2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون ارزی سابق بانک مرکزی در خصوص زمان اجرای ارز تک نرخی و پیامدهای آنReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 10Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون ارزی سابق بانک مرکزی در خصوص زمان اجرای ارز نک نرخی و پیامدهای آنگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون ارزی سابق بانک مرکزی در خصوص زمان اجرای ارز نک نرخی و پیامدهای آن
[ratings]

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون ارزی سابق بانک مرکزی در خصوص زمان اجرای ارز نک نرخی و پیامدهای آن

سید کمال سید علی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به این مسئله که سال ۹۵، سال تثبیت نظام ارزی کشور است، عنوان کرد که اگر محدودیت‌های پیش‌روی سیستم بانکی ما برداشته شود، بسیاری از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی ممکن است که این فکر اقتصادی را داشته باشند که در بورس ایران به دلیل پایین بودن قیمت‌ها سرمایه‌گذاری کرده و یا اینکه اقدام به سپرده‌گذاری با نرخ سود ۲۲ درصدی در بانک‌های ما داشته باشند.

وی تصریح کرد که اگر وضعیت نظام ارزی کشور متعادل بوده و پرش‌های زیادی نداشته باشد، ‌ سرمایه‌گذاران شاید به این مسئله بیاندیشند که میزان سرمایه‌گذاری‌های خود را در کشور افزایش دهند.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مسئله قیمت دلار در بودجه سال ۹۵، عنوان کرد که بانک مرکزی باید بر اساس مقررات و با نگاه به نرخ روز و با توجه به سایر متغییرهای اقتصادی، نرخ ارز را تعیین کند و با توجه به تقاضا، ذخایر و شرایطی که در خصوص نقل وانتقال ارز دارد، ‌ مکلف نیست که به این نرخ پایبند بماند و می‌تواند حتی بالا‌تر از نرخ بودجه، ارز دولتی را قیمت گذاری کند.

سیدعلی خاطرنشان کرد که اگر نرخ ارز بالا‌تر از رقم فعلی و در محدوده ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان در بودجه مشخص شده بود، بانک مرکزی با سهولت می‌توانست ارز را تک نرخی کند.

۱- همانطور که در خبر‌ها نیز آمده، دولت نرخ ارز را برای بودجه سال ۹۵، ۲۹۹۷ تومان اعلام کرده است. به نظر شما نرخ دلار کمتر از سه هزار تومان در بودجه چه تاثیراتی را می‌تواند در اقتصاد کشور بگذارد؟

نرخی که در بودجه تعیین می‌شود، نرخی است که علامت خواهد داد به اقتصاد، از سوی دیگر به دلیل اینکه در سال آینده، بانک مرکزی قصد یکسان‌سازی نرخ ارز را دارد، این فاصله زیادی که بین بازار آزاد و نرخ اعلام شده در بودجه وجود دارد، کار بانک مرکزی را مشکل می‌کند.

البته به دلیل اینکه بانک مرکزی بر اساس مقررات باید با نگاه به نرخ روز و با توجه به سایر متغییرهای اقتصادی نرخ ارز را تعیین کند و با توجه به تقاضا، ذخایر و شرایطی که در خصوص نقل وانتقال ارز دارد، ‌ مکلف نیست که به این نرخ پایبند بماند و می‌تواند حتی بالا‌تر از نرخ بودجه، ارز دولتی را قیمت گذاری کند. اما اگر نرخ ارز بالا‌تر از رقم فعلی و در حول و حوش ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان در بودجه مشخص شده بود، بانک مرکزی با سهولت می‌توانست ارز را تک نرخی کند.

۲- نکته‌ای که در اینجا مطرح می‌شود، همین فاصله ۷۰۰ تومانی نرخ دولتی با نرخ بازار آزاد است؛ با این فاصله چگونه می‌تواند نرخ ارز را تک‌ نرخی کنند؟

صد در صد بر این باور هستیم که برای یکسان‌سازی نرخ ارز، باید به جای نرخ بودجه یا نرخی پایین‌تر، نرخ بازار آزاد باید ملاک قرار بگیرد. با این وجود مواردی همانند دارو یا مواد غذایی، ممکن است که تمهیداتی برای آن اندیشیده شود، اما سایر کالا‌ها باید با نرخ بازار آزاد در سیستم بیاید و با توجه به اینکه تراز صادرات و واردات برای اولین بار است که در ۹ ماه اخیر برابر شود و میزان صادرات غیرنفتی ما توانسته که جواب‌گوی واردات ما شود، به نظر می‌رسد که سال آینده نیز شرایط به این صورت ادامه پیدا کند و اگر صادرات غیر نفتی ما زیاد شود، بانک مرکزی باید ارز خود را در خصوص کالاهای اساسی، دارو و غیره مصرف کند و بازار نیز نیاز خود را از ارز حاصل از صادرات، برای واردات تامین کند.

۳- نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که حجم زیاد ارزآوری کشور روی دوش صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی است و با توجه به این مسئله که قیمت نفت روند نزولی خود را طی می‌کند، این مسئله قیمت ارز را تحت تاثیر قرار داده و ما می‌توانیم چشم‌انداز افزایش قیمت دلار را در بازار داشته باشیم؛ این مسئله جه تاثیراتی را می‌تواند به همراه داشته باشد؟

از یک طرف این مسئله مطرح می‌شود که وقتی کلیات قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند و فشار بر بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کند، نکته‌ صحیحی است، اما آن چیزی که مشخص بوده، این است که با اجرایی شدن برجام دسترسی به ذخایر ارزی برای ما می‌سر خواهد شد و حتی می‌توانیم به صورت نسیه خریدهای خود را به وسیله سیستم کارگزاری با شبکه‌های بانکی دنیا انجام دهیم. از سوی دیگر منابعی که تا به امروز آزاد نبوده، می‌تواند میزان عرضه ما را تامین کند و به نظر می‌رسد که این مسئله پاسخگوی عرضه ما باشد.

اما اگر یکسان‌سازی نرخ ارز به درستی امکان‌پذیر شود، ورود نرخ ارز در کشور به دلیل تفاوت نرخ بهره ما با خارج از کشور بهبود یابد؛ بسیاری از افراد ممکن است که اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کنند و بسیاری دیگر از سرمایه‌گذاران نیز ممکن است که سرمایه‌های خود را در سیستم بانکی ما وارد کنند.

بنابراین عنوان می‌شود که اگر محدودیت‌های پیش‌روی سیستم بانکی ما برداشته شود، بسیاری از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی ممکن است که این فکر اقتصادی را داشته باشند که بیایند و در بورس ایران به دلیل پایین بودن قیمت‌ها سرمایه‌گذاری کنند و یا اینکه اقدام به سپرده‌گذاری با نرخ سود ۲۲ درصدی در بانک‌های ما داشته باشند. از سوی دیگر اگر وضعیت نظام ارزی کشور متعادل بوده و پرش‌های زیادی نداشته باشد، ‌ شاید به این مسئله بیاندیشند که میزان سرمایه‌گذاری‌های خود را در کشور افزایش دهند.

۴- به نکته بسیار مهمی اشاره کردید؛ مسئله بالا بودن نرخ بهره در سیستم بانکی کشور نسبت به بانک‌های خارجی، تا چه اندازه می‌تواند باعث ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران خارجی باشد؟

درحال حاضر هم سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند این کار را انجام دهند. البته امیدوار هستیم که تا یک ماه دیگر که تحریم‌ها برداشته شده و مشکلات نظام بانکی ما هم از بین می‌رود، این مسئله به راحتی انجام شود.

۵- یکی دیگر از راه‌های درآمدی و ارزآوری در بودجه سال ۹۵، استقراض خارجی عنوان شده است، این مسئله تا چه اندازه می‌تواند در تعیین نرخ ارز در کشور تاثیرگذار باشد؟

در این حالت یا سرمایه‌گذاران خارجی مستقیما در کشور سرمایه‌گذاری خواهند کرد، یا اینکه ورود ارز به صورت فاینانس صورت خواهد گرفت. گفتنی است که موسسات بیمه‌ای دنیا هم تائید خود را نیز در این خصوص اعلام کرده‌اند. آلمان، فرانسه، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی نیز آمادگی دادن فاینانس را به ما داده‌اند، البته باید به این نکته نیز توجه داشت که پرداخت فاینانس برای آن‌ها هم مقرون به صرفه است؛ هم پروژه‌های خود را می‌توانند اجرایی کنند و هم اینکه می‌توانند از این طریق به وضعیت اشتغال کشورهای خودشان نیز از طریق فعال کردن کارخانه‌ها کمک کنند.

اما ما هم باید از این طرف دقت لازم را داشته باشیم و در پروژه‌هایی اجازه فاینانس را بدهیم که این پروژه‌ها زیرساختی باشد و در چهارچوب تولیدات کالاهای مصرفی در داخل کشور نباشد.

۶- با این تفاسیر ورود اینگونه سرمایه‌ها به کشور تا چه اندازه بر نرخ ارز تاثیرگذار خواهد بود؟

کارکرد مسائلی که عنوان شد، به این صورت است که منابع را تکمیل کرده و شرایطی را پدید می‌آورد که فشار از بانک مرکزی برداشته شده و نرخ ارز تا حدودی تثبیت می‌شود، همچنین با وجود این مسئله ما دیگر شاهد تنش‌های قیمت ارز نخواهیم بود.

خبر انتخاب شده برای شما

«فولاژ» به ازای هر سهم سود 44 تومانی در 3 ماه گذشته ساخته است
شرکت فولاد آلیاژی ایران که این ماه ۱۴ درصد افت در مقدار فروش خود را تجربه کرده است با افزایش ۱۱ درصدی نرخ محصولات خود به درآمد ۶۹۰ میلیارد تومانی رسیده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: