2067, 20, 2223, 
گفتگو با هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص پیش بینی آینده بازار و صنایع بورسی با توجه به کاهش قیمت نفتReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 30Rating: 5.0گفتگو با هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص پیش بینی آینده بازار و صنایع بورسی با توجه به کاهش قیمت نفتگفتگو با هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص پیش بینی آینده بازار و صنایع بورسی با توجه به کاهش قیمت نفت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص پیش بینی آینده بازار و صنایع بورسی با توجه به کاهش قیمت نفت

داریوش روزبهانه، رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص روند رو به کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر بازار سرمایه، معتقد است که این روند به کاهش وابستگی کشور ما به درآمدهای ارزی حاصل از نفت کمک شایان توجهی کرده و با توجه به این مسئله که ما در سال‌های اخیر با تحریم، مواجه بوده‌ و سهم بازار ما بسیار کاهش یافته بوده است، درحال حاضر نسبت به کاهش قیمت نفت نیز واکسینه شده‌ایم.

وی بر این باور است که این مسئله می‌تواند کمک قابل توجهی به رشد سایر محصولات صادراتی ما کند و با وجود همزمانی این مسئله با رفع تحریم‌ها و گشایش‌هایی که این مسئله برای بازار ما به وجود خواهد آورد، لذا بازار سرمایه تاثیر چندانی از کاهش‌های قیمتی اخیرنمی‌بیند.

 

۱- با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و پیش‌بینی‌هایی مبنی بر اینکه قیمت نفت تا زیر ۲۰ دلار هم خواهد آمد، این ریزش شدید قیمت نفت چه تاثیری بر کل بازار سهام خواهد داشت؟ در حال حاضر فعالان بازار اعتقاد دارند که با ریزش نفت، کل بازار سرمایه به دوره رکود جدیدی وارد می شود . نظر شما در این خصوص چیست؟

بهتر است این موضوع را در بستر عمومی اقتصاد ایران بررسی کنیم. معمولا کاهش قیمت نفت در تمام ادوار اقتصاد ایران تاثیر خود را داشته است، تاثیرات کاهش قیمت نفت معمولا از طریق کاهش بودجه دولت و افزایش کسری بودجه دولت بر بودجه های عمرانی بوده و همچنین در سال‌های اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که دولت به دلیل افت و خیز قیمت نفت، از بودجه های عمرانی خود عقب نشینی کرده است.

اقدام دولت در خصوص سیاست‌هایی مانند حذف یارانه و شفاف سازی بودجه به این دلیل بوده است که بودجه دولت ایران حساسیت زیادی نسبت به درآمد نفتی دارد، همچنین به دلیل کاهش شدید درآمد ارزی کشور، فشار زیادی به نرخ ارز خواهد آمد.

حتما بخوانید :  رگه‌های تردید در بورس تهران

همچنین به نظر می رسد که قیمت های نفت نیز در بودجه امسال خیلی واقع بینانه نبوده و این مسئله نیز فضا را بحرانی تر می کند، اما نکته مثبتی که می توان در این وضعیت دید این است که وابستگی اقتصاد ایران هر ساله نسبت به نفت کاهش پیدا می کند و شاید بتوان گفت که پایین بودن قیمت نفت از این بابت به نفع اقتصاد ایران خواهد بود.

مزیتی که پایین بودن قیمت نفت برای اقتصاد ایران می تواند داشته باشد این موضوع است که بر پایه صادراتی کشور، تاکید بیشتری می شود و می توانیم بر روی صنایعی مانند پتروشیمی و صادرات غیر نفتی فعالیت بیشتری داشته باشیم، لازم به ذکر است که خوشبختانه این اتفاق با موضوع رفع تحریم ها همزمان شده است.

به نظر می رسد به دلیل تحریم ها حساسیت اقتصاد ایران نسبت به کاهش قیمت نفت کمتر شده و این کاهش قیمت بیشتر بر کشورهای خاورمیانه تاثیرات خود را نشان خواهد داد، چرا که تولید نفت ما به ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته بود و این موضوع توانست به گونه‌ای اقتصاد ایران را در برابر این کاهش قیمت واکسینه کند.

بنابراین باید گفت که حداقل تا سال ۲۰۱۷ نمی توان انتظار قیمت های طلایی برای نفت را داشته باشیم، حتی تحلیل موسسات مالی دنیا نیز بالاترین قیمت ممکن برای نفت را ۴۵ تا ۵۰ دلار پیش بینی کرده اند. همچنین این موضوعات با تحولاتی مانند نفت شل آمریکا و صادرات نفت آمریکا بعد از چهل سال و نیز کنفرانس پاریس و بحث انرژی‌های پاک همزمان شده که تمام این موارد می‌تواند در جهت کاهش طولانی مدت قیمت نفت عمل کند.

لذا انتظار می‌رود که پایین بودن قیمت نفت پایدار خواهد بود، اما نکته خوشحال کننده این است که ایران می تواند با رفع تحریم ها بر روی صادرات گاز تمرکز بیشتری داشته باشد و بر درآمد حاصل از فروش این محصول تکیه کند.

۲- در شرایطی که قیمت نفت کاهش پیدا می کند، قیمت ارز افزایش پیدا یافته و در این زمان ما شاهد افزایش سود پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ها می‌شویم. اما آیا منطقی است که با کاهش قیمت نفت شرکت‌های پتروشیمی بازار سرمایه مثبت شوند و در مقابل، خودرویی ها، شرکت های لیزینگ و دیگر شرکت های فعال بورس که نیازمند واردات هستند، منفی شوند؟

در این موارد ما شاهد یک پارادوکس هستیم؛ در زمان‌هایی که دلار افزایش قیمت معنی داری همانند سال ۹۰ داشته باشد، ممکن است بازار از سودآوری به سمت ارزش جایگزینی، شیفت داده شود و همان طور که دیدیم در سال ۹۰ تحلیل گرها بیش از آنکه بر روی سودآوری شرکت‌ها تمرکز داشته باشند، بر روی ایجاد مجدد این صنایع، قیمت گذاری خود را انجام می دادند و این موضوع باعث رشد شدید شاخص در سال ۹۲ شد.

حتما بخوانید :  «غچین» مجوز افزایش سرمایه 80 درصدی دریافت کرد

اما در شرایط فعلی می توان گفت که افت قیمت نفت همزمان شده با کاهش قدرت اقتصاد چین که رشد ۶ درصد برای این اقتصاد پیش بینی شده است و از طرف دیگر قیمت محصولات پتروشیمی نیز افت شدیدی داشته و به نظر نمی رسد که با کاهش قیمت نفت، شرکت های پتروشیمی منتفع شده باشند.

بنده مجددا تاکید می کنم که باید یک راه حل بسیار بنیادی برای این مشکل ایجاد شود؛ از جمله راه حل هایی که می توان به آن اشاره کرد، این است که با برداشته شدن تحریم ها، دولت وارد بازارهای بین المللی شود و نیز می‌تواند با انتشار اوراق قرضه، کسری بودجه خود را تامین کند. چرا که ما بدهکاری اندکی نسبت به دیگر کشورها داریم و جزء کشورهایی به حساب می آییم که ظرفیت استقراضی بسیار بالایی داشته و اگر ریسک کشور کاهش پیدا کند، می‌توانیم با نرخ های ۷ یا ۸ درصد از دنیا تامین مالی داشته باشیم.

بنابراین این چشم انداز در داخل هم قابل تصور است که با ایجاد بازار بدهی، مقداری از فشار سیستم بانکی کاهش پیدا کند؛ در کل باید گفت که استراتژی ما نباید بر روی افزایش دوباره قیمت نفت باشد، بلکه باید به دنبال استراتژی های جدید، همانند تامین مالی بین المللی و یا کوچک سازی سریع دولت و سرمایه گذاری بر روی صنعت توریسم باشیم.

 

۳- به نظر شما آیا پتروشیمی ها و پالایشی ها راه خود را از بازار جدا می کنند و یا تمام بازار قرار است ریزش داشته باشند؟

به نظر من راه این صنعت‌ها چندی است که از بازار جدا شده است؛ برخورد مجلس و دولت با مسئله خوراک که بعد از دو سال هنوز روشن نشده و همچنین تاکید جدید آقای زنگنه بر سیاست های گذشته باعث شده که این صنعت راه خود را جدا کند.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

بنابراین اگر اخبار فاندامنتال خوب برای صنایع شنیده شود و رفع تحریم شروع شود، کاملا مشخص می شود که ماهها پیش بازار راه خود را از هولدینگ‌های پتروشیمی جدا کرده است. با این حال می توانیم با بازار مثبتی روبرو شویم که در آن بازار پالایشی ها درآن بازار مثبت نباشند.

۴- توصیه شما به سهام داران در شرایط کنونی که کاهش قیمت نفت تداوم دارد، سرمایه گذاری بر روی کدام صنعت است؟

وضعیت بورس به شکلی است که نمی توان درباره صنعت خاصی صحبت کرد، چرا که ریسک های سیستماتیک بازار بالا بوده، اما به نسبت می توان گفت که اگر در دو سه ماه آینده تحریم سوییفت برطرف شود، شرکت های بانکی حرکت خواهند کرد.

هرچند با توجه به مشکلات ترازنامه بانک ها از یک طرف و خاصیت نگاه بلند مدت بازار بورس از طرف دیگر باید گفت که قیمت های کنونی برای تحلیل گران فاندامنتال که نگاهی طولانی مدت دارند، می تواند جذاب باشد.

به عبارتی کسانی که برای سرمایه گذاری در دو سال آینده فکر می کنند، این قیمت ها برای سرمایه گذاری به نظر مناسب می آیند. اما استراتژی سرمایه گذاری نوسان گیر و کوتاه مدت می تواند تنها هزینه های سرمایه گذاری افراد را افزایش دهد. اما در کل برای دسته بندی صنایع هم می‌توان گفت که ترکیبی از خودرو، بانک، لیزینگ و شرکت های بیمه می تواند گزینه های مناسبی باشند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.