایه‌ها را انتقال داده‌اند، در گذشته بانک مرکزی قانونی گذاشته بود که نباید به یک سپرده خاص ۲۴ درصد سود داده شود و در این شرایط، صندوق‌ها تمام این سپرده‌ها را تجمیع کرده و در یک حساب سپرده‌گذاری می‌کنند. به این صورت، تنها به همان حساب ۲۴ درصد سود پرداخت می‌شود.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

به عبارتی این کار دیگر ارتباطی با بازار سهام نداشته، بلکه بانک برای آنکه سیستم بانک مرکزی را دور بزند و در عین حال سپرده‌ها هم از سیستم خارج نشوند، این اقدام را انجام می‌دهد. بنابراین این پول ربطی به بازار سرمایه نداشته که بخواهد از بازار سرمایه خارج شود، مگر آنکه ترکیب صندوق‌های در سهام که بیش از ۳۰ درصد نمی توانند در سپرده و اوراق، سرمایه گذاری داشته باشند و حداقل ۷۰ درصد آن باید سهام باشد، از این قانون تخطی کرده باشند و این نسبت تغییر کرده باشد.

برای مثال وقتی تا ۵۰ درصد حجم صندوق را به اوراق اختصاص داده باشند، در این صورت می توان گفت که این میزان ۲۰ درصد از سیستم بازار خارج شده است. در شرایط دیگری هم می تواند این اتفاق افتاده باشد که حجم صندوق کاهش یافته باشد؛ یعنی یونیت ها ارسال شده و مدیر سرمایه گذاری هم مجبور می‌شود که بابت فروش یونیت ها، سهم خود را بفروشد. در این صورت نیز خروج پول از قسمت سهام اتفاق افتاده و این دو سناریو هم برای صندوق های در سهام است و صندوق های با درآمد ثابت هیچ ارتباطی با بازار سرمایه ندارند.

۷- آماری که ارائه شده، مربوط به معاملات بورس است، لذا سوال این است که در ریزش بازار بورس، نقش حقیقی ها و حقوقی ها چه اندازه بوده است؟

هنگامی که حجم معاملات پایین است یک سهم به راحتی می تواند منفی شود، برای مثال ممکن است سهمی مانند فولاد مبارکه با دو میلیون سهم، چهار درصد منفی بخورد، اما وقتی حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند، به راحتی یک سهم منفی نمی خورد، مگر آنکه با حجم بالا این اتفاق بیفتد.

بنابراین وقتی حجم بازار کم است، در عمل هیچ کسی در بازار نقش ندارد و تنها کسانی در این بازار نقش دارند که تنها در حال جابجایی سهم هستند، یعنی وقتی یک حقوقی می بیند که عمق یک سهم نهایتا یک میلیارد تومان است، این رقم آنقدر ناچیز است که عملا توجیه فروش ندارد، چراکه با این فروش هم چهار درصد منفی می‌خورد و هم پرتفو افت می کند.

یعنی حقوقی ها از دو جهت ضرر می کنند؛ یکی اینکه ارزش سهم آنها کاهش پیدا می کند و زیان شناسایی می کنند، دوم اینکه NAV پرتفوی آنها نیز کاهش پیدا می کند. در حال حاضر پرتفوی خیلی از حقوقی ها عملا نصف شده است و در این شرایط توجیهی برای خرید و یا فروش وجود ندارد، مگر آنکه تعهدی داشته باشند مانند اینکه سهام دار فشاری وارد کند که EPS پرداخت شود.

بنابراین در این بازار هیچکدام از حقوقی‌ها یا حقیقی‌ها در منفی شدن بازار نقشی ندارند؛ به عبارتی هیچ کس در این بازار نمی تواند فعالیتی داشته باشد که بخواهد سهمی در افت آن داشته باشد. مگر آنکه مانند صندوق های بازنشستگی کشور برای فروش سهام تحت فشار باشند که خوب این صندوق ها هم باز نقش آنچنانی ندارند، چرا که تقاضایی برای این سهم ها وجود ندارد و اگر هم تصمیم فروش گرفته شود، با یک فروش بالا یک سهم صف فروش می شود و در مرحله بعد این سهم آنقدر افت می کند که تبدیل به یک موج می شود.

حتما بخوانید :  اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

بنابراین ما زمانی می توانیم بگوییم که یک حقوقی نقشی در بازار دارد که حجم معاملات بالا باشد و در طرف مقابل هم تقاضا موجود باشد تا این تقاضا را با عرضه زیاد پوشش دهد.

۸- آیا این صندوق‌ها با خرید سهام خزانه خود نمی توانند این مشکلات را برطرف کنند؟

مشکل اصلی اینها نبود نقدینگی است؛ در بازار کنونی با هر حساب منطقی به EPS معقول نمی‌رسیم که بتوان ریسک بازار را پذیرفت. اگر در سال آینده نرخ تورم و نرخ بهره به ۱۲ درصد برسد، در آن شرایط p/e 4 قابل تحمل می شود، ولی در حال حاضر که نفت به قیمت ۳۴ دلار کاهش یافته و EPS شرکت ها هم منفی هستند، آیا منطقی است که پولی برای چنین سهمی سرمایه گذاری شود؟ مسلما کسی که مدیر بخش حقوقی است، این محاسبات را انجام می دهد و به این نتیجه می رسد که سپرده گذاری در بانک بهتر است.

خیلی از افرادی که وارد بازار شدند واقعا ضرر کردند؛ نمود سرمایه گذاری حرفه‌ای در صندوق های سرمایه گذاری مشاهده می شود، چرا که پول هوشمند است و به سمت مکان امن حرکت می کند و به همین دلیل حجم صندوق‌های درآمد ثابت افزایش یافته است.

بنابراین مشکل بازار سرمایه ما این است که نرخ بازده سرمایه گذاری کمتر از نرخ بدون ریسک است؛ برای مثال از یک جنبه دیگر هم باید به این موضوع نگاه کرد که در شرایط کنونی اگر سهم خریدار، موجود باشد و پارسان و پتروشیمی پردیس را برای فروش عرضه کنند، به دلیل اینکه این شرکت ها در پرتفوی سرمایه گذاری غدیر هستند، خود سرمایه گذاری غدیر صف فروش تشکیل می شود، بنابراین به نظر من چنین فضایی وجود ندارد و کاملا از نظر سود و زیان شرکت های حقوقی، غیر منطقی هست.

امید کنونی تنها به برجام است؛ تمام حقوقی ها به دنبال این هستند که مقداری پول به بازار وارد شود تا بتوانند پرتفوی خود را نقد کنند و یا بهینه کنند وگرنه در بازار منفی چه خریدار و چه فروشنده متحمل ضرر می شوند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.