2067, 20, 2223, 
مصاحبه اختصاصی رادیوسهام با مدیر عامل کارگزاری صباجهاد در خصوص تأثیر بودجه 95 بر بازار و صنایع بورسیReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 6Rating: 5.0مصاحبه اختصاصی رادیوسهام با مدیر عامل کارگزاری صباجهاد در خصوص تأثیر بودجه 95 بر بازار و صنایع بورسیمصاحبه اختصاصی رادیوسهام با مدیر عامل کارگزاری صباجهاد در خصوص تأثیر بودجه 95 بر بازار و صنایع بورسی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مصاحبه اختصاصی رادیوسهام با مدیر عامل کارگزاری صباجهاد در خصوص تأثیر بودجه 95 بر بازار و صنایع بورسی

با نزدیک شدن به زمان تحویل بودجه سال ۹۵ از سوی دولت به مجلس، کارشناسان و فعالان اقتصادی با توجه به وضعیت فعلی و آینده اقتصاد کشور، گمانه‌زنی‌هایی را برای برنامه مالی کشور ارائه می‌دهند. از سوی دیگر در برنامه مالی سالانه دولت، محورهایی نظیر قیمت نفت، نرخ دلار، تعرفه‌های گمرکی، مالیات، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و … به صورت مستقیم در بازار سرمایه تاثیر تعیین کننده‌ای می‌گذارند، که فعالان بازار سرمایه را به تکاپوی تحلیل در این خصوص وا می‌دارد.

مهران باباپوران، مدیرعامل کارگزاری صندوق بازنشستگی کشوری (صبا جهاد) در خصوص محورهای یاد شده با رادیوسهام به گفت‌وگو پرداخت.

۱- با وجود اینکه دولت در سال ۹۵ قیمت نفت را ۳۰ دلار اعلام کرده، این قیمت با واقعیت تا چه اندازه منطبق بوده و با وجود روند نزولی قیمت، آیا خطری اقتصاد کشور را تهدید خواهد کرد؟

قیمت نفت به بهای تمام شده نفت شل آمریکا ارتباط زیادی دارد؛ اگر قیمت نفت از حدی پایین‌تر بیاید، آمریکا چاه‌های نفت شل خود را تعطیل می‌کند، به همین علت قیمت نفت، خود به خود بالانس می‌شود. می‌توان اینگونه پنداشت که در خوشبینانه‌ترین حالت، قیمت نفت می‌تواند در میان مدت بر قیمت ۴۵ الی ۵۰ دلار تثبیت شود.

۲- تاثیر دوره پسابرجام در قیمت نفت چگونه است؟

مسئله پسابرجام در قیمت تمام شده نفت تاثیر منفی خواهد گذاشت، چراکه ایران نفت خود را وارد بازار می‌کند. به طور مثال صحبت‌های آقای زنگنه که عنوان کرده با برداشته شدن تحریم‌ها ما به صورت آنی ۵۰۰ هزار بشکه نفت را وارد بازار خواهیم کرد، تاثیرات منفی بر روی قیمت‌ها گذاشته است.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

اما به باور بنده در میان مدت و بلندمدت در سال ۹۵ قیمت نفت به بشکه‌ای ۴۵ الی ۵۰ دلار افزایش خواهد یافت.

۳- با بالا رفتن قیمت نفت، چه صنایعی منتفع و چه صنایعی متضرر خواهند شد؟

به دلیل اینکه زمزمه‌هایی مبنی بر رسیدن نفت به کف ۲۰ دلار وجود دارد، باعث نگرانی بسیاری از صنایع شده است، همین مسئله سبب شده که خیلی از پالایشی‌ها لطمه ببینند، درحال حاضر هم بسیاری از این شرکت‌ها هم منفی‌های خود را پیش‌خور کرده‌اند.

بنابراین اگر قیمت نفت در سال آینده تکان بخورد، سهام پالایشی‌ها ارزنده‌تر خواهند بود. از آن طرف صنایعی که مستقیم به قیمت نفت در ارتباط باشند، با نوسانات قیمتی آن، تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، اما با این وجود بسیاری از صنایع همانند حمل‌ونقلی‌ها و بانکی‌ها در دوره پساتحریم وضعیت خوبی را تجربه خواهند کرد.

۴- یکی دیگر از مسائلی که در بودجه سال ۹۵ و به ویژه در بازار سرمایه بسیار حائز اهمیت بوده، مسئله مالیات‌ها است؛ تحلیل شما از وضعیت مالیات در بودجه سال ۹۵ چگونه است؟

دولت اگر در بخش‌ درآمدها بتواند وابستگی خود را از نفت کاسته و بار آن را بر دوش مالیات بگذارد، اتفاق مبارکی است، اما تنها به شرطی که این مالیات از نفرات و شرکت‌هایی گرفته شود که تا به امروز از پرداخت مالیات به انحای مختلف شانه خالی کرده‌اند.

حتما بخوانید :  تغییرات معنادار در سود «شکبیر»

بنابراین در کل این مسئله اتفاق خوبی خواهد بود و اگر در پساتحریم وضعیت اقتصادی کشور مناسب شده و درآمده شرکت‌ها افزایش پیدا کند، دولت به راحتی می‌تواند درآمد حاصل از مالیات را با درآمدهای نفتی جایگزین کند.

۵- نکته‌ بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد، بحث تعرفه‌های گمرکی است، به نظر شما دولت باید در بودجه سال آینده چه سیاستی را در این خصوص اتخاذ کند؟

در بعضی از محصولات و کالاها اگر تعرفه‌های گمرکی افزایش یابد، اتفاق بسیار خوبی رخ خواهد داد، به طور مثال در بعضی از اقوال عنوان شده که قرار است تعرفه گمرکی فولاد در بودجه سال آینده افزایش یابد. زمانی که فولادهای تولید شده ما در انبارها خاک می‌خورد، دیگر نباید به دنبال واردات این محصول باشیم.

تعرفه‌ برخی از کالاها باید به صورت موقت افزایش یابد که این وضعیت بحرانی سپری شود؛ با این شرایط و با افزایش تعرفه‌های گمرکی، بازار مصرف داخلی مجبور می‌شود که از محصولات داخلی نیز استفاده کند.

۶- همانطور که پیش از این هم اعلام شده، قیمت دلار در بودجه سال آینده ۲۹۹۷ تومان در نظر گرفته شده است. این قیمت چه تاثیراتی را بر صنایع و به طور کلی اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟

این قیمت به واقعیت نزدیک نیست؛ دلار همانند کالا است و هر ساله باید به ازای نرخ تورم، قیمت دلار نیز افزایش یا کاهش یابد. هنگامی که ما نرخ دلار را ثابت نگه می‌داریم و یا خیلی جزئی قیمت آن را افزایش می‌دهیم، اینگونه معنی می‌شود که در واقع داریم به تولید کننده‌های خارجی سوبسید پرداخت می‌کنیم.

بنابراین به باور بنده، نرخ ۲۹۹۷ تومان، پایین است؛ دولت برای اینکه بتواند کسری بودجه و ریزش قیمت نفت را جبران کند، باید این رقم را منصفانه‌تر مشاهده کنند و آن را به واقعیت بیشتر نزدیک کنند. هنگامی که ما دلار را در بازار آزاد با نرخ ۳۷۰۰ تومان خریداری می‌کنیم، باید سازکاری اتخاذ شود که میانگین نرخ مبادله‌ای با نرخ آزاد انتخاب شده و سرانجام دلار، تک نرخی شود.

حتما بخوانید :  سود هر سهم «فنوال» 136 درصد رشد کرد

۷- مسئله دیگری که در بودجه از اهمیت برخوردار است، بحث نرخ خوراک پتروشیمی‌ها است، با توجه به افزایش ۵ سنتی نرخ خوراک، آیا لازم است که این مسئله در بودجه سال ۹۵ مورد بازنگری قرار گیرد؟

دولتمردان باید در خصوص نرخ خوراک جسارتی به خرج دهند و نرخ واقعی را اعلام کنند؛ با توجه به شرایط فعلی به باور بنده نرخ ۸ سنتی، قیمت مناسبی است. اگر این اتفاق رخ دهد، ریزش‌های بازار به صورت قابل توجهی کاهش یافته و رونق به بازار بازخواهد گشت.

انجام این مسئله حیاتی محسوب می‌شود، چراکه وقتی قیمت هر بشکه نفت، ۱۱۰ دلار بود، نرخ خوراک را ۱۳ سنت قرار دادیم، درحال حاضر که نفت با این افت قیمت مواجه شده است، باید نرخ خوراک هم کاهش یابد.

خوشبختانه آنطور که تا الان به گوش ما رسیده، دولتمردان هم قصد دارند که نرخ خوراک را به ۸ سنت کاهش دهند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.