2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق شورای عالی بورس در خصوص پیش بینی بازار بورس با توجه به رشد اخیرReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 9Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق شورای عالی بورس در خصوص پیش بینی بازار بورس با توجه به رشد اخیرگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق شورای عالی بورس در خصوص پیش بینی بازار بورس با توجه به رشد اخیر
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق شورای عالی بورس در خصوص پیش بینی بازار بورس با توجه به رشد اخیر

افزایش نرخ سود بانکی موضوعی است که از دو سال قبل بلای جان بورس شد و رکودی دو ساله را برای این بازار به همراه داشت. اکثر اهالی بازار یکی از دلایل اصلی رکود دو ساله بورس را افزایش قابل توجه سود بانکی می دانند چراکه سرمایه گذاران تا زمانی که خیالشان راحت باشد ماهی دو درصد سود نقدی از بانک کسب می‌کنند، به سختی حاضر می شوند سمت بازارهای موازی از جمله بورس بروند. حالا اخیرا هر روز خبرهایی درباره کاهش نرخ سود بانکی به گوش می‌رسد و مهم تر از آن، کاهش نرخ سود بین بانکی است که از ۲۸ درصد تا ۲۱٫۵ درصد طی مدت کوتاهی کاهش داشته و این موضوع مورد تاکید بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است.

حیدر مستخدمین حسینی رئیس اسبق شورای عالی بورس و چهره سرشناس بازار سرمایه در گفت و گو با رادیوسهام به سوالاتی در مورد کاهش نرخ سود بین بانکی و اثرات آن بر بازار سرمایه پاسخ می‌دهد.

حتما بخوانید :  توضیحات «لخانه» در خصوص افزایش قیمت سهام

۱- اخیرا به طور رسمی اعلام شده که نرخ سود بین بانکی طی مدت کوتاهی از ۲۸ به ۲۱٫۵ درصد رسیده است. این موضوع چه تاثیری بر بازار سرمایه می گذارد؟

رقمی که بین بانک ها جابجا می شود و شامل سود بین بانکی است، رقمی بزرگی نیست. به نظرم این موضوع تاثیر خاصی روی بازار سرمایه نمی گذارد و دوای درد بورس نخواهد بود.

۲- بالاخره نرخ سود بالا باعث شده که بازار سرمایه به این وضعیت دچار شود و کاهش نرخ سود بین بانکی، پالسی برای بازار سرمایه است که دارد اتفاقات مثبتی رخ می دهد.

به نظرم در این مدت اعتماد مردم به سرمایه گذاری در بورس از بین رفته. این اتفاق از جانب دولت رخ داده و خود دولت باید برای برگرداندن این اعتماد به مردم دست به کار شود. بازار بین بانکی، بازاری انسجام یافته و تعریف شده نیست. این بازار بین مقامات بانکی رواج دارد و مدیریت آن هم در اختیار بانک مرکزی نیست. البته قبلا قرار بود که مدیریت این بازار به بانک مرکزی برسد ولی هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

۳- همین نرخ سود بین بانکی نبود که باعث شد نرخ سود سپرده‌های بانکی سر به فلک بکشد و همه مردم پول هایشان را به بانک ها سرازیر کنند؟

در چند سال گذشته بعضی بانک ها به منابع زیادی دست یافتند و توانستند این منابع را در اختیار سایر بانک ها قرار دهند. بانک‌هایی که منابع زیادی داشتند، آن را برای مدتی که توافق می کردند، در اختیار بانکی دیگر می‌گذاشتند و سود تعیین شده را دریافت می‌کردند. دولت خودش کاری کرده که نرخ بهره بین بانکی کاهش یابد. چاره این کار دست خود دولت بوده که آن را انجام داده و حالا شاهد کاهش نرخ سود بین بانکی هستیم. بانک مرکزی سیاست‌های دولت را در نرخ بهره اجرا می‌کند و این سیاست، کاهش نرخ سود است. البته هنوز بعضی بانک‌ها سپرده‌هایی با نرخ سود ۲۴ درصد جذب می‌کنند که این نشان می دهد بعضی بانک‌ها در حال مقاومت کردن در مقابل کاهش نرخ سود هستند.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

۴- با این تفاسیر، به نظر شما نرخ بهره با افت مواجه خواهد شد؟

طبق آخرین تصمیماتی که در سال ۹۴ گرفته شده، نرخ بهره بانکی افت نمی کند. این نرخ ناشی از مکانیستم عرضه و تقاضا نیست. بانک مرکزی دخالت کرده و باعث شده که فعلا کاهش پیدا کند. به نظرم منابعی که بانک مرکزی به بانک ها تزریق کرده آن قدر چشمگیر نیست که بتواند در کل بازار تاثیری ایجاد کند. بانک ها همچنان احتیاط خواهند کرد تا شرایط به پایداری برسد.

۵- البته چند روزی است که بازار سرمایه جان گرفته اما با اکتفا به صحبت‌های شما، فعلا نباید امیدی به جان گرفتن واقعی بازار سرمایه داشت؟

به نظرم دولت باید از طریق صندوق توسعه ملی یک پرتفوی قوی تشکیل دهد و از این طریق از بازار سرمایه حمایت کند. همان طور که گفتم این اعتماد از طریق دولت از بین رفته و خود دولت باید اعتماد را به بازار برگرداند. بازار سرمایه با اتفاقات فعلی جان نمی‌گیرد. وضعیت این بازار وخیم‌تر از آن است که با کاهش نرخ بهره بین بانکی، شرایط درستی پیدا کند. دولت باید خودش در بازار فعال شود.

۶- دولت مدتی قبل بانک ها را مامور کرد که ۵ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه کمک کنند. این هم کمک قابل توجهی بود.

بله، دولت بانک ها را مامور انجام چنین کاری کرد اما این اتفاق نیفتاد. بعد از آن هم قرار شد ۲ هزار میلیارد تومان از بازار حمایت کند که آن هم به سرانجام نرسید. دولت مجبور است از طریق صندوق توسعه ملی از بازار حمایت کند. این صندوق اجازه سرمایه گذاری در خارج از کشور را ندارد اما می تواند در بازار سهام سرمایه گذاری کند. البته دولت با انجام این کار ضرر نمی کند. دولت نباید تصور کند که سرمایه گذاری در بازار سهام به ضررش تمام می شود. دولت قطعا با سرمایه گذاری در بازار سهام، سود هم شناسایی می‌کند. کافی است که یک برنامه دو ساله داشته باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.