2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگو با دبیر انجمن صنایع لبنی در خصوص پیش بینی آینده سودآوری و قیمتی شرکت های این گروه

رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص اقبال بازار به شرکت‌های لبنی و تشکیل صف خرید برای این شرکت‌ها، عنوان می‌کند که تحولات بین‌المللی پیش آمده در خصوص اقتصاد کشور روسیه و نیز برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی کشور، سبب شده که این صنعت با چشم‌انداز کوتاه مدت و میان مدت بسیار روشنی همراه باشد.

وی بر این باور است به دلیل اینکه چون در بحث توسعه پایدار اقتصادی در برنامه ششم توسعه، بخش کشاورزی، دامی و صنایع غذایی، دارای سهم شاخصی در توسعه هستند، بنابراین آینده توسعه این صنعت هم در اقبال به سمت شرکت‌های لبنی، تاثیرگذار بوده است.

باکری با اعلام این مسئله که در حال حاضر مصرف سرانه سالانه محصولات لبنی ما بر پایه شیر خام، در حدود ۸۰ کیلوگرم است، تصریح می‌کند که این میزان باید در برنامه ششم توسعه، به ۱۷۰ کیلوگرم و در افق ۱۴۰۴ به عدد تقریبا ۲۲۵ کیلوگرم برای سرانه مصرف سالانه برسد.

۱- شرکت‌های لبنیاتی اخیرا رشد حدود ۳۰ درصدی را در بورس تجربه کرده‌ و کماکان هم مشاهده می‌شود که صف خرید برای این شرکت‌ها وجود دارد، دلیل اقبال به این شرکت‌ها چیست؟

به دلیل فراهم شدن امکان صادرات به روسیه به دلیل تحریم‌های اروپا علیه این کشور، روسیه تقریبا یک واردات دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری از اروپا قطع کرده است، در همین حال قرار بود که کشور ترکیه در حدود ۸۰۰ میلیون دلار این واردات را به خود اختصاص دهد که آن هم در حال حاضر به دلیل تنش‌های بین این دو کشور و تحریم شدن از جانب روسیه، این مسئلههم منتفی شود، بنابراین قرار بر این است که ایران جایگزین این کشور برای صادرات محصولات لبنی شود.

حتما بخوانید :  بررسي بازدهی بازارها در میانه بهار

بنابراین یک چشم‌انداز ۵۰۰ الی ۸۰۰ میلیون دلاری برای ایران فراهم آمده است؛ همین مسئله در شرکت‌های لبنی اثر گذاشته و ما مشاهده می‌کنیم که در بورس برای شرکت‌های لبنی، صف خرید ایجاد شده و ارزش سهام آن‌ها بالا رفته است.

۲- غیر از مسئله صادرات به روسیه، آیا اتفاق دیگری در این شرکت‌ها افتاده که هنوز کسی نمی‌داند، اما باعث به وجود آمدن صف خرید شده است؟

چون در بحث توسعه پایدار اقتصادی در برنامه ششم توسعه، بخش کشاورزی، دامی و صنایع غذایی، دارای سهم شاخصی در توسعه هستند، بنابراین آینده توسعه این صنعت هم در اقبال به سمت شرکت‌های لبنی، تاثیرگذار بوده است. صنایع لبنی در حال حاضر در مصرف سرانه سالانه ما بر پایه شیر خام در حدود ۸۰ کیلوگرم است، که باید در برنامه ششم توسعه، این میزان به ۱۷۰ کیلوگرم برای سرانه مصرف سالانه برسد و در افق ۱۴۰۴ به عدد تقریبا ۲۲۵ کیلوگرم برسد.

بنابراین یک چشم‌انداز رشد دو برابری از برنامه ششم توسعه و یک رشد حدود سه برابری در افق توسعه ۱۴۰۴ نشان می‌دهد که انگیزه‌ای برای بالا رفتن ارزش سهام شرکت‌های لبنی حاضر در بورس است.

۳- افزایش قیمت لبنیات عامل بالا رفتن سود شرکت‌ها شده یا شرایط کاهش فروش محصولات را برای این شرکت‌ها فراهم کرده است؟

می‌توان گفت آنچه که موجبات کاهش را در فروش فراهم آورده، بیش از آنکه به افزایش قیمت‌های محصولات لبنی مربوط باشد، متاثر از کاهش قدرت خرید خانوار است؛ طبق آمار بانک مرکزی از سال ۸۹ تا ۹۴ قدرت خرید خانوار در حدود ۴۴ درصد افت پیدا کرده است، بنابراین اثر اصلی از این بابت متاثر می‌شود.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

افزایش قیمت‌های ناشی از افزایش هزینه‌های تولید، زمانی در کاهش فروش موثر واقع می‌شود که درآمد سرانه مصرف خانوار متناسب با‌ آن رشد نکند؛ اگر رشد هزینه‌های تولید دارای شیبی بالا‌تر از رشد درآمد خانوار باشد و درآمد خانوار از آن عقب بیفتد، در این رابطه متقابل، کاهش میزان مصرف رخ می‌دهد.

۴- رشد قیمتی این شرکت‌ها به عقیده شما تا کی و تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟

رشد ارزش سهام این شرکت‌ها، تابعی از رشد فروش این شرکت‌ها است، اگر همانطور که مسئولین کلان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند، حداقل پنج درصد رشد، در سال‌های آتی از سال ۹۵ به بعد رخ دهد، بنابراین متناسب با این رشد، سهام شرکت‌ها هم با رشد مواجه خواهند بود.

۵- مسئله دریافت یارانه از دولت به جای افزایش قیمت محصولات لبنی، شکست خورد، یا اینکه هنوز شرکت‌ها به دنبال انجام این کار هستند؟

مسئولین اقتصادی دولت برای اینکه صنایع غذایی همچون کشاورزی و دامداری به یک رشد پایدار دست یابد، معتقد هستند که بدون استفاده از یارانه، آن‌ها بتوانند خودشان را سودآور و تثبیت کنند، لازم به ذکر است که این روش، تفکر صحیحی است و در ‌‌نهایت اگر دولت در آینده منابع مازادی از نظر مالی پیدا کرد، این منابع را در جهت قدرت خرید خانوار تخصیص دهد بهتر است، تا اینکه آن را در اختیار بخش تولید قرار دهد.

حتما بخوانید :  سود هر سهم «فنوال» 136 درصد رشد کرد

بنده تصور می‌کنم که درحال حاضر دولت امکانات پرداخت یارانه را ندارد، بنابراین چشم‌انداز آینده هم چنین مسئله‌ای را نشان نمی‌دهد، ولیکن اگر امکانات این مسئله فراهم شد، تصور ما بر این است که دولت آن را به صورت هدفمند در اختیار بخشی از جامعه بگذارد که برای تقویت درآمد سالانه و افزایش قدرت خرید خود نیاز به این یارانه دارند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.