2067, 20, 2223, 
گفتگو با دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص پیش بینی گزارش 9 ماهه و آینده شرکت های این صنعتReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 27Rating: 5.0گفتگو با دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص پیش بینی گزارش 9 ماهه و آینده شرکت های این صنعتگفتگو با دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص پیش بینی گزارش 9 ماهه و آینده شرکت های این صنعت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص پیش بینی گزارش 9 ماهه و آینده شرکت های این صنعت

قدیر قیافه، رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به این مسئله که صنعت سنگ‌ آهن کشور توانسته است که رکورد ۲ میلیارد دلار صادرات، حوزه صادرات غیرنفتی را در زمان تحریم‌ها بشکند، عنوان می‌کند که با این وجود اگر حقوق دولتی‌ها را کاملا حذف نکنیم و همچنین بابت بدهی‌های معدنی‌ها تنفس یک ساله‌ای داده نشود، این صنعت با مشکلات خود ضربه خواهد خورد. بنابراین باید برای حمایت از این صنعت ارزآور، برای سال ۹۵ حقوق دولتی باید به طور کامل حذف شود.

مشروح گفت‌وگوی رادیو سهام با رئیس انجمن سنگ آهن ایران را در زیر دنبال کنید:

۱- کارشناسان پیش بینی کرده اند که قیمت سنگ آهن ممکن است تا ۲۰ دلار نیز کاهش یابد. عوامل تاثیر گذار این مسئله چیست و اگر این اتفاق رخ دهد و چه تاثیراتی بر صورت‌های مالی شرکت‌های سنگ آهنی خواهد گذاشت؟

اظهار نظر کردن درباره این موضوع، در این شرایط زمانی و با این جزییات به هیچ عنوان به نفع بازار سرمایه و مردم نیست؛ همچنین ۲۰ دلاری که ذکر شد، کمی بعید به نظر می رسد که اتفاق بیافتد، چرا که بر اساس اطلاعات ما قیمت تمام شده به طور مثال شرکت واله برزیل تقریبا ۱۷ دلاربوده و نیز شرکت های استرالیایی نیز در همین حدود و یا شاید کمی بیشتر باشند. حال اگر حدود ۱۷ دلار را هم برای بازار جهانی در نظر بگیریم، قیمت تمام شده بیش از ۲۰ دلار خواهد بود. چرا که هزینه حمل و نقل بیش از این ها است.

از سوی دیگر باید گفت که کاهش قیمت سنگ آهن بر روی سود دهی شرکت های معدنی تاثیر مستقیم خواهد داشت. که تولید اساسی این شرکت ها یا سنگ آهن است یا فراورده های سنگ آهنی نظیر کنستانتره و گندله است که بر قیمت این محصولات تاثیر خواهد داشت.

اما به نظر نمی رسد که احوال این صنعت به این میزان که گفته می شود، بد باشد و نمی‌توان صفحه این صنعت را سیاه ببینیم. چندی پیش در گزارشی ذکر شده بود که شرکت واله برزیل تصمیم دارد در سال ۲۰۱۶ از ۲۰ تا ۳۰ میلیون تن از تولید سنگ آهن خود بکاهد و مفهوم چنین تصمیمی این است که شرکت های سنگ آهن بزرگ جهان نیز نگران اوضاع و احوال کسب و کار سنگ آهن هستند.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

یکی از مشکلات عمده‌ای که محصولات سنگ آهن با آن روبرو است، همین تولید مازاد بر تقاضا است. به طور مثال شرکت رویگیل استرالیا که چندی پیش اولین محموله خود را بارگیری کرد، با حدود ۵۵ میلیون تن تولید سالانه وارد مدار تولید شده است. اگر چه در این شرکت ها قیمت های تمام شده معدن نسبت به ما بهتر است، اما آنها نیز به دنبال نگه داری حاشیه سود خود هستند. بنابراین پیش بینی ۲۰ دلاری نگاهی بدبینانه است، که از طرف موسسات مالی بین المللی برای تاثیر گذاری بر بازار انجام می شود.

۲- یعنی شما احتمال رسیدن قیمت به ۲۰ دلار را رد می کنید؟

من این موضوع را نمی توانم رد کنم اما احتمال وقوع چنین قیمتی را نیز پایین می دانم؛ قیمت نفت با قیمت تمام این کالاها در ارتباط است، به عبارتی هم در حوزه معدن و هم در حوزه فولاد ارتباط نزدیکی بین قیمت نفت و حامل های انرژی و این محصولات وجود دارد. برای مثال زمانی که قیمت یک شمش فولادی ۱۱۰۰ دلار بود، قیمت نفت در همان زمان در رنج ۱۴۰ دلار قرار داشت، بنابراین این موارد رابطه مستقیم با هم دارند.

قیمت نفت در حال حاضر به ۳۷ دلار و در همین زمان قیمت یک تن فولاد نیز به ۲۴۰ دلار کاهش یافته است؛ بنابراین احتما کاهش قیمت باز هم وجود دارد، اما پیش بینی من به این میزان بدبینانه نیست و فکر نمی کنم قیمت ۲۰ دلاری محقق شود. این پیش بینی ها از سوی موسسات مالی است، که برای تهیه طرح های آینده یک صنعت مجبور هستند برای پیش بینی های خود، بدترین حالت ممکن را پیش بینی کنند.

۳- با توجه به این صحبت ها و همچنین هدف گذاری های کلان کشور برای تولید فولاد که گفته می شود قرار است در مدت پنج سال میزان تولید را به ۵۵ ملییون تن در سال افزایش دهیم. آینده بازار چگونه خواهد شد؟

این موضوع به سنگ آهن مربوط نمی شود، بلکه در بحث تولید فولاد، بر اساس طرح جامع فولاد قرار است که تا سال ۱۴۰۴ ما به رقم ۵۵ میلیون تن تولید برسیم. به عبارتی قرار است که ظرفیت تولید فولاد خام به ۵۵ میلیون تن افزایش یابد. این یک طرح بسیار بلند پروازانه برای صنعت فولاد است و این سوال مطرح می‌شود که برخی از کارشناسان چگونه عنوان می کنند که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باید صورت گیرد؟ اگر ما در افق ۱۴۰۴ جمعیت کشور را حداکثر ۹۲ میلیون نفر مشاهده کنیم و مصرف سرانه ۴۰۰ کیلو در بهترین شرایط را در نظر داشته باشیم. نزدیک به ۳۶ یا حداثر ۳۷ میلیون تن نیاز فولاد داخلی خواهد بود. بنابراین در صورت تحقق این طرح ما تقریبا ۱۹ میلیون تن مازاد تولید خواهیم داشت، لذا عنوان این سوال پیش می‌آید که قرار است این مازاد تولید به کجا صادر شود؟

حتما بخوانید :  پيش بيني ٥٠ گروه تحليلي از آينده بازار سهام ٩٨

تولید کشور ما امروز ۱۵ میلیون تن فولاد خام است و بخشی از انبارهای شرکت های فولادی ما مملو از محصول بوده و امکان فروش ندارند که بخشی از این مسئله هم به رکود حاکم بر کشور مربوط می شود. اما برای تحقق طرح تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام ما نیازمند اکتشافات جدید خواهیم بود و ذخایر عمقی را شناسایی کنیم تا در افق ۱۴۰۴ سنگ آهن مورد نیاز آن طرح ها که بالغ بر ۱۵۹ میلیون تن است را بتوانیم تامین کنیم.

بنابراین اگر در ۱۴۰۴ صنعت فولاد به این میزان تولید برسد، ما باید سالانه ۳٫۳ میلیون تن به تولید فولادمان اضافه کنیم و در صورت تحقق چنین طرحی وضعیت شرکت های سنگ معدنی بهبود خواهد یافت.

۴- بحث دیگری که مطرح می شود، مربوط به شرایط بعد از برجام است که اگر شرکت های خودروسازی و دیگر شرکت های خارجی وارد کشور شوند، چه آینده ای برای شرکت های سنگ آهن می‌توان متصور بود؟

ورود سرمایه به کشور به مفهوم ایجاد کار و تقاضای موثر جدید است و در نتیجه ایجاد تقاضای موثر در تمام حوزه های بازار تاثیر خود را خواهد داشت. هرچند که شرکت های معدنی جز در حوزه تامین مالی زیاد با برجام در ارتباط نیستند. برای مثال در حوزه صادرات مواد معدنی در دوره تحریم ها نیز ما صادرات خود را داشته ایم، اما در محصولات صنایع معدنی و به طور خاص فولاد ما در تحریم های اروپا دچار مشکل شده بودیم.

۵- ارزآوری شرکت های معدنی در سال های تحریم به چه شکل بوده است؟

در بهترین سالها بر اساس نرخ های موجود در گمرک بهترین سال ارز آوری ۱۳۹۲ بوده است که ما با نزدیک به ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات با نرخ میانگین ۷۰ دلار داشتیم که این میزان بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ هزار تا دو میلیارد دلار صادرات داشته ایم که هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی، رقمی اساسی در صادرات غیر نفتی را تشکیل می دهد.

حتما بخوانید :  درخواست افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی شرکت‌های لبنی

۶- به نظر شما نرخ بهره مالکانه و حق انتفاع آیا در بودجه سال آینده دست خوش تغییر خواهد شد؟

اعتقاد من این است که حقوق دولتی برای معادن کشور در سال پیش رو باید حذف شود، چرا که در شرایطی که رکود بر اقتصاد جهانی، اقتصاد معدنی و اقتصاد کشور حاکم است، ما باید حقوق دولتی را کاملا حذف کنیم و همچنین بابت بدهی های معدنی ها نیز تنفس یک ساله‌ای داده شده و پس از آن نیز برای سال‌های ۹۳ و ۹۴ بدهی معدنی ها را تثبیت کرده و در نهایت برای سال ۹۵ نیز حقوق دولتی باید به طور کامل حذف شود.

همچنین با باور بنده نرخ بهره مالکانه نیز باید جرح و تعدیل شود؛ با این شرایطی که در پیش روی صنعت سنگ آهن قرار دارد، بعید می دانم این صنعت بتواند ادامه دهد، چرا که فشار بسیار زیادی بر این صنعت وارد شده که در نهایت این فشار به بازار سرمایه نیز لطمه خواهد زد. بنابراین اگر مدیریت صحیح در این زمینه نداشته و بهره مالکانه را تعدیل نکنیم، به حق انتفاع به طور یقین صدمه خواهد زد. گفتنی است این موضوع هم طرح های توسعه، سودآوری این شرکت ها و هم بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، که این موارد باعث کاهش اعتماد مردم به بورس خواهد شد.

۷- پیش بینی شما درباره گزارش های ۹ ماهه شرکت های سنگ آهنی چگونه است؟

به نظر من سود پیش بینی شده این شرکت ها تعدیل خواهد خورد. قاعدتا با توجه به شرایطی که در بازار سنگ آهن حکم فرما است، به طور یقین در پیش بینی سود سالیانه شرکت های معدنی تاثیر منفی خواهد داشت و در این شرایط این شرکت ها ناچار خواهند بود که در گزارش های خود سود را تعدیل کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.